Goggiovej víťazná séria trvá už rok. Nabudená Američanka bola blízko

Talianska lyžiarka Sofia Goggiová vyhrala aj tretí zjazd olympijskej sezóny vo francúzskom stredisku Val d'Isere, a dostala sa na čelo celkového poradia Svetového pohára.

18.12.2021 12:07 , aktualizované: 15:23
Francúzsko lyžovanie zjazd SP ženy Foto: ,
Sofia Goggiová počas zjazdu vo francúzskom Val d'Isere.
debata (11)

Cieľ preťala v čase 1:41,71 minúty a pred druhou Američankou Breezy Johnsonovou mala náskok 27 stotín sekundy. Tretiu priečku obsadila Rakúšanka Mirjam Puchnerová s mankom 0,91 s.

Olympijská víťazka z Pjongčangu 2018 išla od začiatku veľmi agresívne a v hornej časti ju v jednom z oblúkov takmer vynieslo, do prostredného úseku trate si však priniesla obrovskú rýchlosť a v ideálnom zjazdovom postoji si ju dokázala udržať až do cieľa.

Lara Gutová-Behramiová Čítajte viac Komplikácia v boji o veľký glóbus, Gutová má covid. Ako zareagovala?

Ten preťala až o sekundu a pol rýchlejšie ako jej dovtedy vedúca krajanka Elena Curtoniová.

Z nasledujúcich pretekárok ju dokázala ohroziť len ďalšia zjazdárska špecialistka Johnsonová, ktorá bola v cieli o 27 stotín pomalšia.

Zopakovala tak umiestnenia z kanadského Lake Louise spred dvoch týždňov, kde ju v oboch zjazdoch zdolala práve iba Goggiová.

Dvadsaťdeväťročná Talianka dosiahla už štvrté víťazstvo v prebiehajúcej sezóne a z toho tretie v zjazde.

Vo Svetovom pohári ich má na konte dokopy už pätnásť, pričom jedenásťkrát vyhrala vo svojej obľúbenej disciplíne a štyrikrát sa tešila z prvenstva v super-G.

V oboch disciplínach vedie poradie SP a po sobotňajšom triumfe sa dostala aj na čelo celkového o desať bodov pred Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá v zjazde vo Val d'Isre neštartovala, v nedeľnom super-G sa však plánuje predstaviť.

odkaz Foto: Pravda
Kalendár Petry Vlhovej v sezóne 2021/2022.

Goggiová vyhrala predchádzajúcich sedem zjazdov, v ktorých štartovala, a jej víťazná séria trvá už rok.

„Dnes som bola pod obrovským tlakom. Snažila som sa to skryť, ale cítila som ho. Musela som ísť cez moje zvyčajné limity. Už som lyžovala aj lepšie, ale dala som o toho srdce,“ povedala Talianka pre Rai Sport.

„Naozaj som si myslela, že môžem dostihnúť Sofiu, i keď lyžuje fenomenálne. Dúfam, že keď jej ujde rytmus, budem tam a dokážem to využiť,“ uviedla Johnsonová.

Vo francúzskom stredisku nepretekajú Slovenka Petra Vlhová a Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, ktorá mala v piatok pozitívny test na koronavírus a vynechá aj budúcotýždňové podujatie v Courcheveli.

Fakty zo Svetového pohára

Výsledky zjazdu: 1. Sofia Goggiová (Tal.) 1:41,71 min, 2. Breezy Johnsonová (USA) +0,27 s, 3. Mirjam Puchnerová (Rak.) +0,91, 4. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,33, 5. Ilka Štuhecová (Slov.) +1,37, 6. Corinne Suterová (Švaj.) +1,43, 7. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,44, 8. Nadia Delagová +1,45, 9. Elena Curtoniová (obe Tal.) +1,52, 10. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,61

Celkové poradie SP (po 11): 1. Goggiová 535 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 525, 3. Petra VLHOVÁ (SR) 340, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 298, 5. Johnsonová 293, 6. Federica Brignoneová (Tal.) 256

Poradie v zjazde (po 3): 1. Goggiová 300, 2. Johnsonová 240, 3. Puchnerová 152, 4. Suterová 145, 5. Siebenhoferová 124, 6. Delagová 112

Favoritky na zisk veľkého glóbusu 2021/2022 Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Marta Bassinová v predošlej sezóne zničila...

Prekvapujúci víťaz vo Val Gardene

Americký lyžiar Bryce Bennett vyhral zjazd Svetového pohára v talianskej Val Gardene a pripísal si na konto životný úspech.

V sobotňajších pretekoch dosiahol čas 2:02,42 minúty a o štrnásť stotín zdolal Rakúšana Otmara Striedingera. Tretie miesto obsadil Švajčiar Niels Hintermann (+0,32 s). Slovenský reprezentant Martin Bendik obsadil 57. miesto so stratou 4,28 sekundy.

Dvadsaťdeväťročný Bennett ešte nikdy nebol na pódiu v pretekoch Svetového pohára, no v zjazde vo Val Gardene skončil dvakrát na štvrtom mieste (2018, 2020).

To, že mu talianske stredisko sedí, ukázal aj v sobotu. V prvej polovici trate nebol najrýchlejší, ale zvládol ju bez výraznejších chýb, v spodnej časti nabral rýchlosť a v cieli mal náskok 14 stotín pred Striedingerom, ktorý odštartoval s číslom 1.

Z ďalších pretekárov ho už nik nedokázal ohroziť, domáci Dominik Paris skončil na štvrtom mieste so stratou 0,40 s, Švajčiar Beat Feuz bol o sedem stotín pomalší.

Mikaela Shiffrinová Čítajte viac Shiffrinová urobila pred víkendom krok, ktorý vôbec neplánovala

Ďalší z veľkých favoritov Aleksander Aamodt Kilde z Nórska mal najrýchlejšie medzičasy, no potom minul jednu z bránok a vypadol.

Na čele celkového poradia sa udržal Švajčiar Marco Odermatt (453 bodov), ktorý v sobotu neštartoval, druhý je Rakúšan Mattihas Mayer. Šestnásty pretekár sobotňajšieho zjazdu stráca na lídra 48 bodov, v poradí disciplíny je na čele o 30 bodov pred Feuzom.

Výsledky zjazdu: 1. Bryce Bennett (USA) 2:02,42 min, 2. Otmar Striedinger (Rak.) +0,14 s, 3. Niels Hintermann (Švaj.) +0,32, 4. Dominik Paris (Tal.) +0,40, 5. Beat Feuz (Švaj.) +0,47, 6. Johan Clarey (Fr.) +0,48, 7. Mattia Casse (Tal.) +0,61, 8. Simon Jocher (Nem.) +0,74, 9. Josef Ferstl (Nem.) +0,75, 10. Max Franz (Rak.) +0,79, … 57. Martin BENDIK (SR) +4,28

Celkové poradie SP: 1. Marco Odermatt (Švaj.) 453 b., 2. Matthias Mayer (Rak.) 405, 3. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 329, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 277, 5. Feuz 255, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 205

Poradie v zjazde: 1. Mayer 195 b., 2. Feuz 165, 3. Kilde 129, 4. Kriechmayr a Paris po 127, 6. Hintermann 118