Kráľom zjazdu je Nór Kilde. Chrbát ukázal súperom aj vo Val Gardene

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde triumfoval v sobotnom zjazde Svetového pohára vo Val Gardene. Obhajca malého krištáľového glóbusu zvíťazil v talianskom stredisku s náskokom 35 stotín sekundy pred Francúzom Johanom Clareym.

17.12.2022 14:49
Italy Alpine Skiing World Cup Foto: ,
Aleksander Aamodt Kilde po triumfe v zjazde vo Val Gardene.

Kilde si tak upevnil vedúce postavenie v priebežnej klasifikácii disciplíny. Tretí skončil domáci Mattia Casse (+0,42), ktorý dosiahol vo veku 32 rokov prvé pódiové umiestenie v kariére. Slovák Martin Bendik obsadil 60. miesto so stratou 5,10 sekundy.

Tridsaťročnému Kildemu vyšla ideálne kľúčová pasáž vedúca cez horskú lúku Ciaslat. Pred ňou zaostával za dovtedy vedúcim Clareym o štyri desatiny, no následné „ťavie hrby“ prešiel optimálne a získal v nich na Francúza sekundu. Kilde potvrdil výbornú formu a vyhral tretí zo štyroch zjazdov v tejto sezóne.

Petra Vlhová a zjazd v St. Moritzi Čítajte viac Vlhová vypadla, Shiffrinová štvrtá. Vyhrala Talianka so zlomeninami

„Pred Ciaslatom som trochu ubral z tempa, aby som si dobre nadišiel do ďalšej pasáže. To bolo kľúčové, vyšlo mi to perfektne,“ povedal pre ORF Kilde, ktorý má celkovo na konte už 17 prvenstiev v prestížnom seriáli. Na zjazdovke Saslong zaznamenal svoj piaty triumf, z toho tretí v kráľovskej alpskej disciplíne.

Na čele celkového poradia zostal Marco Odermatt, ktorý vedie s náskokom 111 bodov pred Kildem. Švajčiar obsadil v sobotu siedme miesto (+0,92). Nedarilo sa víťazovi štvrtkového skráteného zjazdu Vincentovi Kriechmayrovi, Rakúšan skončil až na nebodovanom 32. mieste (+1,95). Lyžiari sa teraz presúvajú do Alta Badie, kde ich čakajú v nedeľu a pondelok dva obrovské slalomy.

výsledky sobotného zjazdu SP mužov vo Val Gardene:
1. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 2:02,35 min., 2. Johan Clarey (Fr.) +0,35 s, 3. Mattia Casse (Tal.) +0,42, 4. Adrien Theaux (Fr.) +0,67, 5. James Crawford (Kan.) +0,69, 6. Cyprien Sarrazin (Fr.) +0,87, 7. Marco Odermatt (Švaj.) a Travis Ganong +0,92, 9. Jared Goldberg (obaja USA) +1,05, 10. Adrian Smiseth Sejersted (Nór.) +1,15, …, 60. Martin BENDIK (SR) +5,10 s
celkové poradie SP (po 9 z 39 súťaží): 1. Odermatt 636 bodov, 2. Kilde 525, 3. Matthias Mayer 268, 4. Vincent Kriechmayr (obaja Rak.) 252, 5. Lucas Braathen (Nór.) 215, 6. Clarey 198, …, 96. Adam ŽAMPA (SR) 8
poradie v zjazde (4 z 12): 1. Kilde 345, 2. Odermatt 256, 3. Clarey 183, 4. Mayer 182, 5. Kriechmayr 169, 6. Crawford 141

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk

Viac na túto tému: #zjazd mužov #alpské lyžovanie #Aleksander Aamodt Kilde