„Nemá sa kam ponáhľať, je to správny prístup,“ vraví jej niekdajší tréner.
Ako vyzerá október 2024 z hľadiska snehových podmienok?
Je väčšia zima a veľa snehu. Oproti minulým sezónam to vyzerá dobre. Minulý rok bol sneh už v septembri len na ľadovcoch, teraz bol už aj prírodný. Cez noc napadlo asi 12 centimetrov nového snehu.
Čaká nás atypická sezóna Svetového pohára, lebo na štarte nebude po dvoch dekádach elitná Slovenka. Aké to bude?
Sám som zvedavý, či fanúšikov priláka k obrazovkám. Zvykli sme si na Veroniku Zuzulovú, ostatné roky zasa na Petru Vlhovú. Teraz tam bude iba mladá Rebeka Jančová, ktorá sa nemusí objaviť ani v záberoch. Pre slovenského priaznivca to bude diétnejší štart sezóny. Sám neviem, čo to prinesie.
Vlhová naznačila, že Sölden či novembrový slalom v Levi chce stihnúť, ale jej prognóza bola príliš optimistická. Zaregistrovali ste jej vyjadrenia?
Áno, prečítal som si to. Chce byť opatrnejšia. Má 29 rokov, pozná dokonale svoje telo. Vie, s akou istotou či formou stála na lyžiach pred zranením a ako je to po ňom. Možno to nie je ono, a tak Petra nechce ísť s kožou na trh.
Rozumiete tomuto kroku?
Plne ju chápem. Vlhová je perfekcionistka. Nebude na svahu nechávať sedemdesiat percent, chce byť pripravená na sto. Má pred sebou celú sezónu. Myslím si, že jej vrcholom bude olympiáda na začiatku roka 2026.
Dosiahla neuveriteľné veci, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Podarilo sa jej to, keď bola silná a pripravená. Bol by to zbytočný hazard so zdravím, ak by riskovala. Slovenský divák neodpúšťa a preto Petra spravila dobré rozhodnutie.
Nebude jej chýbať súťažný adrenalín?
Isteže. Kým to nie je doliečené úplne, netreba to pokúšať. V tréningu už pozná svoje limity, ale v pretekoch je to iné.
V čom?
V mentálnom nastavení. V januári chcela doma v Jasnej ukázať svoju extratriedu, bola veľmi namotivovaná a vo výbornej forme. Túžila sa ukázať a dopadlo to najhoršie, ako sa dalo. Možno keby sa vtedy nešlo v Jasnej, nemuseli by sme to teraz rozoberať.
Ako si vysvetliť vetu o tom, že jej najväčšie problémy robí slalom?
Medzi jednou a druhou bránkou je 0,7 sekundy. Počas nej sa pri rýchlosti zhruba päťdesiat kilometrov za hodinu udeje mnoho procesov. Väčšina na ľade. Kolená dostávajú poriadne bomby.
Koleno na to musí byť pripravené a potrebujete sa oň stále oprieť. V obrovskom slalome či kĺzavých disciplínach sú síce väčšie preťaženia aj rýchlosti, ale zároveň aj medzery medzi bránkami. Máte viac času.

To znamená, že koleno je v slalome viac v permanencii?
Jasné, pre porovnanie – v obráku máte zhruba štyridsať bránok, v záhrebskom slalome ich bývalo aj sedemdesiatpäť.
Je potom prirodzené, že technické pretekárky po zranení skôr inklinujú k rýchlostným disciplínam?
Stáva sa to. Prichádza to aj so skúsenosťami. Lenže zjazd či super G nie je pre všetkých. Jazdíte tam asi 120 kilometrovou rýchlosťou a čelíte aj preťaženiu.
Nebude to v slalome nuda, keď Mikaelu Shiffrinovú nebude môcť naháňať Vlhová?
Nemusí byť. Som zvedavý na Lenu Duerrovú, návrat Wendy Holdenerovej či mladej Chorvátky Zrinky Ljutičovej. Želal by som si, aby ju mladé dievčatá dostali pod tlak a videli sme aj zápletku v slalome, akej sme svedkami posledné roky v obrovskom slalome.
Shiffrinová má na konte 97 výhier. Padne magická stovka?
Nepochybujem o tom. Rekordy prekonáva hladko. Netuším, či ich vníma. Každú sezónu si pripíše niekoľko triumfov, takže tie tri by jej nemali zabrať veľa času. Mikaela je odolná.
Iste, podpísala sa na nej jednu sezónu smrť otca. Pochopiteľne, vtedy nebola v takej pohode ako teraz. Stovka jej dlho odolávať nebude.
Znie to neuveriteľne, nie?
Neskutočné číslo. Myslel som si, že to je neprekonateľná méta. A prišla Miša z Ameriky a vďaka dominantnému obdobiu vyhrala vo všetkých disciplínach. Veľká legenda a osobnosť zjazdového lyžovania i športu ako takého.

Rebeka Jančová bude hájiť slovenské farby v ženskom Svetovom pohári, chce absolvovať všetky obrovské slalomy. Ako ste prijali správu, že ju bude viesť Livio Magoni?
Určite je to dobrá novinka. Lenže Magoni už nie je jej hlavný tréner. Pri Vlhovej, Martine Dubovskej či Katharine Liensbergerovej bol jediný kouč.
Pri Jančovej je šéftrenerom akadémie, ktorej sa Rebeka stala členkou. Stretli sme sa spoločne počas prípravy napríklad v Litve v hale. Ich skupinka bola trochu väčšia. Som zvedavý, ako jej tieto novinky pomôžu. U dievčat to pri vstupe do bodovanej tridsiatky nebude mať ľahké.
Náročné to budú mať aj bratia Žampovci. Čo očakávate od Adama a Andreasa?
Pri chlapoch je konkurencia podstatne väčšia. Žampovci to pri návrate na bodované pozície nebudú mať jednoduché. Pomôcť im môže, že budú znova spoločne na štarte po tom, čo mali najskôr Andreas a potom Adam zranenia.
Majú dostatok skúsenosti, musia ukázať formu. Niekedy top tridsiatku a päťdesiatku delí sekunda a pol. To je minimálny rozdiel.

Mužský Svetový pohár sa nesie v duchu dvoch návratov…
Teším sa Marcela Hirschera. Bol to pán obrákar. Kto ho nevidel, nech sleduje. Návraty nie sú jednoduché, ale môže prekvapiť. Vracia sa aj Lucas Braathen, ktorý vyhral malý glóbus v slalome.
Hirscher sa vracia vďaka novému pravidlu po šiestich rokoch rovno na 31. priečku. Čo na to hovoríte?
Zaregistroval som, že to trochu rozdelilo Svetový pohár. Hirscher je jeho osemnásobný víťaz. Nemusí nikomu nič dokazovať. Nemyslím si, že by bez tohto pravidla štartoval s takým vysokým číslom.
Ak by vyhral niektoré z pretekov kategórie FIS, tak by si zlepšil body natoľko, že by bol blízko elitnej tridsiatke.
Takto ich nemusel naháňať a mohol sa pripravovať. Návrat najúspešnejšieho muža prináša toľko pozitív, že kritike veľmi nerozumiem. Je ťahákom pre ľudí i médií. Ja vítam, že za najlepšími pôjde legendárny Hirscher.