Vydarený revanš za šprint. Bátovská Fialková bola na záver sezóny blízko top 10

Francúzska biatlonistka Julia Simonová získala aj malý glóbus za hodnotenie pretekov s hromadným štartom vo Svetovom pohári.

19.03.2023 16:10 , aktualizované: 16:29
Paulína Bátovská Fialková Foto: ,
Paulína Bátovská Fialková.

Celková víťazka seriálu si ho zaistila piatym miestom v záverečných pretekoch sezóny na domácej trati v Holmenkollene. Triumfovala Švédka Hanna Öbergová, druhá bola Nórka Marte Olsbuová Röiselandová, tretia finišovala Francúzka Anais Chevalierová-Bouchetová.

Slovenka Paulína Bátovská Fialková obsadila 12. priečku, v celkovom hodnotení sezóny jej patrí 17. pozícia.

V záverečnom podujatí sezóny 2022/23 štartovala tridsiatka biatlonistiek. Simonová mala v súboji o malý glóbus náskok 79 bodov pred krajankou Anais Chevalierovovou-Bouchetovou.

Víťazka získala 90 bodov, čiže existovala už len malá šanca, že ju niekto prekoná. To sa aj potvrdilo a Simonová dokázala získať okrem veľkého glóbusu aj malé za stíhačku a mass.

biatlon Čítajte aj Slovenky v preloženom šprinte zaostali, suverén Bö si v stíhačke dovolil zábavnú vsuvku

Po prvej streľbe sa dostala na čelo Švédka Hanna Öbergová, ale tesne za ňou bolo ďalších 11 biatlonistiek, ktoré boli po úvodnej streľbe tiež stopercentné. Po druhej ležke sa vpredu vytvorila dvojica Simonová a Öbergová. Tretia bola ďalšia Francúzska Lou Jeanmonnotová. Švédka neurobila chybu ani na prvej stojke a vrátila sa na prvé miesto. Na druhú priečku sa posunula Jeanmonnotová, ktoré bola tiež stopercentná.

Simonová po dvoch nepresných výstreloch klesla na 5. pozíciu. Öbergová na druhej stojke netrafila posledný terč, ale Jeanmonnotová minula až štyrikrát. Švédka tak dokázala dosiahnuť 11. víťazstvo v kariére.

Bátovská Fialková Čítajte viac Záverečné preteky biatlonovej sezóny sme sledovali ONLINE

Druhá finišovala Olsbuovú Röiselandovú (+22,6 s) pre ktorú to boli posledné preteky v kariére. Aktívnu kariéru sa po tejto sezóne rozhodla ukončiť aj Chevalierová-Bouchetová, ktorá skončila tretia (+43,7 s). V biatlonovej kariére nepokračuje ani Denise Herrmannovú-Wickovú. Nemka obsadila v nedeľu vo svojej rozlúčke 6. pozíciu.

Bátovská Fialková urobila na prvej ležke jednu chybu a patrila jej priebežná 19. priečka. Na druhej pridala ďalší nepresný výstrel a patrilo jej 18. miesto so stratou 1:06,9 minúty na líderku Simonovú.

Na tretej položke bola bezchybná a posunula sa na 13. pozíciu. Na druhej stojke však pridala dve chyby a do cieľa prišla napokon na 12. pozícii s odstupom 1:27,2 minúty na Öbergovú.

Fakty zo Svetového pohára

9. kolo SP v Holmenkollene, preteky s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Hanna Öbergová (Švéd.) 36:33,5 min (1), 2. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +22,6 s (1), 3. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) +43,7 (3), 4. Hanna Kebingerová (Nem.) +46,5 (1), 5. Julia Simonová (Fr.) +56,6 (4), 6. Denise Herrmannová-Wicková (Nem.) +57,1 (3), 7. Anna Gandlerová (Rak.) +1:09,4 (3), 8. Dorothea Wiererová (Tal.) +1:09,4 (2), 9. Anna Magnussonová +1:23,4 (3), 10. Mona Brorssonová (obe Švéd.) +1:24,1 (2), … 12. Paulína BÁTOVSKÁ FIALKOVÁ (SR) +1:27,2 (4)

konečné poradie SP (po 21 pretekov): 1. Simonová 1093, 2. Wiererová 911, 3. Lisa Vittozziová (Tal.) 882, 4. Herrmannová-Wicková 874, 5. Elvira Öbergová (Švéd.) 764, 6. Ingrid Landmarková Tandrevoldová (Nór.) 731, … 17. BÁTOVSKÁ FIALKOVÁ 393, 78. Ivona FIALKOVÁ 10

poradie v pretekoch s hromadným štartom (po 4): 1. Simonová 270, 2. Chevalierová-Bouchetová 206, 3. H. Öbergová 195, 4. Wiererová 169, 5. Lou Jeanmonnotová (Fr.) 166, 6. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 156, … 20. BÁTOVSKÁ FIALKOVÁ 72

Top sledované biatlonistky podľa počtu fanúšikov Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Rýchle nohy, presná muška. Najobletovanejšie...

