Pripravené sú núdzové plány na evakuáciu Američanov a USA presúvajú do Čierneho mora dve vojenské lode. Ak dostanú rozkaz, odštartujú z týchto lodí vrtuľníky do Soči, oznámili Američania pre televíziu CNN. Ak by bola potrebná väčšia prepravná kapacita, v pohotovosti bude v Nemecku dopravné lietadlo C-17, ktoré môže byť na mieste o dve hodiny. Navyše do Soči zamierili agenti FBI, aby tam spolupracovali s ruskými partnermi.
Obavy z výbuchov a výbušnín zosilneli pre hrozby radikálnych islamistov, že olympiáda v Soči sa stane jedným z ich terčov. Spojené štáty zjavne nehodlajú nič zanedbať, čo sa týka bezpečnosti. Športovcov, trénerov aj funkcionárov už varovali, aby mimo zabezpečenej oblasti pre hry v Soči nenosili svoje oficiálne olympijské oblečenie v kombinácii červenej, modrej a bielej farby. Americké ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň vydalo aktualizované varovanie pre cestujúcich do tejto oblasti, v ktorom pripomínajú bombové útoky a únosy.
Nie sú však americké prípravy trochu prehnané v porovnaní s potenciálnou hrozbou? Podľa v Londýne sídliaceho bezpečnostného experta Matthewa Clementsa nie sú. "Je normálne, aby mali štáty pripravené núdzové plány na odsun svojich obyvateľov z ktoréhokoľvek štátu, kde im hrozí riziko,“ povedal. "K tomuto kroku sa však pristupuje len vo veľmi vážnych situáciách, ako je prepuknutie občianskej vojny alebo iného druhu konfliktu,“ dodal.
"V prípade teroristického útoku na kohokoľvek v Soči, aj keby to bolo v meste alebo na športoviskách, si nemyslím, že by bolo realistické pomýšľať na vojenskou evakuáciu všetkých amerických občanov,“ uviedol Clemens. Takýto krok by podľa neho narazil na značné logistické ťažkosti a navyše by išlo o prehnanú reakciu na vzniknutú situáciu, ktorá by vraj najskôr Rusov nijako zvlášť nepotešila.
Tiež ďalšie krajiny sú si vedomé bezpečnostného rizika, ale v informovaní o svojich prípadných plánoch sú oveľa zdržanlivejšie. Hovorca britského olympijského zväzu Darryl Seibel odmietol ísť do podrobností, čo sa týka bezpečnostných opatrení pre tím Veľkej Británie v Soči.
„Prijmeme niektoré opatrenia. Ale to nie je nič nové, to už sme robili pred inými olympiádami. Sú súčasťou nášho plánovania hneď od začiatku,“ dodal Seibel s tým, že primárna zodpovednosť za bezpečnosť vždy padá na hostiteľskú krajinu a organizačný výbor. To si Veľká Británia sama veľmi dobre uvedomuje, pretože Londýn hostil letnú olympiádu v roku 2012. Hry prebehli bez incidentu, ale bezpečnostné opatrenia zahŕňali aj rozmiestnenie raketových striel na strechy domov a veľkú vojenskú loď na Temži.
Preventívne opatrenia pre hry v Soči sú ešte rozsiahlejšie, uvádzajú tí, ktorí sú na mieste. Podľa niektorých expertov ide o najimpozantnejšie a najzaistenejšie športoviská v olympijských dejinách.