Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Lietajúca paradajka súťažiť nebude. Bojí sa, tvrdia súperi

Slávnostné otvorenie ZOH v Soči je na programe až v piatok, no prví športovci odštartujú svoju snahu o zisk najcennejších medailí už vo štvrtok.

05.02.2014 18:02
Shaun White Foto: ,
Shaun White počas tréningu v Soči.
debata

V Parku extrémnych športov Roza Chutor bude už od rána na programe kvalifikácia snoubordistov v slopestyle, po nej sa môžu fanúšikovia tešiť na prvú časť kvalifikácie akrobatických lyžiarok v jazde na terénnych nerovnostiach a podvečer sa krátkym programom mužov a športových dvojíc začne aj súťaž tímov v krasokorčuľovaní. Slovensko nemá zastúpenie ani v jeden z disciplín.

Pri premiére slopestylu pod piatimi kruhmi bude na štarte chýbať americká ikona snoubordingu Shaun White. Dvojnásobný olympijský víťaz z U-rampy (2006 a 2010) si počas utorňajšieho tréningu narazil zápästie ľavej ruky a rozhodol sa úvodnú disciplínu vynechať.

„Po dlhom zvažovaní s celým mojím tímom som sa nakoniec rozhodol sústrediť len na zisk tretieho zlata na U-rampe. Veľmi som chcel byť súčasťou premiéry slopestylu na hrách. Viem, koľko námahy stálo, aby sme túto disciplínu dostali do programu olympiády,“ píše sa vo vyhlásení 27-ročného snoubordistu.

Whiteovo odstúpenie z kvalifikácie pre zranenie vnímajú viacerí jeho súperi ako výhovorku. „Pán White… Je veľmi jednoduché nájsť si výhovorku, keď neveríte, že môžete vyhrať,“ odkázal mu prostredníctvom Twitteru Kanaďan Sebastien Toutant. Jeho krajan Maxence Parrot sa pridal: „Shaun vedel, že nemá šancu vyhrať slopestyle. Preto sa odhlásil. Má strach!“ Svoj tweet však po chvíli odstránil.

Lietajúca paradajka, ako znie prezývka červenovlasého rodáka zo San Diega, je najväčšia hviezda X-Games. V rámci populárnej série extrémnych športov drží viacero rekordov – získal napr. najviac zlatých medailí i cenných kovov spolu. Je pravidelný účastník nielen zimnej, ale aj letnej verzie X-Games, kde jazdí na skateborde. Zároveň je prvý, kto triumfoval v oboch verziách.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Soči 2014 #akrobatické lyžovanie #Shaun White