Zaslúžilá majsterka športu a trojnásobná účastníčka zimných olympijských hier ako prvá československá zjazdová lyžiarka vyhrala preteky Svetového pohára – triumfovala v zjazde v Altenmarkte 1980.
Petra Vlhová sa zranila v januári tohto roku v Jasnej, vzápätí sa podrobila operácii pravého kolena. Poznačí najdlhšia pauza v jej kariére výkonnosť i výsledky v novej sezóne?
Predpokladám, že sa v nejakej miere prejaví. Peťa môže byť na tom kondične, fyzicky i psychicky dobre, ale sú isté objemy, ktoré musí každý zvládnuť, keď chce byť ideálne pripravený a vrátiť sa do bodu, kde sa jeho kariéra prerušila. To nie je jednoduché, pretože sa zranila v čase top výkonnosti. Zatiaľ nemá dosť najazdené.
Nemáte obavy, či sa vráti do svojej niekdajšej top formy?
Do formy, ktorú mala pred troma rokmi, keď vyhrala Svetový pohár, sa asi nedostane. Do formy z minulého roka by to nemal byť problém, ale bude to chvíľu trvať. Z vyjadrení, ktoré som zaregistrovala po jej návrate zo sústredenia v Argentíne, vyplýva, že o týždeň v Söldene štartovať nebude, ale rada by sa predstavila v ďalších pretekoch v Levi, kde mala vždy výborné výsledky. Je správne, že Peťa nechce nič urýchliť. Má už dosť skúseností, sama najlepšie vie, ako na tom je a ako postupovať.
V minulosti sa zameriavala viac na točivé disciplíny, ale v niektorých sezónach zaradila do programu aj veľa pretekov v rýchlostných disciplínach. Čo očakávate v tejto sezóne? Čo by ste jej odporučili?
Zatiaľ by som vynechala rýchlostné disciplíny. Tie by som zaradila do programu až vtedy, keď sa už bude cítiť stopercentne. Vrcholom sezóny budú majstrovstvá sveta a k nim by mali smerovať jej ambície.
Čítajte viac Zranil sa krátko pred Vlhovou. V lyžovaní je dvojaký meter, k hviezdam sú kompetentní benevolentní, priznáva ŽampaV poslednom období bolo viac pádov i zranení ako v minulosti. Existuje na to nejaké logické vysvetlenie alebo to vnímate len ako zhodu okolností?
Veľa sa diskutuje o tom, že sa jazdí neprimerane rýchlo, že je veľa zranení. Asi tretina pretekárok a pretekárov má za sebou nejaké zranenie a menšiu či väčšiu pauzu. Často sa vracajú do ostrých súťaží príliš skoro. Športom sa živia, preto je pre nich dôležité, aby absolvovali čo najviac pretekov, plnili zmluvné podmienky, udržali si výkonnosť. Často riskujú, za každú cenu. V hre sú víťazstvá, medaily, „prize money“. Pôsobím stále v exekutíve Medzinárodnej lyžiarskej federácie v alpskej komisii a na jarnom stretnutí sme o týchto otázkach dosť diskutovali. Niektoré veci nevieme ovplyvniť. Ale hľadajú sa rôzne technické zlepšenia, ktoré sú povolené, alebo ináč povedané – nie sú zakázané.
Napríklad?
Vieme upravovať pravidlá, rádius lyží alebo výšku podložky, pretože čím je vyššia, tým je pretekár nestabilnejší a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť vypadnutia i zranenia. A dôležitá je aj stavba tratí. Debatujeme tiež, či by mali byť povinné, alebo len dobrovoľné nafukovacie airbagy. Pomôcť môžu aj rôzne ochrany holennej kosti, zosilnené ponožky – kevlarové, ktoré prispievajú k tomu, aby jazdec lepšie zatlačil do jazyka topánky a získal väčšiu razanciu v oblúku. Alebo spodné nohavice proti porezaniu či iné. To sú už odborné veci, ktoré laikovi asi veľa nepovedia.
Pomáhajú?
Len tým, ktorí sú stopercentne pripravení a zvládnu to. Môže sa tiež stať, že lyža zaberie prudšie, neviete ju v rýchlosti kontrolovať a spadnete. To sú situácie, keď rozhodujú stotiny.
