Dôvodom bola jeho skokanská kombinéza, ktorá nespĺňala predpisy – konkrétne mala neprípustnú veľkosť.
Spolu s ním boli diskvalifikovaní aj Američan Tate Frantz a Slovinec Žiga Jančar, no Langmova diskvalifikácia pritiahla väčšiu pozornosť vzhľadom na nedávne udalosti v nórskom skokanskom tíme.
Tento incident nadväzuje na väčší škandál, ktorý otriasol nórskymi skokmi na lyžiach len pár týždňov predtým, na majstrovstvách sveta v Trondheime.
Tam boli diskvalifikovaní prominentní nórski skokani Marius Lindvik a Johann André Forfang za manipuláciu s kombinézami – konkrétne za ich úpravy po oficiálnej kontrole, čo je v rozpore s pravidlami Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).
Nóri priznali, že kombinézy boli úmyselne upravené, aby poskytli aerodynamickú výhodu, čo viedlo k suspendácii viacerých členov tímu a trénerov.

Škandál vyvolal pobúrenie v skokanskej komunite, stratu dôvery zo strany súperov aj sponzorov (napríklad poisťovňa Help ukončila spoluprácu) a poškodil povesť Nórska, krajiny s dlhou tradíciou v tomto športe.
Langmov prípad síce nie je priamo spätý s úmyselnou manipuláciou, ako tomu bolo v Trondheime, ale opäť poukazuje na pretrvávajúce problémy s dodržiavaním pravidiel týkajúcich sa výstroja v nórskom tíme.
Hoci išlo pravdepodobne o „bežnejší“ prehrešok – kombinéza bola jednoducho príliš veľká, nie zmanipulovaná – v kontexte predchádzajúceho škandálu to len posilnilo dojem, že Nóri stále testujú hranice regulácií.
Tréner Anders Fannemel nedávno priznal, že v skokoch na lyžiach, kde rozhodujú detaily, je zvykom balansovať na hrane povoleného, no po Trondheime sa zdá, že táto stratégia Nórom prináša viac problémov ako výhod.
Langmo, ako nováčik (debutoval v Svetovom pohári len týždeň predtým v Lahti), sa tak nevedomky stal ďalšou kapitolou v tejto kontroverznej ságe.

Nórsky škandál v skokoch na lyžiach na MS v Trondheime vyvolal široké ohlasy v médiách, medzi fanúšikmi aj odborníkmi. Tu je súhrn reakcií na základe dostupných informácií:
Reakcie odborníkov a bývalých skokanov
Filip Sakala, športový riaditeľ českého skokanského tímu, označil situáciu za prekročenie hranice: "Osobne mi to už prišlo cez čiaru. Je to podobné, ako keby šiel niekto boxovať a vzal si do rukavice železný materiál.L Kritizoval aj Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS) za to, že nedokázala problém vyriešiť skôr, napriek predchádzajúcim aféram v sezóne.
Andreas Wellinger, nemecký skokan, vyjadril frustráciu z neustálych debát o vybavení: „To téma mi ide na nervy. Kombinézy, vázania… Môžeme sa, prosím, sústrediť na skoky? Mal by vyhrať ten najlepší a nie ten, kto najlepšie podvádza.“
Sven Hannawald, nemecká legenda, ostro skritizoval tvrdenia nórskych skokanov, že o úpravách nevedeli: „Skokan si nevšimne, že jeho kombinéza je pevnejšia? Hlúposť.“ Podobne sa vyjadril aj Rakúšan Andreas Goldberger: „Kombinézu nosíš každý deň. Ak sa na nej niečo zmení, musíš to cítiť.“
Jakub Janda, bývalý český skokan, neverí, že by skokani o manipuláciách nevedeli: „Museli to zkoušet, je to hlúpost tvrdiť opak.“
Reakcie funkcionárov a médií
Jan-Erik Aalbu, športový riaditeľ nórskych skokanov, priznal podvod na tlačovej konferencii: „Podvádzali sme. Snažili sme sa oklamať systém. Je to neprijateľné. Ospravedlňujem sa tímom, pretekárom, sponzorom a fanúšikom.“ Jeho úprimnosť však nezmiernila kritiku, najmä keď nešpecifikoval úlohu šéftrénera Magnusa Breviga.
Sandro Pertile, riaditeľ pretekov FIS, bol šokovaný: „Som v šoku, niečo také som nečakal.“ FIS následne suspendovala viacerých nórskych skokanov (Lindvik, Forfang) a členov tímu (Brevig, Livelten, Lobben), čo vyvolalo debatu o spravodlivosti trestov.
Nórska televízia NRK označila škandál za „chaos“ a poznamenala: „Naše majstrovstvá sveta skončili v naprostom zmätku. Lindvik je majster sveta, ale bude sa naňho spomínať ako na podvodníka.“
Poľský novinár Jakub Balcerski, ktorý škandál odhalil videom, prinútil FIS konať. Jeho práca bola chválená za odvahu, no zároveň vyvolala otázky, či podobné praktiky nie sú bežné aj inde.
Reakcie súperov a tímov
Tímy Rakúska, Slovinska a Poľska podali protest proti výsledkom na veľkom mostíku, čo viedlo k diskvalifikácii Nórov. Rakúsky funkcionár Christian Scherer podotkol: „Člověku, ktorý raz klame, podruhé neveríš,“ čím spochybnil tvrdenia Nórov, že podvod sa týkal len jedného závodu.
Nemecký tím na čele s Horstom Hüttelom naznačil, že Lindvik mohol použiť upravenú kombinézu aj pri zisku zlata na strednom mostíku, hoci FIS zatiaľ výsledky nemieni meniť.
Následky a návrhy na zmenu
Škandál viedol k okamžitým reakciám: sponzori ako poisťovňa Help ukončili spoluprácu s nórskym tímom a FIS zaviedla prísnejšie kontroly kombinéz na zvyšok sezóny Svetového pohára.
Andreas Bauer z FIS navrhol zaviesť 3D skenery na kontrolu kombinéz: „Musíme prejsť na moderné technológie, aby sme minimalizovali riziko podvádzania.“
Diskusia o systémových problémoch v skokoch na lyžiach nabrala na obrátkach – mnohí poukazujú na to, že manipulácia s vybavením je dlhodobý problém, ktorý FIS doteraz nedokázala vyriešiť.
Celkovo škandál otriasol dôverou v nórsky tím aj v samotný šport. Ohlasy sú jednoznačné v tom, že je potrebná reforma, aby sa podobné situácie neopakovali.