Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Reforma dostala trhlinu. SOŠV nevyjadril podporu Zväzu slovenského lyžovania

Plénum Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) neschválilo na svojom piatkovom 58. valnom zhromaždení uznesenie o Zväze slovenského lyžovania (ZSL) ako organizácii zodpovednej za lyžovanie na Slovensku. Prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) to označil "za víťazstvo zdravého rozumu".

30.04.2021 13:42 , aktualizované: 15:18
Valné zhromaždenie TK BAX, SOŠV Foto: ,
Účastníci 58. Valného zhromaždenia Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).
debata (5)

Členovia strešnej organizácie slovenského športu v piatok rozhodovali o uznesení, ktoré malo pomôcť predstaviteľom ZSL uchádzať sa o členstvo v Medzinárodnej lyžiarskej federácii (FIS).

Stanovisko SOŠV „na základe vyjadrenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS) s odporúčaním uznania Zväzu slovenského lyžovania za organizáciu zodpovednú za lyžovanie na Slovensku“ však nakoniec neprešlo. Za bolo 40 hlasov, proti 18 a zdržalo sa 41, na prijatie bolo treba 50 hlasov.

Petra Vlhová Čítajte viac Vlhovej glóbus je záväzok. Chceme jej vytvoriť podmienky, aké si zaslúži

"Prišli sme s návrhom uznesenia, ktoré nakoniec v hlasovaní neprešlo. Som rád za diskusiu, za to, že sme mali veľmi dobrú účasť i za to, že jednotliví členovia SOŠV mali možnosť si vypočuť všetky zainteresované strany a samozrejme rešpektujem stanovisko najvyššieho orgánu SOŠV.

Budeme sa podľa neho riadiť a budeme takto informovať nielen športovú verejnosť na Slovensku, ale aj ďalšie inštitúcie," uviedol prezident SOŠV Anton Siekel.

Spor pokračuje

Spor v lyžiarskom hnutí tak pokračuje. Po tom, ako sa koncom minulého roka vyostrili spory medzi vedením Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) a viacerými jej dovtedajšími členmi, sa MŠVVaŠ SR rozhodlo kontroverzie v slovenskom lyžovaní riešiť podporou ZSL.

Ministerstvo odobralo štatút národného športového zväzu SLA a niektoré jeho kompetencie, medzi nimi prihlasovanie športovcov na súťaže, prevzal SOŠV.

Vedenie SLA však nesúhlasí s odôvodnením týchto krokov, keďže podľa asociácie nie je pravda, že z nej odišla väčšina športovcov.

Milí členovia Slovenskej lyžiarskej asociácie, s potešením vám oznamujeme, že členské zväzy SOŠV majú v úcte a...

Uverejnil používateľ Slovenská lyžiarska asociácia - Slovak Ski Association Piatok 30. apríla 2021

Po piatkovom hlasovaní tak zostávajú kompetencie prihlasovať slovenských lyžiarov na medzinárodné podujatia a ďalšie náležitosti zväzu v rukách SOŠV.

"Celý proces zostáva nezmenený, SOŠV bude naďalej vykonávať všetky jemu zverené a delegované povinnosti smerom k medzinárodnej federácii.

Budeme sa snažiť to robiť ako najlepšie vieme, ale my nemôžeme nahradiť regulárny národný športový zväz, čo sa týka rozvoja tohto športu. Mrzí ma to, pretože táto situácia sa prenáša na športovcov a nie je to dobrý signál do zahraničia," uviedol Siekel.

Kedy sa posunie patová situácia?

Štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport Ivan Husár, ktorý sa zúčastnil celého priebehu zhromaždenia, prisľúbil SOŠV s týmito povinnosťami pomoc:

„Budeme im v tom veľmi nápomocní, pokiaľ sa ten stav zatiaľ takto zakonzervuje. Musíme sa čo najskôr stretnúť s predstaviteľmi SOŠV a NŠC a nájsť také riešenie, aby sme tie procesy, ktoré teraz zvládli v podstate v dvoch-troch ľuďoch, mohli posilniť.“

Igor Vlha Čítajte viac Vlha: Prehnité musí skrachovať. Mersich nech predáva záchody

Zatiaľ nie je známe, kedy sa patová situácia v slovenskom lyžiarskom hnutí posunie ďalej.

„Nepoznám detailne procesy, kedy môže byť táto téma na pôde valného zhromaždenia opäť nastolená. No nemá to nič spoločné s udelením štatútu národného športového zväzu, dnes sa debatovalo o tom, či ZSL môže ísť smerom do FIS alebo nie,“ uviedol Husár.

Známe nie je ani to, ako sa budú rozdeľovať peniaze zo štátneho príspevku na uznaný šport a či pôjdu priamo súperiacim organizáciám:

"Neviem to presne, ale na lyžovanie je to približne 1,1 milióna eur. Z toho sa na tri zimné mesiace vyčlenila nejaká čiastka, ktorá bola predisponovaná na NŠC a z toho sme platili majstrovstvá sveta, Svetové poháre atď., takže tie peniaze tam sú.

Toto budeme musieť podrobne vyriešiť, musíme to urobiť zákonným postupom a tie peniaze určite nepôjdu nikomu inému ako lyžovaniu."