Aj vy ste zažili v kariére dve dlhé pauzy spôsobené zraneniami. Vo februári 1981 ste spadli v zjazde v Hause a vrátili ste sa až v decembri. Návrat nebol bezproblémový…
Roztrhla som si v kolene krížny väz, popritom mi v druhom operovali meniskus. V nemocnici som strávila tri týždne. Po desiatich mesiacoch som sa postavila opäť na štart na rovnakej zjazdovke, kde som utrpela ťažké zranenie. Psychika robí svoje, mala som strach. V cieli som si povedala, že sa to nesmie opakovať, bolo to najhoršie, čo sa mi mohlo stať. Potom už sezóna, našťastie, bežala v starých dobrých koľajach.
Čítajte viac Shiffrinová sa zapojila do kampane. Prezradila, koho bude voliť v prezidentských voľbáchHrozí v úvode sezóny niečo podobné aj Vlhovej?
Ona je slalomárka a nečaká ju návrat na rovnakej trati. Psychika je však nevyspytateľná a dôležitá. Podstatné je, aby pretekárka cítila, že je dobre pripravená, a nebude vnímať nohu, ktorú si zranila. Lebo v pretekoch sa už nemôže šetriť. V nich sa ide naplno.
Vás po páde čakalo ešte veľa úspešných štartov. Ale po druhom vážnom zranení to už bolo iné, predznamenal koniec kariéry…
To bolo krátko po olympiáde v Sarajave, po ktorej som sa chystala, že ukončím športovú kariéru. Pád v marci 1984 mi urobil škrt cez rozpočet. S pádmi nikdy vopred človek nepočíta. Uvedomovala som si, že keby som vtedy hneď skončila, už nebudem mať toľko vnútornej sily, aby som dokázala aktívne regenerovať. Nemôžete len pasívne ležať, šetriť sa. Musíte mať presný plán rekonvalescencie. Rozhodla som sa ešte rok potiahnuť, cvičiť, posilňovať, trénovať, jazdiť… Druhý pád bol ešte komplikovanejší ako prvý.
Čo sa vlastne stalo prvý marcový deň roku 1984?
Urobila som jazdeckú chybu. Vyletela som z trate, urobila salto, preletela cez drevený plot. Vzápätí som sa usilovala postaviť na nohy a zísť do cieľa, ale bolo to z mojej strany zbytočné hrdinstvo. Diagnóza bola nepríjemná: potrhané všetky väzy v kolene, potrebná bola aj plastika. Môže vás operovať aj najlepší lekár na svete, nie je to len na ňom. Keď som odchádzala z operačného stola, povedal mi: Svoju robotu som si spravil, ale je to len 50 percent z toho, čo bolo potrebné. Druhých 50 percent zostalo na tebe. To je pravda, Viackrát som sa o tom presvedčila.
Našťastie vás v oboch prípadoch operovali špičkoví odborníci…
Prvý raz ma operovali v mestečku Hohenems, kde mala sídlo aj firma Kästle, vyrábala lyže, na ktorých som súťažila. V nemocnici pôsobil špičkový tím odborníkov, ktorý dával dokopy viaceré lyžiarske hviezdy. V druhom prípade ma v americkom Lake Tahoe operoval svetoznámy odborník Richard Steadman, ktorého pacientmi boli aj americkí prezidenti.
Pociťovali ste neskôr dôsledky zranení aj v bežnom živote?
(smiech) Už s tým problém nemám, lebo obe kolená mám titánové… Vrcholový šport je v tomto veľmi náročný, pohybový aparát dostáva zabrať a trpí. Pokladám sa za trochu lenivého človeka, ale musím stále niečo robiť a hýbať sa, lebo potom sa ťažšie rozbieham.
Krátko po druhom zranení a návrate na svahy ste sa lúčili s vrcholovým športom…
To súviselo s tým, čo som už vravela, už po olympiáde v Sarajeve som plánovala rozlúčku. Vybojovala som piate miesto, čo síce nie je na olympiáde zlý výsledok, ale chcela som medailu.
Takže sklamanie?
Určite. Štyri pretekárky boli v Sarajeve predo mnou. K medaile mi veľa nechýbalo. Keď som to prepočítavala, tak asi meter…
Keď ste ukončili športovú kariéru, mali ste 25 rokov. Nebolo to priskoro?
