Po rokoch v elitnom kolotoči sa vrátil domov so snahou pomôcť Zväzu slovenského lyžovania ako hlavný metodik sekcie severských disciplín. „Najdôležitejšie je, aby sme ťahali za jeden povraz,“ vraví.
Ako ste prijali kritiku od slovenského reprezentanta Andreja Rendu?
Rád by som na úvod povedal, že v stredu vyšiel článok, ktorý je nešťastný z viacerých pohľadov. Andrej mi pri vzájomnom telefonáte povedal, že nie všetky publikované veci boli podľa jeho slov interpretované správne.
Neviem posúdiť, o koľko ste to okrášlili a tiež ani to, do akej miery sa nechal vtiahnuť do debát, ktoré nám v procese zlepšenia podmienok nepomáhajú. Nešťastné bolo aj to, že boli do článku vtiahnutí aj ľudia, ktorí sú síce marketingovo príťažliví na zvýšenie čítanosti článku, ale s celou vecou nemajú nič spoločné. Mohlo sa ich to dotknúť.
A k Andrejovmu štartu – využil príležitosť, ktorú dostal ako víťaz Kontinentálneho pohára. Zhostil sa toho s veľkou motiváciou, potrebuje zbierať skúsenosti. Nasadnúť o tohto vlaku a vydržať v ňom niekoľko týždňov nie je ľahké.
Zatiaľ sme v pozícii, že občas z neho musíme vystúpiť, potrénovať a jazdiť v nižších kategóriách. Aby sme sa časom len nezúčastňovali, ale aj bodovali.
Čítajte viac Po bitke Vlhovej a spol. je na svete ďalší lyžiarsky spor. Najlepší Slovák žiada vyššiu podporu, zväz reaguje príkladom o Reale MadridPlatia smelé plány o nasadení tímu počas Svetového pohára v Davose?
Áno. Radi by sme Slovensko vrátili na mapu Svetového pohára. Momentálne je Andrej jediný, ktorý sa v Svetovom pohári predstavil. Reprezentačný tím však nemôže stáť na jednom pretekárovi. Príklad máme aj teraz – Renda je v Lillehammeri, kde sa ide ďalšie kolo SP, ale je chorý.
Ak by nemohol štartovať, nemáme ho kým zastúpiť. Musíme pracovať systémovo, aby každý chvíľu ťahal ten slovenský reprezentačný vlak.
Rendovi vadilo, že sa musí prispôsobovať výkonnostne slabším pretekárom, čo je v rozpore s vašou víziou.
Nechcem Andrejovi posielať odkazy cez médiá. Prebrali sme to medzi sebou a vysvetlili si viaceré veci. Pretekár musí pochopiť, že robíme veci, aby sme spravili dobre všetkým. Povedal by som, že každá strana má v čomsi pravdu.
A síce?
Renda dostal pred štartom sezóny vo fínskej Ruke pekný, rukou písaný odkaz od detí z Trondheimu, kde budú budúci rok majstrovstvá sveta. Adresovali ich všetkým reprezentáciám, aj tej slovenskej. Boli tam viaceré pekné myšlienky, vrátane tejto: Lyžovanie je individuálny šport, ktorý sa robí tímovo.
V každej krajine majú najrýchlejšie pretekára. Odskočí ostatným v niektorých parametroch. Lenže výkonnostný rast prináša jednotlivcom práca v tíme. Sme zástancovia toho, že sa Renda môže posunúť v kolektíve.
Dávam mu za pravdu v tom, že systém by mohol byť nastavený tak, aby to pre neho bolo viac motivačné. My sa odrážame zdola a niečo sa snažíme naštartovať. Pracujeme na tom, aby sme vytvorili lepšie podmienky pre bežecké lyžovanie na Slovensku.
Čítajte viac Nechutné scény. Zvracal pred pretekmi, niekoľkokrát po nich. Nór napriek tomu siahal na zlatoJe to na Slovensku náročnejšie ako v Slovinsku či Švajčiarsku?
Vo svete nepoznám lyžiarsky zväz, ktorý by nemal problémy. Za tie roky som si vybudoval sieť známostí či priateľstiev na rôznych úrovniach – od športovcov až po šéfov zväzov. Je normálne, že aj oni sa potýkajú s nedostatkom financií, kvality kádra a najmä dostatku pretekárov.
Iste, keď to riešia Nóri, ich prepad je napríklad z 5000 aktívnych športov na 4500. Na Slovensku je to z päť na štyri. Faktom ale je, že systémová podpora športu v iných krajinách je na vyššej úrovni. Zaostávame.
Keď som jazdil v post totalitnom režime, ktorý vychádzal z komunistických štandardov, šport bol podporovaný štedro a bol v tom systém. Nite sa pretrhli a ľudia stratili chuť aj ambície.
Je to škoda nielen pre vrcholový šport, ale aj pre populáciu ako takú. Čím zdravšia bude, tým menej nárokov má na zdravotníctvo v neskoršom veku.
V akom stave ste našli mládežnícku reprezentáciu po návrate na Slovensko?
Na Slovensku máme pár ľudí, ktorí sa venujú tréningu bežeckého lyžovania. Viacerí z nich pôjdu čoskoro do dôchodku. Ak prestanú byť činní, budeme mať veľký problém. Vypadli nám celé generácie ľudí, ktorí by sa časom mohli starať o reprezentáciu.
Ak chceme mať tím, je lepšie mať tam Slovákov s nejakým zahraničným expertom. Kombinácia slovenskej mentality a tiež finančných nárokov odborníkov zo zahraničia je ťažko skĺbiteľný.
Musíme mať široký reprezentačný tím, z ktorého vzídu najlepší pretekári, ale zároveň aj tréneri, ich asistenti, servismani a podobne. Potrebujeme aj kvalitný personál, ktorý rozumie tomu, čo bežecké lyžovanie na Slovensku potrebuje.
Čítajte viac Kuzminová odštartovala sezónu jedným z najhorších výkonov v kariére. Viem presne, čo cítite, odkazuje fanúšikomSte optimista?
Ja som večný optimista, inak by som to nerobil. (smiech) Neviem si bez môjho športu predstaviť svoj život. Rád by som odovzdal svoje vedomosti a skúsenosti. Hľadáme ľudí, ktorí chcú Slovensku pomôcť a nie podkladať kolená. Len tak môžeme rásť. Svet napreduje a my musíme ísť dopredu míľovými krokmi.
Jeden pretekár je najrýchlejší, druhý najsilnejší, tretí najvytrvalejší a štvrtý je vo všetkom druhý, ale v konečnom dôsledku najkomplexnejší. Takto sa od seba môžu reprezentační kolegovia učiť.
Keď som viedol štvornásobného víťaza Svetového pohára Daria Colognu, stavali sme tím okolo neho. V tréningu ho konkurenti vedeli zdolať a motivovať.
Dario si hovoril, že ak chce zdolať Pettra Northuga či Martina Johnsruda Sundbyho, musí byť najlepší aj na tréningu, lebo mu reprezentační kolegovia nastavujú zrkadlo. Samozrejme, Dario mal za cieľ olympijskú medailu.
V našej aktuálnej situácii staviame tím s víziou komplexne zabezpečiť pretekárov z hľadiska realizačného tímu, sústredení, testovania, materiálu či fyzioterapeuta. A to všetko staviame od nuly.