Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Po bitke Vlhovej a spol. je na svete ďalší lyžiarsky spor. Najlepší Slovák žiada vyššiu podporu, zväz reaguje príkladom o Reale Madrid

Hovorilo sa o nej ako o časovanej bombe na slovenských bielych svahoch. Spory v niekdajšej strešnej organizácii pre lyžovanie na Slovensku SLA (Slovenskej lyžiarskej asociácii) vyvrcholili vznikom nového hnutia. Zväz slovenského lyžovania (ZSL) sa postupne stal národným zväzom po tom, čo 1. decembra 2020 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu odobralo tento štatút SLA.

04.12.2024 05:40
Andrej Renda Foto:
Slovenský bežec na lyžiach Andrej Renda počas minulej sezóny Svetového pohára.
debata (22)

Športovci, vrátane elitnej zjazdárky Petry Vlhovej, ktorá sa stala so svojim tímom hlavnou predstaviteľkou túženej zmeny, si sľubovali výrazné zlepšenie podmienok na prípravu. Aj momentálne vychádzajú z lyžiarskeho prostredia hlasy o tom, že to v ZSL nefunguje ideálne. Najnovšia „prestrelka“ sa týka sekcie bežeckého lyžovania.

Prípravu si hradil sám

Ako to v slovenských športových sporoch často býva, stoja proti sebe kompetentní a pretekár. Najlepší slovenský bežec na lyžiach Andrej Renda absolvoval cez víkend prvé podujatie Svetového pohára v novej sezóne 2024/25.

Na premiérové body v kariére v elitnom seriáli nedosiahol. V pretekoch na 10 kilometrov klasicky skončil na 78. mieste, v šprinte bol 73. a na 20-kilometrovej trati v pretekoch s hromadným štartom voľnou technikou bol 79.

„Užil som si to. Bolo to náročné. Pozbieral som cenné skúsenosti. Povedal by som, že to bol relatívne dobrý štart do sezóny. Najlepší bol asi piatok, teda prvý deň. Na desiatke som podal najlepší výkon a cítil som sa aj najlepšie. Vo zvyšných dňoch mi už asi trochu chýbali sily,“ povedal.

Dvadsaťštyriročný Renda absolvuje preteky aj tento týždeň v nórskom Lillehammeri a taktiež vo švajčiarskom Davose. Zároveň naznačil, že sa do elitného kolotoča plánuje vrátiť po novom roku v rámci ladenia na majstrovstvá sveta v Trondheime. Predstaviť sa na nich môže aj vďaka podpore Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

„Najlepší pretekári z kontinentálneho pohára Slavic Cup, ktorý organizujú Slovensko, Poľsko a Maďarsko, majú hradené niektoré štarty vo Svetovom pohári. FIS nám hradí niektoré náklady. Je to akási odmena za moje výsledky,“ vysvetlil Renda.

Rodák z Popradu priznal, že bez tejto podpory by musel ešte viac siahnuť do vrecka, aby si mohol vystúpenia medzi najlepšími dovoliť.

Jan Thomas Jenssen Čítajte viac Nechutné scény. Zvracal pred pretekmi, niekoľkokrát po nich. Nór napriek tomu siahal na zlato

„Jesennú prípravu som si platil z vlastných prostriedkov. Dá sa povedať, že si tieto veci riešim vo vlastnej réžií. Dýchalo by sa mi ľahšie, keby som mal vyššiu finančnú podporu. Potom si môžete dovoliť aj kvalitnejšiu prípravu a odráža sa to aj na výsledkoch,“ pokračoval Renda.

Potrebuje potiahnuť a nie brzdiť

Prekáža mu, že mu ZSL ako najlepšiemu slovenskému pretekárovi viac nepomáha.

"Neboli mi vyplatené všetky financie, ktoré mi za uplynulý ročník prináležali. Človeka sa to dotýka. Snažím sa strániť sa tomu čo najviac. Niekedy je to náročné na psychiku.

Obetujem tomu všetko, aj vlastné peniaze a potom sa frustrácia prejavuje tým, že zvažujem koniec kariéry. Dával som si otázku, či by nebolo lepšie radšej skončiť a venovať sa niečomu inému.

Stále však verím, že môžem zabodovať vo Svetovom pohári a dostať sa na olympiádu v roku 2026. Taktiež chcem bojovať za Slovensko a pomôcť mu vylepšiť podmienky doma i vo svete. Zväz tvrdí, že sa podmienky zlepšujú, ale to platí len pre niekoho," naznačil Renda.

Čo tým mal na mysli?

"Je to záludné. Nehovorím, že všetko je zlé. Sú však aj veci, kde je to rovnaké ako za predošlého vedenia. Nemám pocit, že by prišiel nejaký skok, o ktorom sa hovorilo.

Cítim krivdu. Momentálne som jediný, ktorý môže reálne jazdiť vo Svetovom pohári a nebyť posledný. Hnevá ma to. Namiesto reálnej pomoci sú to zo strany ZSL skôr výkriky do tmy. Snažia sa ma presvedčiť, aby som pristúpil na ich hru, hoci som najlepší na Slovensku," tvrdil Renda.

