Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Bola to veľká rana, opisuje Vlhová zmenu v jej trénerskom tíme. Nová posila uprednostnila Slovenku pred AC Miláno

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová bude mať nového silovo-kondičného trénera. Doterajšieho kouča Marca Portu nahradil iný Talian Andrea Nonnato.

08.07.2024 10:47
Petra Vlhová Foto:
Zľava Mauro Pini, Petra Vlhová a kondičný tréner Marco Porta.
debata (7)

Štyridsaťročný špecialista bol v uplynulých týždňoch priamo v Liptovskom Mikuláši a osobne pracoval s Vlhovou na jej čo najskoršom návrate späť do súťažného kolotoča.

Počas šesťtýždňového tréningového cyklu sa spoločne zamerali na zlepšovanie fyzickej pripravenosti celkovej víťazky Svetového pohára 2020/21.

„Cítim sa super. V tíme som stretol samých skvelých ľudí, ktorí mi pomohli, aby som sa tu cítil ako doma. Postupom času spoločne pracujeme, aby boli naše vzťahy ešte lepšie,“ povedal Nonnati v rozhovore pre Sport Management Company (SMC).

V uplynulých rokoch pracoval predovšetkým vo futbalovom prostredí. V rokoch 2011 až 2018 bol šéf kondičnej a fyzickej zložky v rámci prípravy juniorských tímov v AC Padova, neskôr pracoval pre družstvo žien Hellasu Verona a od januára 2021 do júna 2022 bol v pozícii atletického a rehabilitačného odborníka v FC Janov, kde v minulosti pôsobil reprezentačný stredopoliar Juraj Kucka.

Petra Vlhová Čítajte viac Vlhová už má dátum návratu. Priznala noci bez spánku a neustály plač v najťažších týždňoch kariéry

"Dá sa povedať, že som teraz urobil celkom veľký skok od futbalu k zjazdovému lyžovaniu. Pred rokom som sa na jednej konferencii v Anglicku zoznámil s Marcom Portom, kde sme si ľudsky aj profesionálne sa­dli.

Zostali sme v kontakte a keď sa rozhodol, že pri tíme Petry Vlhovej končí, spomenul si na mňa. Som totiž nielen kondičný tréner, ale venujem sa aj rehabilitácii a detailnému procesu návratu športovcov do akcie po zranení," uviedol nový člen Niké Ski Team Petra Vlhová.

"Priznám sa, že som nad tým musel popremýšľať, pretože som si uvedomoval, že to bude pre mňa niečo nové.

Zároveň som to však vnímal ako obrovskú výzvu, aj preto napokon bolo pre mňa ľahké povedať áno," priznal.

vlhová vlha Čítajte viac Konflikt v rodine? Brat Petry Vlhovej nepozval rodičov na vlastnú svadbu

Dva týždne po tom, ako ho kontaktoval hlavný kouč Niké Ski Team Petra Vlhová Mauro Pini dostal Nonnati inú ponuku: "Ozval sa mi jeden z najlepších talianskych futbalových klubov – dominuje uňho červená a čierna farba – aby som u nich robil rehabilitačného špecialistu.

Už som však predtým prikývol na ponuku Maura Piniho a zároveň som myslel na splnenie jedného z mojich snov týkajúceho sa účasti na zimných olympijských hrách v roku 2026. Takže Petra jasne vyhrala nad spomenutou ponukou…"

Nonnati má za sebou prvé týždne spolupráce s Vlhovou. "Je absolútne prirodzená a sama sebou. Myslím si, že pri takýchto špičkových športovcoch to nie je úplne bežné, o to viac sa z toho teším.

Zároveň je to plus v súvislosti s našou spoluprácou, keďže zostáva nohami na zemi a dokáže sa veľmi dobre správať k ľuďom okolo seba.

Petra Vlhová, Flachau Čítajte viac Vlhová: Stratila som svaly, som slabá. Nová sezóna? Je to vo hviezdach

Zároveň vidí veci presne také, aké sú, nič si zbytočne nedomýšľa. Je to naozaj skvelý človek," dodal.

Spoluprácu s novým členom tímu si pochvaľuje aj Pini. "Marco bol najdlhšie slúžiacim členom tímu, s Petrou strávil osem sezón.

Po tej uplynulej sa rozhodol, že chce byť bližšie ku svojej rodine, čo som, samozrejme, akceptoval. Strávil som hľadaním dosť veľa času.

Nebolo jednoduché nájsť špecialistu so skúsenosťami, ale napokon sa mi podarilo osloviť Nonnata. Dlhodobo pracoval s profesionálmi športovcami, mužmi aj ženami.

Sofia Goggiová Čítajte viac Vlhovej súperka sa odviazala, odrovnala ju párty v Bergame: Tak som kričala, že nemám hlas

Jeho špecializácia je práca so športovcami vracajúcimi sa do diania po zranení, čo taktiež zavážilo v našom rozhodovaní. Začali sme spolupracovať v máji a myslím si, že všetko ide podľa očakávaní.

Môžete sa opýtať Petry, ale viem, že aj ona je veľmi spokojná s novým členom tímu. Andrea je výborný človek, vie komunikovať a má dostatok skúseností, takže veľmi rýchlo zapadol do kolektívu, pritom ku nám prišiel v neľahkej situácii. O to viac si to cením a vážim," dodal Pini.

Z pohľadu Vlhovej prišlo rozhodnutie o konci Marca Portu nečakane. "Preto som to vnímala veľmi ťažko. Marco bol pre mňa už ako rodina.

2. Sofia Goggiová Čítajte viac Vlhovej hviezdna súperka po brutálnom páde priznala vážne obavy o svoju budúcnosť

Za tie roky sme sa spoznali a prežili sme krásne momenty, ale aj ťažké časy. Takže keď mi oznámil, že končí, bola to pre mňa veľká rana. Ale život ide ďalej a viem, že raz to muselo prísť.

Na jednej strane som to chápala, pretože jeho dôvod je rodina, no na druhej strane som z toho bola veľmi nešťastná," uviedla olympijská víťazka.

Doterajšiu spoluprácu s Nonnatim hodnotí pozitívne: „Zatiaľ spolu robíme veľmi krátko na to, aby som k tomu povedala viac, ale som spokojná, akým smerom to ide.“

Rivalita Vlhová vs. Shiffrinová: Zaujímavé fakty Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Kedy vybojovali prvé pódium, prvé víťazstvo?...
7 debata chyba
Viac na túto tému: #tréner #lyžovanie #Petra Vlhová #Marco Porta #Andrea Nonnato