Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Pre Petra Šťastného nie je slovenský hokej prvoradý. Fandí USA

V Kanade je považovaný za hokejovú modlu. Fanúšikovia v hale ho prosili o autogram či spoločnú fotku. Slovenská hokejová legenda Peter Šťastný sa prišla pozrieť na zápas Česko - Slovensko.

18.02.2010 12:10
Peter Šťastný Foto:
Peter Šťastný.
debata

Ako hodnotíte zápas?
Som prekvapený, ako sa Slováci držali. Mohli uhrať aj lepší výsledok, no Žigmund Pálffy svoju tutovku nedal, zatiaľ čo Jaromír Jágr skóroval. Toho treba pochváliť, opäť ukázal, že je skvelý hráč. Derie sa do zakončenia, vytvára si šance… Pokúšal šťastie a to sa priklonilo na jeho stranu.

Na turnaji hrá aj váš syn Paul. Nereprezentuje však Slovensko, ale USA. Sledovali ste ho v prvom zápase amerického tímu proti Švajčiarsku?
Samozrejme. On je jediný dôvod, prečo som vo Vancouvri. Prišiel som sem ako otec a fanúšik USA, kde hrá môj Paľko. Som tu aj s rodinou, chýba len starší Janko, ktorý hrá na farme.

Ak by sa teda náhodou v boji o zlato stretlo Slovensko s USA, budete na strane amerického výberu?
Áno, budem držať palce svojmu synovi. Keď hrá on, nemôžem fandiť niekomu inému. Vždy som hovoril, že rodina, viera, Slovensko a hokej sú pre mňa všetko. Slovenských chlapcov poznám, ja ich mám rád, ale za USA hrá môj syn, držím palce jemu. Slovenskému hokeju nebudem fandiť, pokiaľ bude mať vedenie, aké má.

Myslíte si, že tím USA má na medailu?
Bol by som veľmi rád, aby sa to podarilo. Chcem, aby bol Paľko úspešnejší ako ja. V Lake Placid som bol piaty, v Lillehammeri šiesty. On má na viac.

Dávali ste mu rady pred turnajom?
Rozprávali sme sa a som rád, že si ma váži. Rozoberáme toho veľa, od vhadzovaní, streľbu či obratnosť na ľade. Nechal si radiť odmalička.

Čo to pre vás znamená, že je lídrom Colorada?
Vidím sa v ňom. Je to rodený center so skvelou stabilitou a výborným prehľadom na ľade. Janko je iný. On mi hrou pripomína skôr brata Mariána.

Ako vnímate skutočnosť, že v Kanade vás uznávajú ako hokejovú modlu?
Nesmierne si to vážim. Milujem túto krajinu, lebo mi veľa dala. Prežil som tu najkrajšie obdobie svojho hokejového života a možno aj osobného. Kanada je silno demokratická krajina, na rozdiel od Slovenska. Musím robiť všetko pre to, aby sme sa tejto krajine priblížili.

Slovensko získalo na olympiáde už dve medaily zásluhou biatlonistky Anastasie Kuzminovej. Čo na to hovoríte?
Teším sa z toho, hoci, je to také… Kuzminová môže reprezentovať Slovensko a Paľko nemohol. Ja jej to však prajem, zaslúži si to. Vybrala si Slovensko, čo je veľká výhoda pre krajinu.

debata chyba