Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Asi sa ostatné krajiny škrabú za uchom, reagujú osobnosti

Úspech lyžiarky Petry Vlhovej, ktorá získala veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári, zarezonoval aj medzi športovými osobnosťami.

20.03.2021 16:12
Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová vchádza do cieľa 2. kola slalomu v Lenzerheide.
debata (10)

Podľa bývalej tenistky Daniely Hantuchovej sú Petrina disciplína a cieľavedomosť príklad pre ďalšie generácie.

Výsledky pozorne sledoval aj niekdajší hokejista Richard Zedník, ktorý považuje tento úspech za „veľký zázrak dievčaťa z malého Slovenska“.

S menom Daniely Hantuchovej je spojený triumf v Pohári federácie z roku 2002, ktorý je jeden z najväčších úspechov slovenského športu. Do výpočtu najprenikavejších prvenstiev slovenských športovcov sa víťazstvom vo SP zaradila aj Vlhová.

Slalom v Lenzerheide s Petrou Vlhovou Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Petra Vlhová v cieli slalomu v Lenzerheide po...

"Petra je dôkaz, že aj keď sme malá krajina, tak s veľkým množstvom neuveriteľne pracovitých ľudí, ktorí si idú za svojím cieľom a dokážu vo svete veľmi veľa.

Dúfam, že jej tvrdá práca, disciplína a cieľavedomosť sú príklad pre ďalšie generácie v našom športe a že vďaka jej historickému úspechu vyrastie veľa ďalších malých ‚Petí‘. Je úžasné, čo dokázala, a som veľmi hrdá na ňu a na to, ako nádherne reprezentuje našu krajinu," uviedla Hantuchová pre TASR.

Zatiaľ čo Vlhovej triumf je jeden z najväčších úspechov Slovenska v individuálnom športe, v kolektívnym k nim patrí zisk titulu majstrov sveta v hokeji v roku 2002. Brankár zlatého tímu zo švédskeho Göteborgu Ján Lašák ocenil nielen jej športové úspechy, ale aj pokoru, s akou prijíma ocenenia.

"Petra nám dala dôvod na oslavu. Musím sa priznať, že som si jej jazdy pozrel až zo záznamu. Počas sezóny som však videl väčšinu jej pretekov. Sledujem jej výsledky aj napriek mnohým povinnostiam. Takto na diaľku jej gratulujem a ďakujem za to, že robí Slovensku takúto reklamu.

Ďakovať môžeme aj jej rodičom, ktorí z nej spravili takéhoto športovca, ale nielen športovca, ale aj osobnosť. Ja si nemyslím, že by boli nejakí ľudia, ktorých by iritovala, naopak, svojím správaním a vyjadrovaním ukazuje mladým športovcom, že pokora a tvrdá práca sa vyplácajú. V tejto dobe je to ešte vzácnejšie," zdôraznil Lašák pre TASR.

Petrinu cestu za najväčším úspechom kariéry sledoval aj Richard Zedník. Bývalý hokejový útočník, držiteľ bronzu z MS 2003, ocenil obetu najbližších:

"Je neuveriteľné, že na Slovensko pôjde veľký glóbus. Podľa mňa je dosť veľký zázrak, že sa to podarilo dievčaťu z malého Slovenska. Vyrástla v podmienkach, aké sa nedajú porovnať s lyžiarkami vo Švajčiarsku, Rakúsku či Taliansku.

Vlhovej cesta za veľkým glóbusom v sezóne 2020/21 Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Cesta Petry Vlhovej za veľkým glóbusom v...

Je to aj zadosťučinenie za roky driny a odriekania. Jej tím na čele s otcom Igorom si môže užiť veľký úspech a my fanúšikovia môžeme byť hrdí na to, že máme športovkyňu, ktorú bude celý svet obdivovať."

Zedník pre TASR priznal, že sa snažil vžiť do Vlhovej pocitov pred sobotným slalomom. V boji o malý glóbus by potrebovala viac riskovať, no sústredila sa na cennejší titul.

"Bol v hre aj malý glóbus, ale podľa mňa nechcela riskovať a ísť do posledných pretekov pod tlakom. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Myslím si, že mala v podvedomí, že jej predchádzajúce preteky nevyšli.

Keď si uvedomí, že to má za sebou, tak si nedeľňajšie preteky môže užiť. Má veľký glóbus, všetci sme jej to priali a myslím si, že bude spokojná. Sledoval som asi všetky jej preteky. Vždy, keď sa dá, tak si ich pozriem. Počas hokejovej kariéry sme nemohli lyžovať, ale teraz si rád zalyžujem."

Svet musí počítať aj s takou malou krajinou

Prečítajte si ďalšie ohlasy slovenských športových osobností (zdroj: RTVS):

Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV): "Je to úžasný úspech pre celú krajinu, nielen pre Petru a jej tím, ale pre nás všetkých, ktorí máme radi šport.

Až neskôr si uvedomí, čo dokázala, treba na to trocha času, sú to veľké emócie. Sledoval som jej výkony počas celej sezóny, boli sme v kontakte. O to viac ma teší, že už v predstihu získala takúto veľmi cennú trofej."

