V Jasnej pod Chopkom to bola parádna jazda za nečakaným triumfom v obrovskom slalome.
Rodáčka z neďalekého Liptovského Mikuláša sa predtým v tejto disciplíne trápila. Strácala drajv i kontakt s čelom celkového poradia.
Stobodový zápis a zaváhanie vtedy deviatej Lary Gutovej-Behramiovej sa ukázali ako zlomové momenty v boji o veľký krištáľový glóbus v sezóne 2020/2021.
Odvtedy sa mnohé zmenilo. Niečo však zostalo rovnaké. Slovenka je znova v boji o najcennejšiu lyžiarsku trofej.

Čerstvá olympijská víťazka z Pekingu tentoraz čelí odvekej rivalke Mikaele Shiffrinovej. Američanka získala veľkú guľu v rokoch 2017, 2018 a 2019.
A zdá sa, že po roku od magického popoludnia v Jasnej spravila uplynulý víkend rozhodujúci krok k tomu, aby zlomila odpor Vlhovej. Na zjazdovke, pod ktorou zverenka Maura Piniho vlani v marci vošla do lyžiarskej i slovenskej histórie.
Po konflikte už len komplimenty
Dvadsaťšesťročná Shiffrinová vlani v Jasnej ukázala nielen lyžiarskej majstrovstvo, ale aj odvrátenú tvár. Po prvom kole viedla, na trať druhého sa teda vydala ako posledná.
Pred ňou zašla najlepšie obrákove kolo v sezóne Vlhová. Odniesla si to jedna z brán. Zlomenú palicu museli organizátori vymeniť. A Shiffrinová ich obvinila z neprofesionálneho prístupu. Zdalo sa jej, že v štartovacej búdke stojí pridlho a technickí pracovníci naťahujú čas.
„Oprava bránky trvá niekoľko sekúnd, ale oni to robili aspoň päť minút…,“ vravela nakoniec druhá Shiffrinová na tlačovej konferencii.
„Ukázala sa v pravom svetle. Taká, aká je. Ľudia ju poznajú z tlačoviek a rozhovorov, ale my aj z kopca a tréningov,“ reagoval pre Pravdu s odstupom času Vlhovej brat Boris.
Bol to nateraz posledný „nelyžiarsky“ rozruch, ktorý slovensko-americká rivalita priniesla. Odvtedy si pretekárky vymieňajú len komplimenty. Shiffrinovej sa páčila aktuálna forma Vlhovej. Tá zas ocenila historické úspechy rodáčky z Vailu.
Po nevydarenom vystúpení na zimnej olympiáde 2022 v Pekingu má Shiffrinová zamiesené na ďalší. Môže sa dostať na druhú priečku historického rebríčka so štyrmi veľkými glóbusmi – rovnako, ako Lindsey Vonnová. Rekordérkou je Annemarie Moserová-Pröllová so šiestimi celkovými víťazstvami.
„Cítila som, že by som mala pomôcť americkému tímu v medailovom boji, lenže totálne som zlyhala. Znova, znova a znova. Môžete zlyhať, ale nebyť zlyhaním. Už som v kariére vyhrala a budem vyhrávať opäť,“ povedala Shiffrinová pre olympics.com.
Desaťnásobok bodov
Pod piatimi kruhmi sa krčila, ale vo Svetovom pohári už znova stojí na pevných nohách. Cez víkend v Lenzerheide dva razy útočila na víťazstvo.
A hoci jej to ani raz nevyšlo – v sobotu bola druhá v super G, na druhý deň štvrtá v obrovskom slalome – získala 130 bodov.
Desaťnásobne viac ako Vlhová. Tá predvčerom vypadla a v superobrovskom slalome brala trinásť bodov za osemnástu priečku.

Naposledy mala taký slabý víkend ešte v marci 2015, keď v Aare skončila v slalome 24. (získala sedem bodov) a nekvalifikovala sa do druhého kola obrovského slalomu.
„To, čo sa stalo, je u Petry abnormálne. Pochybujem, že to spraví znova. Bude to tvrdý boj až do posledných pretekov. Vráti sa silná a motivovaná. Ešte nie je koniec,“ tlmila entuziazmus Shiffrinová.
Pred uplynulým víkendom boli na tom s Vlhovou narovnako – mali po 1026 bodov. Lenže momentálne sú čísla na strane Shiffrinovej.
Šesť podujatí do konca – pôjdu sa po dva obrovské aj klasické slalomy a po jednom zjazde i super G – má pohodlný 113-bodový náskok.

Na druhej strane, vinou úpadku formy i koronavírusu prešustrovala na prelome rokov aj 315 bodov k dobru.
„Sezóna sa ešte neskončila. Chcem ukázať, na čom som v príprave pracovala. Uvidíme, či to využijem a budem schopná vrátiť sa k dobrým výkonom. Je ťažké získavať čas, veľmi ľahké ho zasa strácať. Súperky sú silné, poriadne tlačia,“ doplnila americká hviezda.
S tou slovenskou sa vzájomne motivujú. Z patu, ktorý panoval pred Lenzerheide, je zrazu šach. Na ťahu je Vlhová, ktorá spraví všetko pre to, aby z toho nebol aj predčasný mat.