Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Slalom ovládol Nór Kristoffersen. Historický deň pre grécke lyžovanie

Víťazom poslednej disciplíny na MS v lyžovaní sa stal Henrik Kristoffersen. Ten sa zlata dočkal po vynikajúcej jazde v druhom kole, nakoľko v prvom dosiahol až 16. najlepší čas.

19.02.2023 14:37, aktualizované: 15:20
Henrik Kristoffersen Foto: ,
Henrik Kristoffersen.
debata (2)

Historický deň pre grécke lyžovanie zariadil AJ Ginnis, ktorý vybojoval striebro (+0,20). Postaral sa o prvú medailu pre Grécko v zimnom olympijskom športe na vrcholnom podujatí. Bronz získal Talian Alex Vinatzer (+0,38). Slovák Martin Hyška nedokončil 1. kolo.

V prvom kole sa s nástrahami trate najlepšie vyrovnal Rakúšan Manuel Feller, ktorý zajazdil dynamicky a čisto a vybudoval si náskok 13 stotín pred Nórom Lucasom Braathenom a Ginnisom. Líder hodnotenia disciplíny vo SP Braathen predviedol pri návrate na biele svahy svoju typickú agresívnu jazdu a vôbec nebolo na ňom znať, že iba pred niekoľkými dňami absolvoval operáciu slepého čreva.

06. Vlhová Čítajte viac Odišla hlava, vyparil sa úsmev. Vlhová teraz musí nájsť samu seba

Ginnis sa presadil s vyšším štartovým číslom 24, svojím výkonom nadviazal na senzačné druhé miesto zo slalomu zo Chamonix, keď prvýkrát prekvapil lyžiarsku verejnosť. V tesnom závese bol priebežne štvrtý Nemec Linus Strasser (+0,14), razantne išiel aj obhajca titulu z Cortiny Sebastian Foss-Solevaag z Nórska, ktorý stratil na piatej pozícii 35 stotín.

Zjazdovka L'Eclipse, celá ponorená v tieni, nepriala Švajčiarom, ktorí otvorili preteky. Najlepší z nich bol po 1. kole dvanásty Ramon Zenhäusern, napokon skončil deviaty. Na náročnej trati mali problémy v úvodnej strmine, Loic Meillard štartujúci s jednotkou vypadol dokonca už na tretej bránke.

Druhé kolo bolo v strmších častiach ešte zatvorenejšie, pretekári sa opäť vytrápili hlavne v úvodnej odklonenej strmine. Jeden z favoritov Kristoffersen so snahou napraviť nevydarenú prvú jazdu zaútočil zo 16. pozície, po zaváhaniach v hornej časti našiel v strednej pasáži správne tempo, predviedol výborný finiš a dostal sa jasne do vedenia.

Petra Vlhová, Mauro Pini Čítajte viac Prečo Vlhová nemala na absolútnu špičku? Tréner Pini prehovoril

Neprekonal ho domáci Clement Noel, Talian Vinatzer a ani obhajujúci krajan Foss-Solevaag, ktorý sa po veľkých komplikáciách prepadol až na 19. priečku. Potom Strasser nevyužil, že trať 2. kola staval jeho tréner a výrazne klesol, rovnako ako Braathen, ktorý doplatil na obrovskú chybu v plochej pasáži.

Ginnis bojoval hore so zatvorenými bránkami, dolu sa však podporovaný publikom vyhecoval k maximálnemu výkonu a zaradil sa o dve desatiny hneď za Kristoffersena. Ten napokon mohol sláviť triumf, lebo Feller išiel hore opatrne, problémy mal aj v strednej strmine a klesol až na siedme miesto, na ktorom skončil spoločne s Braathenom.

výsledky slalomu mužov na MS:
1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 1:39,50 min., 2. AJ Ginnis (Gréc.) +0,20 s, 3. Alex Vinatzer (Tal.) +0,38, 4. Clement Noel (Fr.) +0,41, 5. Sebastian Holzmann (Nem.) +0,62, 6. Marco Schwarz +0,65, 7. Manuel Feller (obaja Rak.) a Lucas Braathen (Nór.) obaja +0,67, 9. Ramon Zenhäusern (Švaj.) a Linus Straßer (Nem.) obaja +0,69

Najkrajšie exotické lyžiarky na MS 2023 Fotogaléria - 23 fotiek Všetky fotky
Vychádzajúce hviezdičky z lyžiarsky exotických...
2 debata chyba
Viac na túto tému: #slalom #MS v lyžovaní #Henrik Kristoffersen