Hrou, ktorá priniesla osobné spory aj nevraživosť, má na mysli spoločné tímové sústredenia slovenského tímu, na ktoré Renda nechcel pristúpiť.

shiffrin Čítajte viac Má bodnú ranu! Shiffrinovej zranenie je podstatne vážnejšie, tak skoro sa na zjazdovky nevráti

"Silou mocou tlačia na spoločnú prípravu. Žiadal som o to, aby som mal peniaze na vlastnú prípravu. Bolo to zamietnuté. Vo finále to nie je zlá myšlienka, ale systém, prevedenie a výber tréningových kempov je katastrofálny. Povedal by som, že mi to v príprave viac uškodilo ako pomohlo. Často sa chodilo na miesta, ktoré ponúkali horšie podmienky ako mám doma pod Tatrami.

Výkonnostne by som bol o stupienok vyššie ako ostatní a ja by som potreboval skôr opačný prípad – mať po boku silnejších a nie slabších. Potrebujem potiahnuť a nie brzdiť. Sklamalo ma, že mi nevyšli v ústrety, lebo sa domnievam, že by mali pomôcť najlepšiemu pretekárovi a nie slabším.

Trvali na svojom a môjmu nórskemu trénerovi sa tento výber sústredení nepozdával. Stále mám veľké rezervy. Chcel by som sa dostať na ZOH 2026 a dosiahnuť tam dobrý výsledok. To je môj hlavný cieľ na ďalšie mesiace," doplnil Renda.

Česko? Za mesiac majú toľko, čo Slováci na rok

Prvý víkend aktuálnej sezóny Svetového pohára vo fínskej Ruke sledoval aj šéf úseku severských disciplín Marian Baláž. S výkonmi Rendu nebol úplne spokojný, ale verí v zlepšenie v Lillehammeri.

„Úprimne – čakali sme viac. Boli to však prvé preteky. Veríme, že keď sa Andrej rozpreteká, budú jeho výsledky aj výkony lepšie. Predviedol svoj štandard, nebol to prepadák ani výnimočný výkon,“ vyhlásil Baláž.

V sezóne 2024/25 a tých nasledujúcich má ZSL smelé plány. Po dlhšej odmlke by Slovensko chcelo nasadiť vo Svetovom pohári reprezentačné družstvo v tímových pretekoch.

„Radi by sme v Davose, tretej zastávke Svetového pohára, nasadili tím do tímovej súťaže. Zároveň by sme chceli pomôcť silnej generácii ročníkov 2007 a 2008 k posunu do Svetového pohára. Prioritou je najmä bodovať v pohári národov a potom aj získavať body individuálne v elitnom kolotoči.“

Sekcia severských disciplín sa v ostatnom období výrazne posilnila. Hlavným metodikom pre bežecké lyžovanie na zväze sa v lete stal Ivan Hudač, uznávaný odborník, ktorý v minulosti viedol olympijských medailistov Petru Majdičovú i Daria Colognu.

Spolu s ním sa o vzostup slovenských bežcov budú starať aj niekdajší československý reprezentant v severskej kombinácii František Repka a olympionik v behu na lyžiach Peter Mlynár. Reprezentačnými trénermi sú Barbora Klementová a Lukáš Nemčík.

Endre Strömsheim Čítajte viac V Kontiolahti nórsky triumf. Slovák útočil na body, no na poslednej streľbe zlyhal

„Jediné, čo sa nám nepodarilo, je dotiahnuť do tímu Martina Bajčičáka. Momentálne je pri biatlone, nevyšlo to z viacerých dôvodov, vrátane ekonomických. Hudač je však legendou a máloktorý tréner toho dosiahol vo Svetovom pohári toľko ako on.“

Nový tím pod hlavičkou ZSL vytvoril plán prípravy na najbližšiu dekádu. Kam by sa chcel za obdobie v rokoch 2024 – 2034 dostať?

"Kvantita nám nechýba. Na pretekoch Svetového pohára máme aj tri stovky štartujúcich. Lenže kvalitatívne nestíhame. Máme veľké rezervy a čaká nás dlhá a tvrdá cesta. Pomáhajú nám aj Česi, s ktorými vytvárame spoločný medzinárodný servisný tím. Ponúkli nám priestory aj know-how.

Ale keď sme pri Čechoch – pre ilustráciu – ich mesačný rozpočet je na úrovni nášho ročného. Krátkodobým je postaviť štafetu na ZOH 2026 v Cortine, dlhodobým širší reprezentačný tím schopný bodovať vo Svetových pohároch," porovnáva Baláž.

Nedovolil by si to ani Klaebo

Kritike od Rendu veľmi nerozumie. Na celú situáciu poskytol Baláž svoj pohľad, ktorý je diametrálne odlišný.

"Bežecké lyžovanie je individuálny šport, ktorý sa realizuje tímovo. Len v silnom mančafte vyrastú silní jednotlivci, nie naopak. Naši pretekári momentálne nemajú svetové parametre, potrebujú čas. Vraciame sa postupnými krokmi od nuly.