Siekel: Mali sme vyslať jasný signál

Siekela mrzelo, že plénum sa v piatok nedokázalo v otázke sporu v slovenskom lyžovaní rozhodnúť a množstvo delegátov sa zdržalo hlasovania.

Prezident Slovenského olympijského a športového... Foto: TASR, Pavol Zachar
Anton Siekel, Ivan Husár Prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel (vpravo) a štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR šport Ivan Husár.

"Akékoľvek jasné rozhodnutie by som privítal. Rozhodnutie, ktoré vyšle signál, že mi na výbore vieme prijať stanoviská, i keď sú ťažké. Nie je to len o oslavách športových úspechov, ale aj o týchto situáciách.

Navrhli sme prijať uznesenie, v ktorom by SOŠV získal mandát pléna na to, aby sme mohli informovať FIS, že ZSL je organizácia, ktorá je pripravené prevziať na seba zodpovednosť zástupcu slovenského lyžovania v medzinárodných štruktúrach.

Apeloval som na delegátov, aby sme sa nebáli povedať svoj názor a aby sme vyslali jasný signál do zahraničia, že na Slovensku si vieme spravovať svoje veci sami. Nestalo sa tak. Mnohí delegáti zostali nerozhodnutí.

Spravili sme maximum, spravili sme, čo bolo našou povinnosťou a budeme pokračovať v tejto diskusii. Súčasný stav poškodzuje najviac našich športovcov," dodal.

Smolen hovoril o rozčarovaní

V pondelok sa na podnet SOŠV uskutočnilo stretnutie všetkých strán, pričom strešná organizácia navrhla dočasné riešenie, podľa ktorého by sa rozdelili kompetencie tak, že na jednej strane by boli alpské disciplíny a na druhej severské disciplíny.

Zľava moderátorka Michaela Grendelová, výkonný... Foto: TASR, Jakub Kotian
SR lyžovanie ZSL Zľava moderátorka Michaela Grendelová, výkonný viceprezident Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) Ladislav Smolen, členka ZSL zodpovedná za medzinárodné vzťahy Jana Palovičová, Igor Vlha, generálny sekretár ZSL Radovan Cagala a predseda správnej rady ZSL Peter Planý počas stredajšej tlačovej konferencie v Bratislave.

"Je to jedna z možností, určite nie najlepšia, ale lepšia ako súčasný stav. Na základe presných pravidiel i financovania týchto odvetví sa mohol začať proces zbližovania.

Keď je toho schopná slovenská kanoistika, plavci, tak si kladiem otázku, prečo nie slovenské lyžovanie. Na tom stretnutí nebol priestor na dohodu, možno aj v očakávaní nejakého záveru z dnešného zhromaždenia," dodal Siekel.

Výkonný viceprezident ZSL Ladislav Smolen si želal, aby presvedčili viac delegátov.

"Hlasovanie rešpektujeme, pretože sme sa zúčastnili a mali sme rovnaké práva ako druhá strana. Počet hlasov, ktoré hlasovali za nás, bol 40, počet proti 18 a zdržalo sa 41.

Nebudem klamať, že sme trošku rozčarovaní z počtu zväzov, ktoré sa zdržali, ale ako povedal prezident Siekel, je to ich osobná zodpovednosť. To je v poriadku.

Pre nás sa v podstate nič nemení, budeme pokračovať v tom, čo sme začali. Je fakt, že proces afiliácie do FIS sa v tejto chvíli určite pribrzdil, ale my sa v žiadnom prípade nevzdávame.

Ak sme nepresvedčili 41 hlasov, teda 28 zväzov, tak musíme niečo zlepšiť a veríme, že ak bude proces afiliácie pokračovať v budúcnosti, dokážeme presvedčiť aj tých nerozhodnutých, že naša práca má význam," reagoval na rozhodnutie.

Ester Ledecká Čítajte aj Vlhová nevzala Ledeckej servismana. Češku povedie zvučné meno na plný úväzok

SLA: Víťazstvo zdravého rozumu

Na výsledky hlasovania pléna zareagovala aj Slovenská lyžiarska asociácia, ktorá TASR poskytla stanovisko svojho prezidenta:

"V prvom rade s rešpektom ďakujem celému plénu SOŠV, že preukázalo hrdosť a odhodlanie riadiť sa Olympijskou chartou a jasne deklarovalo, že nesúhlasí s afiláciou Zväzu slovenského lyžovania do FIS ani do SOŠV.

Napriek enormnému politickému nátlaku sa nepodarilo spätne legitimovať kroky štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Valné zhromaždenie SOŠV nepodporilo pokračovanie manipulatívneho zasahovania do integrity športu.

Vnímam to ako víťazstvo zdravého rozumu, vnímam to ako dobrý odkaz nesolidárnemu vstupovaniu časti komunity do procesov, ktoré musia mať jasné pravidlá. Športovci sú na zvyknutí, vedia ich rešpektovať. Politici by sa mali pokúsiť o rešpekt voči nim."

5 debata chyba
Viac na túto tému: #SLA #SOŠV #ZSL