V super-G sa prekvapenie nekonalo. Vlhová si naďalej drží 2. miesto

Talianska lyžiarka Federica Brignoneová zvíťazila v sobotnom super-G Svetového pohára v St. Antone. V tejto disciplíne dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne a celkovo siedme v kariére.

14.01.2023 12:56
Federica Brignoneová Foto: ,
Federica Brignoneová.

V rakúskom stredisku bol pôvodne na programe zjazd, organizátori však pre nepriaznivé podmienky neboli schopní pripraviť trať pre povinný tréning. Slovenka Rebeka Jančová obsadila nebodované 35. miesto so stratou 3,87 sekundy na víťazku.

Na druhom mieste skončila napriek chybe v prvej polovici trate Švajčiarka Joana Hählenová so stratou 0,54 sekundy a dosiahla tak najlepší výsledok v tejto sezóne. Zároveň vyrovnala svoje kariérne maximum z vlaňajšieho zjazdu v Courchevel/Me­ribel.

Pódium doplnila jej krajanka Lara Gutová-Behramiová s mankom 66 stotín. V priebežnom hodnotení super-G sa na vedúcu Talianku Elenu Curtoniovú dotiahla Ragnhild Mowinckelová z Nórska, obe majú na čele zhodne po 140 bodov. Líderka celkového poradia SP Mikaela Shiffrinová v pretekoch neštartovala.

Brignoneová vyrazila na trať ako šiesta v poradí a v cieli bola o viac ako sekundu rýchlejšia než vtedajšia líderka Marta Bassinová z Talianska. Pomerne veľa času stratila v náročnom druhom sektore, no záverečný mala najlepší spomedzi všetkých pretekárok a stačilo jej to na 21. triumf v SP v kariére.

Kilde, Shiffrin Čítajte viac Shiffrinovej frajer na ňu prezradil zaujímavé veci. Prekvapí, čo nemá rada

Ohroziť ju mohla ďalšia Talianka Sofia Goggiová, ktorá bola na prvých dvoch medzičasoch v zelených číslach, no doplatila na riskantnú jazdu a po páde preteky nedokončila.

Jančová absolvovala v sobotu debut v pretekoch Svetového pohára, najviac času stratila v úvode trate. Postupne sa zlepšovala, najlepšie jej vyšla záverečná časť. Petra Vlhová nemala v pláne účasť v rýchlostných disciplínach v St. Antone, kde je v nedeľu na programe ďalší super-G.

Výsledky super-G SP žien v St. Antone:
1. Federica Brignoneová (Tal.) 1:00:21 min., 2. Joana Hählenová +0,54 s, 3. Lara Gutová-Behramiová (obe Švaj.) +0,66, 4. Tessa Worleyová (Fr.) +0,82, 5. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,89, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,96, 7. Kira Weidleová (Nem.) +0,97, 8. Marta Bassinová (Tal.) +1,03, 9. Cornelia Hütterová (Rak.) +1,07, 10. Laura Gaucheová (Fr.) +1,08, …, 35. Rebeka JANČOVÁ (SR) +3,87

Celkové poradie (po 20 z 39 súťaží): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1195 b., 2. Petra VLHOVÁ (SR) 796, 3. Wendy Holdenerová 569, 4. Gutová-Behramiová 536, 5. Bassinová 492, 6. Brignoneová 479

Poradie v super-G (3 z 10): 1. Elena Curtoniová (Tal.) a Mowinckelová 140 b., 3. Corinne Suterová (Švaj.) 132, 4. Brignoneová 129, 5. Hählenová 111, 6. Mirjam Puchnerová (Rak.) 110

Video
ňä

Suverénny Nór Kilde

Nór Aleksander Aamodt Kilde zasa suverénne zvíťazil v zjazde vo švajčiarskom Wengene. Nadviazal na triumf z piatkového super-G na Lauberhorne a slávil šieste prvenstvo v sezóne. Zároveň si upevnil vedúce postavenie v priebežnom hodnotení disciplíny. Slovák Martin Bendik obsadil 48. priečku.

Druhé miesto obsadil domáci lyžiar a líder celkového poradia SP Marco Odermatt, ktorý stratil na Kildeho 0,88 sekundy. Pódium doplnil Mattia Casse s mankom 1,01 s, Talian vyrovnal svoj najlepší výsledok v kariére, ktorý dosiahol v decembrovom zjazde vo Val Gardene. V dôsledku silného vetra v hornej časti zjazdovky absolvovali pretekári iba skrátenú verziu trate.

Kilde získal najviac času v druhom sektore, kde bol absolútne najrýchlejší. Nevyšla mu naopak tretia časť, ale v prvej polovici si vytvoril dostatočne pohodlný náskok na zvyšok súperov. Tridsaťročný Nór dosiahol 18. triumf v kariére a jubilejný desiaty v zjazde. S kariérou sa pred domácimi fanúšikmi lúčil Beat Feuz, držiteľ najväčšieho počtu pódiových umiestnení v kráľovskej alpskej disciplíne (46).

Vlhová trofej Čítajte viac Schody pre princeznú. Vlhová deprimuje kráľovnú Shiffrinovú

SP – zjazd mužov vo Wengene:
1. Andreas Aamodt Kilde (Nór.) 1:43,14, 2. Marco Odermatt (Švaj.) +0,88 s, 3. Mattia Casse (Tal.) +1,01, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) +1,15, 5. Beat Feuz (Švaj.) +1,25, 6. Marco Schwarz (Rak.) +1,29, 7. Niels Hintermann +1,33, 8. Gilles Roulin (obaja Švaj.) +1,56, 9. Dominik Paris (Tal.) +1,63, 10. Alexis Monney (Švaj.) +1,64 …, 48. Martin BENDIK (SR) +6,39

Viac na túto tému: #Federica Brignoneová