J. T. Bö potvrdil prvenstvo v SP

Nórsky biatlonista Vetle Sjastad Christiansen získal malý glóbus za prvenstvo v hodnotení pretekov s hromadným štartom vo Svetovom pohári. Zaistil si ho tretím miestom (+35,2 s) v záverečných pretekoch tejto disciplíny na domácej trati v Holmenkollene.

Z triumfu sa tešil víťaz celkového poradia Johannes Thingnes Bö, ktorý aj s dvoma chybami prišiel do cieľa v čase 38:51,9 m. Druhý skončil Švajčiar Niklas Hartweg (+26,2 s).

Johannes Thingnes Bö Čítajte aj Nórsky fenomén vyhral všetky šprinty sezóny: Osem z ôsmich, to je šialené!

V záverečnom podujatí sezóny 2022/23 štartovala tridsiatka biatlonistov, do ktorej sa nevošiel žiadny slovenský reprezentant. Už istý víťaz veľkého glóbusu Nór J.T. Bö mal šancu získať aj malý glóbus, ale nestačilo mu na to ani 90 bodov za prvé miesto. V tomto ročníku si tak pripísal celkové triumfy v šprinte a stíhačke.

„Môžeme oslavovať krásne výsledky z tejto sezóny, bola radosť tu pretekať. Získať tak veľa víťazstiev je unikátne. Každý triumf mal svoju cenu, sústredil som sa celú sezónu a do každých pretekov som išiel naplno. Vždy som veril, že môžem vyhrať. Teraz si to už len vychutnám,“ povedal J. T. Bö do kamier IBU.

Práve súboj o malý glóbus tak predstavoval najväčší ťahák záverečných pretekov sezóny. Christiansen viedol pred štartom o 22 bodov pred svojím reprezentačným kolegom Johannesom Dalem. Už pred prvou streľbou sa dostala na čelo dvojica Johannes Thingnes Bö a Martin Ponsiluoma.

Johannes Thingnes Bö. Foto: TASR/AP, Petr David Josek
Johannes Thingnes Bö Johannes Thingnes Bö.

Obaja však raz zaváhali a tak ich predbehlo 10 biatlonistov, ktorí boli v úvodnej streľbe stopercentní. V druhom kole sa na čele ustálila skupinka trinástich pretekárov. Christiansen po druhej ležke figuroval na druhej priečke, naopak Daleho šance na malý glóbus po tejto streľbe definitívne vyhasli – spravil dve chyby.

Na prvú stojku prišiel ako líder J. T. Bö, neurobil žiadnu chybu a pred druhým Christiansenom mal náskok 14 sekúnd. Celkový víťaz SP síce nebol na záverečnej položke stopercentný, ale aj s jednou chybou si udržal náskok. Pripísal si tak 11. víťazstvo za sebou. Druhý skončil Švajčiar Hartweg, ktorý sa vďaka tomuto umiestneniu stal najlepším pretekárom do 25 rokov.

Christiansen získal druhý malý glóbus v sezóne. Po triumfe za vytrvalostné preteky uspel aj v celkovom poradí v masse. Druhý J. T. Bö, ktorý nemohol pre covid nastúpiť vo švédskom Östersunde, na neho stratil 30 bodov.

9. kolo SP v Holmenkollene, preteky s hromadným štartom na 15 km: 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 38:51,9 min (2), 2. Niklas Hartweg (Švaj.) +26,2 s (0), 3. Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) +35,2 (0), 4. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +36,8 (1), 5. Sturla Holm Laegreid (Nór.) +40,0 (1), 6. Martin Ponsiluoma (Švéd.) +43,0 (4), 7. Tarjei Bö (Nór.) +51,2 (2), 8. Tero Seppälä (Fín.) +1:03,7 (2), 9. Sebastian Stalder (Švaj.) +1:06,1 (1), 10. Simon Eder (Rak.) +1:15,1 (0)

konečné poradie SP (21): 1. J. T. Bö 1589 b., 2. Laegreid 1098, 3. Christiansen 935, 4. Benedikt Doll (Nem.) 782, 5. Ponsiluoma 779, 6. T. Bö 684, …, 80. Michal ŠIMA (SR) 14

konečné poradie v pretekoch s hromadným štartom (4): 1. Christiansen 270, 2. J. T. Bö 240, 3. Laegreid 208, 4. Dale 206, 5. Stalder 143, 6. Fabien Claude (Fr.) 132

Viac na túto tému: #Paulína Bátovská Fialková #Julia Simonová