Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Bez hanby. Prípad Valijevová má smutné pokračovanie, do mladučkej Rusky pchali čo sa dalo

Doping u ruských športovcov? Už nejaký čas nespochybniteľný fakt, ktorý prekvapí len hŕstku ľudí.

17.03.2024 08:20
Kamila Valijevová Foto: ,
Kamila Valijevová.
debata (60)

Keď ale v roku 2022 počas Hier v Pekingu vyšlo najavo, že bol doping odhalený aj u vtedy pätnásťročnej Kamily Valijevovej, niektorým zostával rozum stáť.

A napriek tomu, že sa snažila svet presvedčiť príbehom o tom, ako za všetko môžu lieky jej dedka, teraz vyšla najavo šokujúca skutočnosť. Rôzne pilule do slávnej Rusky pchali vraj už oveľa skôr.

Športový arbitrážny súd (CAS) odhalil, že Valijevová v období od januára 2020 do decembra 2021 dostala 56 liekov či potravinových doplnkov. Vychádza z toho teda fakt, že mladá Ruska takémuto prístupu čelila už od svojich 13 rokov.

Žiadna z látok, ktoré Valijevová požívala, ale nie je na zozname zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Súd teraz zverejnil správu, ktorá obsahuje podrobnosti o všetkých liekoch a doplnkoch, ktoré Kamile predpísali doktori Adamov, Šumakov a Svetskij spadajúci pod ruskú Federálnu lekársku a biologickú agentúru.

Aktuálne sedemnásťročná krasokorčuliarka dostala od CSA tento rok v januári štvorročnú stopku za doping, čo bola dohra z decembra 2021, kedy mala pozitívny test na zakázaný liek na srdce trimetazidín.

Ruská tenisová kráska Anna Kurnikovová Fotogaléria - 33 fotiek Všetky fotky
Svojho času na kurte hviezdna hráčka, ktorú...

Nedávno sa k prípadu vyjadrila aj legendárna ruská trénerka krasokorčuľovania Taťjana Tarasovová pre ruský kanál Rossiya 1. V minulosti sa musela kvôli práci odsťahovať do USA, pretože v Rusku nemala dostatok pracovných príležitostí.

„Pracovala som s Rusmi v Amerike, pretože v Rusku sme sa nevedeli dostať na ľadové plochy. Nemala som podmienky, aby som mohla plnohodnotne pracovať doma. Zobrala som teda so sebou všetkých mojich najbližších a odišli sme do USA,“ vraví Tarasovová pre ruskú televíziu.

V rozhovore sa vyjadrila aj k nedávno uzavretému dopingovému škandálu jej rodáčky a veľkej krasokorčuliarskej nádeje Kamily Valijevovej.

„Našli v jej tele doping a to je všetko. Je potrebné sa zamerať na to, či bude aj s trénerkou ďalej pokračovať v súťažení. Ak by som bola na jej mieste, rozhodne by som pokračovala v krasokorčuľovaní. Nie je to jej chyba, nemôže za to,“ konštatuje Tarasovová.

686184634 Čítajte viac Miluje ju celé Rusko, Putin má pre ňu slabosť. Valijevovú prekvapivo hodila cez palubu aj vlastná trénerka

Podľa nej je mladá atlétka rozhodne nevinná a mali by jej povoliť znova súťažiť na najvyššej úrovni.

„Žiadny atlét si nevezme tabletku z rúk doktora. Obzvlášť nie takú, ktorá je zakázaná. Iba tréner to môže urobiť pri tak mladom dievčati. Ako by mohlo dieťa zobrať tabletku od lekára?

Nemôžete robiť nič bez súhlasu trénera,“ vraví legendárna Tarasovová, ktorá naznačila, že zodpovednosť je na pleciach Eteri Tutberidzeovej, ktorá bola trénerkou Valijevovej.

Neutralitu ruských športovcov na medzinárodných podujatiach považuje za veľmi nešťastnú.

„Ja by som nikdy nešla na olympiádu, ak by som nemohla počuť svoju štátnu hymnu a mať svoju vlajku. Už niekoľko rokov sa ruskí športovci nemôžu zúčastniť na medzinárodných súťažiach.

Všetci na olympiáde by vedeli, že ide o ruských športovcov. Nemôžeme sa vzdávať, tento boj rozhodne vyhráme, pretože Rusko vždy zvíťazí. Pre dobro olympiády musíme byť trpezliví a čakať,“ vraví Tarasovová.

Ruskí športovci, ktorí podporili vojnu na Ukrajine Fotogaléria - 44 fotiek Všetky fotky
Šport bol vždy výkladnou skriňou Ruska....
60 debata chyba
Viac na túto tému: #doping #Kamila Valijevová