Vlhová sa statočne popasovala s ťažkou traťou. Na Shiffrinovú však nestačila

Petra Vlhová neobhájila post snehovej kráľovnej v Záhrebe, ale s výkonom v stredajšom slalome Svetového pohára bola spokojná.

04.01.2023 17:20 , aktualizované: 19:45
Chorvátsko Záhreb Lyžovanie SP Slalom Ženy 2. kolo Foto: ,
Petra Vlhová gratuluje Mikaele Shiffrinovej k triumfu v Záhrebe.
debata (11)

Cestu k triumfu jej zahatala chyba v spodnej časti prvého kola, ale aj bezchybné jazdy Američanky Mikaely Shiffrinovej.

Slovenka obsadila v chorvátskej metropole druhé miesto, keď zaostala o 76 stotín za svojou veľkou rivalkou:

„Som spokojná, teším sa, že som opäť na pódiu v slalome. Vždy chcem vyhrávať, preto ma mrzí prvé kolo. Bola som nahnevaná, že som urobila chybu. Ale v druhom kole som dala dobrú jazdu.“

Vlhová dosiahla najlepšie slalomové umiestnenie v sezóne, predtým bola dvakrát tretia vo fínskom Levi a raz v talianskom Sestriere:

„Na tréningu cítim, že každú jednu jazdu sa do toho dostávam viac a viac. Ale v pretekoch je to niečo iné. Je to s chybami, ale stále som tam. Nabudúce to však už chcem bez chýb.“

V prvom kole dostávala trať v Sljeme zabrať po každej pretekárke, tie s vyšším štartovým číslom mali už ťažké podmienky. Pred druhým kolom však organizátori vyvinuli veľa úsilia, aby ju dali do poriadku.

„Keď som videla prvé kolo, trochu som sa zľakla, aby to nebolo na hranici fair play, ale trať bola fajn. Bolo to trochu rozbité, ale dalo sa ísť. Na niektoré úseky som si dala pozor. Druhé kolo som zvládla dobre, najmä spodnú časť,“ povedala Vlhová.

Slovenská lyžiarka uviedla, že najlepšie sa cítila na rovine a v spodnej časti, zvládla aj náročný stred trate s malým skokom, ktorý nezvládli viaceré pretekárky:

„Na to som si dávala pozor, aj tréner ma na to upozorňoval. Dievčatá tam išli neskoro, videla som aj na štarte, ako tam baby predo mnou zaváhali. Takže toto som zvládla fajn.“

Záhreb Čítajte aj Vlhová s neterou na kolenách, rivalka s korunou. To najlepšie zo zeleného Záhrebu

Teplé počasie vládlo v Záhrebe už vlani, keď Vlhová triumfovala tretíkrát po sebe. Dvadsaťsedemročná lyžiarka si nad počasím, ktoré momentálne sužuje Európu, iba povzdychla:

„Pre mňa je to hrozné. Robím zimný šport a keď vidím len jednu zjazdovku so snehom, je to smutné. Verím, že čoskoro uvidíme viac snehu. Nemohli sme sa ani rozjazdiť, to som sa nesnažila brať ako komplikáciu. Snažila som sa robiť nejaké oblúky počas prehliadky a snažila som sa viac rozcvičiť v miestnosti pred pretekmi.“

Okrem lepšieho pocitu s tréningovými jazdami vyslovila Vlhová spokojnosť aj s novým materiálom, ktorý zmenila pred sezónou. Nie je to však ešte podľa jej predstáv: „Stále nie sme k sebe úplne blízko. Sme kamaráti, ale nie najlepší.“

Chorvátsko Záhreb Lyžovanie SP Slalom Ženy 1. kolo Čítajte viac ONLINE: Vlhovej útok na prvý triumf nevyšiel. Shiffrinová bola proti

Na prvenstvo v SP čaká Vlhová od 11. marca 2022, vtedy ovládla obrovský slalom vo švédskom Aare.

Shiffrinová sa doťahuje na Vonnovú

Shiffrinová slávila 81. triumf v prestížnom seriáli, tretia skončila so stratou 1,21 s Švédka Anna Swennová-Larssonová.

Shiffrinová triumfovala v Záhrebe po piaty raz, čo sa ešte nepodarilo žiadnej pretekárke. Už iba jedno víťazstvo jej chýba k tomu, aby sa dotiahla na ženský rekord Lindsey Vonnovej, ktorá vyhrala 82 pretekov SP.

Absolútny rekord drží Švéd Ingemar Stenmark, ktorý získal prvé miesto celkovo v 86 pretekoch.

odkaz
vlhova-program

„Som veľmi šťastná. Je to neuveriteľné, že som vyhrala piate preteky SP za sebou. Lyžovanie mi teraz prináša veľkú radosť,“ uviedla v cieľových priestoroch Shiffrinová, ktorá je suverénne na čele celkového poradia SP a vedie aj klasifikáciu slalomu.

Petra Vlhová, Peter Sagan Čítajte aj Rok 2023: Vlhovú čaká obhajoba, hokejistov ťažkí súperi. A čo futbalisti?

Lyžiarky štartovali v 1. kole z nižšieho miesta a trať bola kratšia ako v uplynulých rokoch. Jej nástrahy nezvládli Nemka Lena Dürrová, Američanka Paula Moltzanová ani Češka Martina Dubovská, ktorá už na prvej bránke chytila „špicara“.

V druhom kole nepochodila ani úradujúca majsterka sveta Rakúšanka Katharina Liensbergerová, ktorá spravila tri bránky pred cieľom veľkú chybu.

Fakty zo Svetového pohára

Výsledky slalomu SP žien v Záhrebe: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:36,42, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,76, 3. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,21, 4. Wendy Holdenerová (Švajč.) +1,38, 5. Ana Buciková (Slovin.) +2,36, 6. Camille Rastová (Švajč,) +2,73, 7. Franziska Gritschová (Rak.) +2,85, 8. Maria Therese Tvibergová (Nór.) a Amelia Smartová (Kan.) obe +2,93, 10. Leona Popovičová (Chor.) +3,02
Celkové poradie v SP (po 16 súťažiach): 1. Shiffrinová 975 bodov, 2. VLHOVÁ 586, 3. Holdenerová 495, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 470, 5. Lara Gutová-Behramiová (Švajč.) 371, 6. Corinne Suterová (Švajč.) 337
slalom (6): 1. Shiffrinová 525 bodov, 2. Holdenerová 420, 3. VLHOVÁ 360, 4. Swennová-Larssonová 320, 5. Buciková a Lena Dürrová (Nem.) 195

Teplo a pády. Aj taký bol prvý slalom v Záhrebe Fotogaléria - 22 fotiek Všetky fotky
Trať v Záhrebe pred prvým kolom slalomu žien.
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Mikaela Shiffrinová #Svetový pohár v alpskom lyžovaní