Matej Tóth, olympijský víťaz v chôdzi: „Petra robí radosť celému Slovensku a aj nám, členom VŠC Dukla Banská Bystrica. Sledujeme ju a fandíme jej. Každý jej úspech je pre nás veľká motivácia. Musela dokazovať svoju kvalitu celoročne a v rôznych disciplínach. To je naozaj veľký úspech, gratulujem jej.“

Michal Martikán, olympijský víťaz vo vodnom slalome: „Je to veľká inšpirácia aj pre ostatné odvetvia. Je to dôkaz, že aj u nás sa dajú dosiahnuť veľké úspechy.“

Elena Kaliská, olympijská víťazka vo vodnom slalome: „Je to úžasné a neskutočné. Petra išla do každých pretekov naplno a od začiatku smerovala za svojím snom. Má môj veľký obdiv. Patrí jej veľká gratulácia. Opäť sme sa zviditeľnili. Svet musí počítať aj s takou malou krajinou, ako je Slovensko.“

Petra Vlhová v cieli slalomu v Lenzerheide. Foto: SITA/AP, Marco Trovati
Petra Vlhová Petra Vlhová v cieli slalomu v Lenzerheide.

Alexander Slafkovský, trojnásobný víťaz SP vo vodnom slalome: „Je to historický úspech. Z malého Slovenska prišlo jedno dievča a zdolalo svetové lyžiarske veľmoci. Asi sa ostatné krajiny škrabú za uchom a pýtajú sa, kde spravili chybu.“

Marián Gáborík, bývalý hokejista, víťaz Stanleyho pohára: "Je to neuveriteľný úspech. Nemôžeme zabudnúť blahoželať ani Petrinej mamine Zuzke, otcovi Igorovi a bratovi Borisovi, ktorí priniesli od jej útleho veku veľkú obetu.

Bez nich by nebola tam, kde je. Ja som sledoval skoro každé jej preteky a niekedy to boli obrovské nervy. Je to neuveriteľný úspech pre Slovensko. Petre gratulujem a na zdravie."

Muži, ktorí stoja za úspechom Petry Vlhovej Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Igor Vlha - manažér tímu.

Martin Škrtel, bývalý kapitán futbalovej reprezentácie: "Ako každý športový fanúšik som aj ja sledoval Petrine výkony počas sezóny. Zo všetkých pretekárok mala najstabilnejšiu formu a vyhýbali sa jej aj zranenia.

Aj s troškou šťastia, ktoré patrí ku každému úspechu, sa jej podarilo dosiahnuť niečo, o čom sme pred sezónou ani nesnívali. Opäť sa potvrdilo, že sú to najmä športovci, kto robí Slovensku dobré meno v zahraničí. Takéto úspechy ľudí spájajú a verím, že ich bude viac aj v iných športoch."

Natália Hejková, úspešná basketbalová trénerka: "Je to fantastické, úžasné, bombastické. Nenapadajú mi ďalšie superlatívy na adresu tohto víťazstva Petry a celého Vlha tímu. Cením si, že prešla celou sezónou tak cieľavedome, že ju nerozhodili krátke poklesy po bravúrnom vstupe do sezóny. Dokázala podať najlepšie výkony v najnapätejších chvíľach v jej závere. Bravóóó, Petra!!!.

Veľký glóbus je to najviac

K úspechu sa pre RTVS vyjadrili aj lyžiarske osobnosti.

Veronika Velez-Zuzulová, bývalá slovenská reprezentantka: „Znie to úžasne, mám v očiach slzy radosti. Ako bývalá lyžiarka vidím váhu tohto úspechu. Veľký glóbus je to najviac, čo môže lyžiar dosiahnuť. Pamätám si Petru ako malú a dnes je najlepšia na svete. Sú to slzy šťastia a úprimnosti. Som veľmi hrdá, že Slovensko získalo veľký glóbus vďaka Petre.“

Kariéra Petry Vlhovej Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
S bratom Borisom sú spolu neustále už od detstva.

Jana Gantnerová-Šoltýsová, bývalá československá reprezentantka: "Moje víťazstvo v pretekoch SP bol neskutočný zážitok, neviem si predstaviť, akú radosť musí mať Petra z celkového víťazstva a veľkého glóbusu.

Má podobný osud a športovú kariéru ako Tina Mazeová, takže si nemyslím, že dala poslednú bodku v súťažiach o celkové prvenstvo. Klobúk dole pred celou rodinou, Peťa urobila pre našu spoločnosť veľmi veľa."

Timotej Zuzula, lyžiarsky tréner: "Pre našu lyžiarsku obec je to neuveriteľné. Petre sa splnil jeden veľký a krásny sen. Neukázala len v tejto sezóne, že je športová velikánka. Slalom bol sekundárny cieľ, primárny cieľ splnila.

Náboj na štarte obrovského slalomu bude iný, už je po sezóne, myslím si, že to budú veľmi pekné preteky."

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Svetový pohár v alpskom lyžovaní