Nikde na svete to nefunguje tak, že si pretekár určuje, ako bude fungovať reprezentácia. Nedovolil by si to ani najlepší bežkár, Nór Johannes Klaebo. Ani vo futbalovom Reale Madrid nehovoria tréneri vedeniu, že pôjdu na sústredenie alebo na zápas tam a nie tam.

Za tieto veci sú zodpovední i platení členovia realizačného tímu. Ak nebudeme spokojní, budú konfrontovaní a môže dôjsť aj k vyvodeniu zodpovednosti. Zároveň si pretekári musia uvedomiť, že im po podpise štatútu reprezentanta vyplývajú nielen práva, ale aj povinnosti.

Niektorí ich nerešpektujú. Slovenskí reprezentanti preberajú zodpovednosť za to, aby rozvíjali tento šport v našej krajine. Je to ich spoločenská povinnosť voči fanúšikom a daňovým poplatníkom.

A na druhej strane, ZSL tu nie je iba na to, aby im kúpil lyže, zaplatil sústredenia, preteky a podobne. My sme taktiež zodpovední, aby bežecké lyžovanie napredovalo. A to sa dá iba vtedy, ak vytvoríme silný tím," reagoval Baláž.

Nedodržal, čo sľúbil

Ako príklad uviedol hlavného metodika Hudača, niekdajšieho trénera olympijského víťaza či štvornásobného držiteľa veľkého krištáľového glóbusu Daria Colognu.

Pernille Doesviková Čítajte viac Kvety vo vlasoch a telo bohyne. Nórsky lyžiarsky kráľ má doma krásnu študentku

"Švajčiar bol ďaleko pred všetkými svojimi reprezentačnými kolegami. Keď však povedal Hudač, že sa pôjde na sústredenie tam a tam, tak to rešpektoval. Neriešil, že jeho kolegovia jazdili až za bodovanou tridsiatkou a sú výkonnostne slabší.

Pri všetkej úcte k Andrejovi Rendovi – on niečo sľúbil a nedodržal. Uhradili sme mu plnú sumu za náklady na uplynulú sezónu. Zároveň sme sa dohodli, že ak absolvuje reprezentačné sústredenie pred štartom ročníka 2024/25, refundujeme mu ďalšie prostriedky.

Súhlasil s tým, ale nakoniec v Oberhofe ani Livignu nebol. Naše záväzky sme si splnili, ale Andrej nie. Akceptovali sme však jeho rozhodnutie pripravovať sa individuálne.

Rešpektujeme to, ale v stanovách máme jasne definované, že nikomu individuálnu prípravu hradiť nebudeme. Kam by sme sa dostali, keby o to požiadali aj jeho ďalší kolegovia z reprezentácie?" vysvetlil Baláž.

Nerozumie ani Rendovmu prístupu k reprezentácii z pozície najkvalitnejšieho pretekára na dlhšie trate.

"Klaebo je najlepší na svete, ale toto by si nedovolil. To isté ani Cologna. To, že sú pretekári pomalší, znamená, že ho nedokážu pritlačiť? Veď aj v iných tímoch sú lepší a horší.

Ak sa k Rendovi priblížia na jednom tréningu na 20 sekúnd a na ďalšom to bude už len 15, mal by to byť pre neho signál, že musí v príprave pridať, inak ho konkurent skôr či neskôr predbehne.

Od lídrov reprezentácie – Rendu v dištančných pretekoch a Jáchyma Ceneka v šprintoch – očakávame, že pôjdu príkladom. Vyhecovať kolegov pomôže aj jemu samotnému. Líder takýmto veciam rozumie z hľadiska výkonnosti aj psychiky. Chápem pretekárov, ktorí zažívajú ťažké roky.

Po výmene SLA za ZSL sa nám to celé rozpadlo. Nepomohla ani pandémia koronavírusu. V tom čase sa nemal kto o bežkárov starať. Začíname v zásade od nuly, potrebujeme každú ruku a nie spory.

Nemôžeme reprezentáciu postaviť na jednom človeku – či je to Renda, Cenek, Marian Baláž alebo Jelisej Kuzmin, ktorý je na lyžiach podobne rýchly ako jeho mama Anastasia. Úspešné reprezentácie v bežeckom lyžovaní majú silné tímy a ten potrebujeme aj my," uzavrel Baláž.

Ostáva dúfať, že obe strany barikády nielenže nájdu spoločnú reč, ale aj splnia nasľubované.

Renda o progrese a priblíženiu sa k bodovanej päťdesiatke, Baláž ako hlas ZSL zasa snahu vrátiť slovenskému bežeckému lyžovaniu cveng, aký mal na prelome milénií a začiatku toho nového vďaka úspechom Martina Bajčičáka, Ivana Bátoryho či Aleny Procházkovej.

Oboch čaká veľmi veľa práce…

12 podôb lyžiarskej hviezdy Lindsey Vonnovej Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Štvornásobná celková víťazka Svetového pohára,...

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 22 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #bežecké lyžovanie #Zväz slovenského lyžovania #Andrej Renda