Dnešnými očami možno áno. Ale keď som končila, bola som jedna z najstarších pretekárok vo Svetovom pohári. Teraz sú starostlivosť a servis, ktorý majú špičkoví lyžiari, na inej úrovni. Pokročila aj lekárska veda. Keď sa niekto zraní, vráti sa do kolotoča podujatí skôr. Zmenila sa tímová starostlivosť, okolo družstiev sa točí oveľa viac personálu. Keď ide napríklad rakúsky tím na preteky, sprevádza ho kvantum ľudí a asi dvadsať áut. Keď sme my leteli na finále Svetového pohára do Japonska, všetci sme cestovali naraz v jednom lietadle. Keby nedajbože padlo, museli by zrušiť Svetový pohár…
Čítajte viac Z turistky späť k svetovej hviezde. Vlhová spravila dôležité rozhodnutie, má nového člena tímuViaceré špičkové pretekárky majú v súčasnosti podstatne viac rokov ako vy, keď ste sa lúčili…
Doma si často hovoríme, že dobrí sú tí, čo najdlhšie vydržia… V našom období sme sa skôr pripravovali na bežný život. Študovali sme a uvažovali, čo budeme robiť. Z lyžovania sme nič nezarobili. Teraz je to iné a aj preto zostávajú špičkoví pretekári a pretekárky aktívni čo najdlhšie. Výkonnostný stred už nie je zaujímavý. To som vravela aj dcére, keď mala 27 rokov. Nedostala si sa do najsilnejšej tridsiatky, máš smolu. Je to trochu kruté povedať to vlastnému dieťaťu, ale taká je realita. Musela sa rozhodnúť, čo ďalej, a viem, aké to mala ťažké, zaradiť sa do pracovného procesu.
Čo ste dostali za historický triumf v zjazde vo Svetovom pohári?
Pamätnú drevenú dosku, je to jedna z mojich najobľúbenejších trofejí. Minulý rok ma pozvali ako hosťa do Altenmarktu, bola som tam aj s manželom a priniesla som organizátorom fotografiu, na ktorej som s víťaznou trofejou pred vyše štyridsiatimi rokmi.
Bola s týmto víťazstvom spojená aj finančná prémia?
To nie. Ale keď som vyhrala v obrovskom slalome na majstrovstvách Európy junioriek, Československý zväz telesnej výchovy mi daroval poukaz na nákup v obchodnom dome Bílá labuť v Prahe. Mal hodnotu 7 500 korún.
Spomeniete si, čo ste si za ne kúpili?
Šijací stroj. Dodnes ho mám. To ešte bola stará veritaska, ktorá niečo vydržala (smiech).
Čítajte viac Sedemmesačná pauza je minulosťou. Vlhová sa vo Švajčiarsku vrátila na lyže, kedy ju uvidíme súťažiť?Petru Vlhovú opäť uvidíme po vynútenej prestávke na svahoch a má 29 rokov. Čo ste vy robili v tomto veku?
Mala som dve dcéry a bola som chatárkou na Zelenom plese.
Na Chate pri Zelenom plese, ktorú ste mali v prenájme, ste vyrastali, tam vám vštepoval skvelé lyžiarske základy najmä otec, bývalý úspešný reprezentant. Ešte tam trávite čas?
Chatu pri Zelenom plese už nemáme dvanásť rokov. Po skončení kariéry som pôsobila najmä ako hotelierka vo Vysokých Tatrách. Nie je to jednoduchá práca, ale krásna. Je to práca s ľuďmi a pre ľudí, čo ma baví.
Stále si udržiavate kontakt aj s vaším športom, pôsobíte ako technická delegátka Medzinárodnej lyžiarskej federácie i ako členka alpskej komisie FIS. Čo vás čaká v najbližšom období?
Ako technická delegátka federácie sa zúčastním vo februári na zimnom olympijskom festivale mládeže EYOF, ktorý bude hostiť gruzínske Bakuriani.
O týždeň odštartuje Svetový pohár. Medzi najväčšími favoritkami sa spomína opäť Mikaela Shiffrinová. Aj tá utrpela v minulej sezóne ťažký pád, teraz chce vynechať všetky preteky v zjazde. Je podľa vás najhorúcejšia kandidátka na zisk veľkého krištáľového glóbusu?
Bude to mať ťažšie, lebo je vždy dobré, keď sa boduje vo všetkých disciplínach. Naposledy však v ňom triumfovala Lara Gut-Behramiová, ktorá zas neštartovala ani v jednom slalome… Privítala by som, keby nastalo oživenie, nejaká zmena a výraznejšie sa presadili aj mladšie pretekárky. Páči sa mi Chorvátka Zrinka Ljutičová, viac čakám od mladého rakúskeho tímu. Program bude náročný a verím, že to bude zaujímavý ročník.