Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Krasokorčuľovanie rieši zvýšenie vekového limitu. Čo bude s Valijevovou?

Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) zverejnila podrobné plány na zvýšenie vekového limitu krasokorčuliarov na 17 rokov na zimných olympijských hrách a ďalších medzinárodných podujatiach.

02.05.2022 13:57
Eteri Tutberidzeová, Kamila Valijevová Foto: ,
Koučka Eteri Tutberidzeová s uslzenou Kamilou Valijevovou na ZOH v Pekingu.
debata

ISU chce hlasovať o novom limite na svojom júnovom stretnutí v Thajsku.

Pätnásťroční krasokorčuliari by mohli štartovať na popredných medzinárodných podujatiach ešte v nasledujúcej sezóne, od tej ďalšej by sa veková hranica zdvihla na 16 a od ročníka 2024/25 na 17 rokov.

Podľa lekárskej komisie ISU sú mladí pretekári vystavení veľkému stresu a hrozia im „vyhorenie, problémy so stravovaním a dlhodobé následky zranení“.

Kamila Valijevová Čítajte aj Valijevová sa preniesla cez dopingovú kauzu. Pomohlo vyznamenanie od Putina

„Riadiaci orgán má povinnosť postarať sa o ochranu fyzického i psychického zdravia a bezpečnosť všetkých športovcov vrátane elitných dospievajúcich atlétov,“ uvádza sa vo vyhlásení ISU.

Návrh na zvýšenie limitu prišiel ešte predtým, ako na ZOH v Pekingu prepukol dopingový prípad vtedy len pätnásťročnej Kamily Valijevovej. Olympijská šampiónka z tímovej súťaže zo ZOH 2022 v Pekingu a úradujúca majsterka Európy sa stala v Číne ústrednou postavou dopingového škandálu.

Deň po skončení tímovej súťaže na ZOH, v ktorej prispela k zisku zlata pre ROC, informovalo akreditované laboratórium v Štokholme o jej pozitívnom teste na zakázanú látku trimetazidín.

Kamila Valijevová Čítajte aj To by bola zrada. Rusi sa boja, že sa im rozpŕchnu krasokorčuliari

Vzorku jej odobrali ešte 25. decembra. Medzinárodný olympijský výbor (MOV), WADA, ISU a separátne aj Medzinárodná testovacia agentúra (ITA) sa následne obrátili na Športový arbitrážny súd (CAS), aby Valijevovej zabránil štartovať.

CAS po takmer šesťhodinovom posudzovaní faktov vyriekol verdikt, že voči Valijevovej neuplatní okamžitú sankciu v podobe zákazu štartu na ZOH.

Súd v Lausanne zverejnil, že zákaz štartu by nebol v súlade so športovou spravodlivosťou a poukázal na nevhodné načasovanie zverejnenia informácie o jej dopingovom prípade. Krasokorčuliarka vysvetlila dopingový nález náhodným užitím liekov na srdce jej starého otca.

Vladimir Putin prijal olympionikov v Kremli Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Ruský prezident Vladimir Putin pózuje s...

MOV tiež rozhodol, že ak Valijevová skončí na jednom z prvých troch miest v súťaži sólistiek, neodovzdajú sa po voľných jazdách medaily a kauzu bude riešiť neskôr.

To sa nestalo, hoci po krátkom programe viedla. Vo voľnej jazde nezvládla obrovský tlak, viackrát spadla a prepadla sa až na konečné štvrté miesto.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk
debata chyba
Viac na túto tému: #ISU #Kamila Valijevová