Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Slovenský biatlon má nečakaný problém. EÚ začala brojiť proti olovu

Slovenský zväz biatlonu (SZB) sa obáva, že silnejúce hlasy z Európskej únie na zákaz používania olova by mohli ohroziť budúcnosť biatlonu ako jedného z najpopulárnejších športov.

04.05.2021 11:10
Ivona Fialková Foto: ,
Ivona Fialková.
debata (8)

Podľa EÚ olovo predstavuje nebezpečenstvo pre prírodu a životné prostredie, preto EÚ už pod nátlakom Európskej chemickej agentúry začala rokovania o jeho zákaze.

"Predstavitelia Slovenského zväzu biatlonu a ich členovia sú presvedčení o tom, že chystané zákazy olova nemôžu byť účelové a nemajú žiaden prínos, pokiaľ vznikli na základe teoretických znalostí, bez zohľadnenia praktických skúseností a bez diskusie odbornej verejnosti.

Navyše neboli zohľadnené ekonomické, bezpečnostné a ostatné vplyvy na spoločnosť a prírodu. Predovšetkým ekonomické faktory by mali na ďalšie fungovanie Slovenského zväzu biatlonu katastrofálne dopady a hrozil by jeho zánik. O bezpečnosti pri používaní iných nábojov, ako sú tie z olova, sa ani nemusíme baviť," píše sa v tlačovej správe SZB.

Slovenský zväz biatlonu neeviduje za svoje dlhoročné pôsobenie žiadne výhrady zo strany klubov, športovcov a trénerov, ktorí by nesúhlasili s používaním olova v nábojoch.

„Popierame akékoľvek chemické znečistenie všetkých strelníc a teda aj okolitej prírody, ktorými zväz a biatlonové kluby disponujú. Odpad po sebe vždy podľa príslušných nariadení upraceme a náboje nemajú na znečistenie prírody nijaký podiel,“ doplnili biatlonisti v tlačovej správe.

Viceprezident pre Štátnu športovú reprezentáciu Peter Kazár v tejto súvislosti uviedol: "Je pre nás nepredstaviteľné, čo by zákaz olova mohol znamenať pre šport. V našom prípade by už biatlon nebol biatlonom. Naša strelnica v Národnom biatlonovom centre v Osrblí má vybetónovaný základ pod terčmi, kde mimo zamestnancov a trénerov nemá nikto prístup.“

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #biatlon