„Som optimista, olympiádu stihne,“ hovorí uznávaný športový lekár Pavel Malovič (72).
Vlhová po druhej operácii povedala, že je to najlepšia alternatíva. Platí to?
Reálne sa dá zhodnotiť len to, čo nám k operácii povedali Vlhová, jej manažér, tréner alebo lekár – Dr. Siegrist (67). Ten hovoril po prvej operácii o zákroku na menisku a prednom krížnom väze.
Dočítal som sa, že ročne zoperuje dvesto krížnych väzov. Takže je to skúsený operatér. Odvtedy uplynulo trinásť mesiacov a je tu ďalšia operácia.
Je to netradične dlhý časový úsek?
Vlhová zaťažovala koleno viac ako pätnásť rokov v športe, ktorý je na kolená jeden z najnáročnejších. Pri krátkych slalomových oblúkoch sa musí dávať do polohy, ktorá bola pre ňu problematická predtým a aj teraz.
Preťaženie je väčšie ako v obrovskom slalome alebo rýchlostných disciplínach. Môj pocit je, že tú prvú operáciu asi neurobili kompletne, ale to je len dedukcia.

Z čoho tak usudzujete?
V decembri sa objavili informácie o problémoch s chrupavkou, o ktorej Siegrist po prvotnej operácii nehovoril. Nevieme, prečo robil väz a meniskus a chrupavku nie. Po pätnástich rokoch vo vrcholovom športe musí byť na Vlhovej chrupavke určitá degenerácia.
Je neisté, či bola už pred rokom poškodená. A ani to, či k tomu nedošlo náhodou počas rehabilitácie. Vieme, že v decembri dostávala päťtýždňovú terapiu s vysokou koncentráciou kyseliny hyalurónovej a krvnej plazmy.
Po prakticky roku mi to príde pomerne neskoro, mala ju podľa mňa asi absolvovať skôr. Viac informácií nemáme. Ťažko sa k tomu vyjadrovať exaktne, je to skôr v rovine domnienok.
Spomínali ste, že vám nesedí časový harmonogram a terapia prišla neskoro. Nemala by už po roku od operácie byť schopná plnohodnotne aspoň trénovať, ak nie jazdiť?
Vlhová má najlepší možný servis. Nevieme, či na základe zmluvy musela ísť na operáciu v zahraničí a neabsolvovala zákrok na Slovensku. Už od začiatku by som to však riešil inak, hoci nie som traumatológ.
Myslíte si, že prvá operácia nedopadla dobre?
Mne prišlo zvláštne, že sa nechala operovať vonku a nie na Slovensku. Nevieme, prečo musela ísť na operáciu do Švajčiarska. Zrejme sa držala svojej zmluvy alebo na ňu vplýval tréner (Švajčiar Mauro Pini, pozn.). Na druhej strane, Siegrist je odborník a tuším, že aj lekár švajčiarskej lyžiarskej reprezentácie.
Na konte má množstvo úspešných zákrokov. Ale nie vždy sa všetko lekárovi vydarí tak, ako by chcel, nie?
Áno, niekedy sa stane, že to nedopadne podľa predstáv operatéra. Ak však prišla dodatočná decembrová terapia s vysokou koncentráciou kyseliny hyalurónovej a krvnej plazmy, musela byť poškodená chrupavka.
Už pri zranení v Jasnej alebo až po ňom?
Môžeme sa znova iba domnievať, žiadne konkrétne informácie nemám. Mohlo to byť aj po prvej operácii, keď začala s rehabilitáciou.
V júni bude mať Vlhová 30 rokov. Keby mala o desať menej, dá sa dokopy skôr?
Nemusí to tak byť. Závisí to od rozsahu zranenia. Sú aj také, ktoré dvadsaťročným predčasne ukončia kariéru a pošlú ich na športový dôchodok.
Vlhová má špičkový servis, pravidlo o mladšom kolene u nej neplatí. Jej kolená sú v lyžovaní veľmi zraniteľné. Sú aj úrazy, ktoré nedáte dokopy, ani keby ste chceli.
Patrí k nim aj ten Vlhovej?
Hovorí sa tomu tancujúce koleno. Kĺb vyzerá byť silný, ale je veľmi ľahko zraniteľný. Už Rimania často eliminovali protivníkov úderom do kolena. Bolo mi však čudné, že Vlhová už v septembri nešla na lyže.
Vlhová odletela do Argentíny, ale tréningový kemp v stredisku Ushuaia podľa jej slov nešiel podľa plánu a koleno ju limitovalo. Nemohla prísť terapia injekciami s vysokou koncentráciou kyseliny hyalurónovej a krvnej plazmy už vtedy?
Ak sa to za skoro deväť mesiacov od zranenia nenapravilo, bolo vhodné pristúpiť k diagnostickej artroskopii, aby sa zistilo, čo sa v tom kolene deje. Spravili to až v decembri. Tri mesiace stratené.
Čo je diagnostická artroskopia?
Vyšetrenia magnetickou rezonanciou alebo CT snímok vám neukážu všetko, musíte nazrieť dovnútra. Je to drobný zákrok, pri ktorom si pozriete aktuálny stav. Ak je tam nejaký problém, okamžite ho napravia.
Informácií nie je veľa a ja to chápem. Jedná sa predsa o Vlhovej zdravotný stav a to je jej súkromná vec.
Možno sa chceli terapiou vyhnúť ďalšej operácii, nie?
Poznám mnohých odborníkov na podávanie krvnej plazmy. Jeden povie, že to pomáha a druhý krúti hlavou. Väčšina mojich kolegov sa k tomu stavia skepticky.
Je Vlhovej nevýhodou pri návrate do súťažného kolotoča to, že jazdí slalom?
Určite. Podľa mňa by musela jazdiť s ortézou. Neviem, či ju mala v Ohňovej zemi počas rehabilitácie. Jedna vec je zranenie, druhá psychika. Ak máte na kolene oporu v podobe ortézy, hlava sa upokojí a presvedčí ju, že je koleno stabilné.

Ako dlho bude podľa vás mimo súťažného kolotoča?
Nevieme rozsah zranenia, iba to, že jej operovali chrupavku. Môže byť pokojne mimo aj pol roka. Vlhová ju musela mať veľmi opotrebovanú. Môžeme len špekulovať, celé mi je to nejasné.
Stihne olympiádu 2026 v Miláne a Cortine, kde by mala obhajovať zlato zo slalomu?
Som optimista. Ak bude mať dostatočnú kvalitu aj kvantitu svalstva a pevný korzet kolena, o jej možnú obhajobu zlatej medaily zo slalomu v Pekingu sa na ZOH 2026 v Cortine neobávam. Mala by do pol roka jazdiť znova. Ja by som povedal, že je to 60 na 40, že do Talianska pocestuje.
A nezabudne jej koleno po takmer dvoch rokoch, ako sa jazdí slalom?
To je akoby ste nebicyklovali desať rokov. Nezabudnete to. Prvé jazdy asi budú kostrbatejšie a progres bude pomalší, ale žiadny šok to nebude.
Lenže Vlhová sa chce vrátiť na víťazné chodníčky…
Pozrite, aj Lindsey Vonnová či Mikaela Shiffrinová sa vrátili. Obe sú staršie a sú v najlepšej forme. Nevidím dôvod, prečo by sa to nemalo Vlhovej podariť. Aj Petra sa vráti, prečo nie?