Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Slalom napokon bez Gutovej. Vlhová odštartuje po prenasledovateľkách

Pred záverečným víkendom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní vo švajčiarskom Lenzerheide zostali v ženskej kategórii už len dve nezodpovedané otázky.

, 19.03.2021 15:29, aktualizované: 17:39
Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová.
debata (17)

Kto získa slalomový glóbus a kto sa stane celkovou víťazkou Svetového pohára 2020/2021? K obom týmto sezónnym privilégiám má momentálne najbližšie Slovenka Petra Vlhová.

Do sobotňajšieho slalomu však bude vstupovať v inom mentálnom nastavení ako v nedeľu do záverečného „obráku“ sezóny.

Zatiaľ čo v súboji o veľký glóbus stačí 25-ročnej Liptáčke na zisk celkového prvenstva vo dvoch pretekoch získať dokopy 5 bodov, boj o slalomový titul sľubuje oveľa väčšiu drámu.

V hre sú tri veľké mená v poradí Vlhová, Liensbergerová, Shiffrinová. Slovenka má pred Rakúšankou náskok 22 bodov a Rakúšanka pred Američankou 15 bodov.

Jasná favoritka neexistuje, ale základné počty sú z hľadiska Vlhovej zrejmé: Ak chce obhájiť malý glóbus, musí buď zvíťaziť, alebo skončiť najhoršie druhá v prípade, že triumfovať bude Shiffrinová alebo Liensbergerová.

Ak by zverenkyňa Livia Magoniho obsadila tretie miesto, glóbus by získala jedna z jej súperiek podľa toho, ktorá z nich by ovládla slalom.

Aj historické súvislosti sú v prípade tohto tria zaujímavé. Zatiaľ čo 26-ročná Shiffrinová je najlepšia slalomárka histórie a bojuje už o svoj siedmy malý glóbus v tejto najtočivejšej disciplíne, o pol roka mladšia Vlhová môže potvrdiť pozíciu najlepšej slalomárky ostatných dvoch sezón a 23-ročná Liensbergerová siaha po glóbusovej premiére.

Práve táto Rakúšanka však môže v Lenzerheide potvrdiť najlepšiu sezónu kariéry, keď v doterajších deviatich slalomoch SP bola len raz mimo pódia (v Jasnej na 4. mieste), v Cortine d'Ampezzo sa stala majsterkou sveta a pred necelým týždňom v Aare zažila víťaznú premiéru vo Svetovom pohári.

Katharina Liensbergerová. Foto: SITA/AP, Gabriele Facciotti
Italy Alpine Skiing Worlds Liensbergerová Katharina Liensbergerová.

Ak Liensbergerová uspeje v trojsúboji s Vlhovou a Shiffrinovou, alpská veľmoc Rakúsko sa bude tešiť z prvého ženského slalomového glóbusu od roku 2012. Vtedy ho získala Marlies Schildová.

„Glóbus je blízko, ale zároveň ďaleko. Budem sa koncentrovať na seba a svoje jazdy a nie na konkurentky. Tlak necítim,“ skonštatovala Liensbergerová aj na portáli ORF.

Shiffrinová síce v Cortine d'Ampezzo nezískala piaty titul majsterky sveta v slalome v neprerušenej sérii, ale víťazstvá v pretekoch SP vo Flachau a v Jasnej ju vrátili späť do absolútnej špičky po ťažkom medzisezónnom období s nedostatkom tréningových možností, zranením chrbta a súkromnej rodinnej traume po smrti otca.

"Už len to, že som vo finále Svetového pohára v tejto pozícii, môžem považovať za viac, ako som očakávala. V tejto sezóne mám za sebou veľa vecí, ktoré sa pokazili alebo úplne nevyšli podľa predstáv.

Na druhej strane musím povedať, že niektoré súperky v tejto sezóne lyžovali lepšie ako v predchádzajúcich rokoch a konkurencia sa zvýšila," cituje Shiffrinovú olympijský portál NBC Sports.

Mikaela Shiffrinová. Foto: SITA/AP, Marco Tacca
Mikaela Shiffrinová Mikaela Shiffrinová.

Rivalka sa odhlásila

Ak Vlhová získa v sobotňajšom slalome potrebných 5 bodov, aby definitívne prekonala rivalku Laru Gutovú-Behramiovú (stačiť jej bude na to aj 15. miesto), bude sa tešiť z historicky prvého veľkého glóbusu pre slovenského zjazdového lyžiara.

Aj keď Švajčiarka avizovala, že sa v slalome nepredstaví, v štartovej listine 1. kola pred žrebom figurovala. Štvrťhodinu pred jeho začiatkom o 17.00 sa z neho odhlásila.

Gutová-Behramiová išla naposledy slalom pred štyrmi rokmi, dlhé roky je hviezdou na dlhých lyžiach.

Pozrite si štartovú listinu 1. kola slalomu, v ktorom sa Petra Vlhová predstaví s číslom 6. Jej prenasledovateľky vyrazia na trať pred ňou:

zväčšiť Štartová listina 1. kola slalomu v Lenzerheide. Foto: fis-ski.com
Štartovka, slalom, Lenzerheide Štartová listina 1. kola slalomu v Lenzerheide.

Vlhová pri zisku potrebného počtu bodov v sobotu bude môcť bez stresu nastúpiť do nedeľňajšieho obrovského slalomu, kde jej v priebežnom poradí patrí šiesta priečka. Za istých okolností však môže poskočiť aj na druhé miesto za už istú víťazku tejto disciplíny – Talianku Martu Bassinovú.

Tá svoju premiéru s malým glóbusom spečatila už pred dvoma týždňami v Jasnej. Dosiaľ boli jej maximom v sezónnom hodnotení SP štvrté miesta z obrovského slalomu (2019/2020) a kombinácie (2017/2018).

Žampa s dvadsiatkou

Adam Žampa bude mať vo svojej premiére vo finále SP v obrovskom slalome dvadsiatku. Hoci právo štartu si vybojovalo 25 najlepších „obrakárov“ zo Svetového pohára plus juniorskí a seniorskí majstri sveta, predstaví sa ich 22.

Starší zo Žampovcov postúpil vôbec ako prvý slovenský muž do finále v niektorej z disciplín Svetového pohára.

zväčšiť Štartová listina 1. kola obrovského slalomu... Foto: fis-ski.com
Lenzerheide, štartovka, obrovský slalom mužov Štartová listina 1. kola obrovského slalomu mužov v Lenzerheide.

Pred záverečnými desiatymi pretekmi sezóny mu v hodnotení disciplíny patrí 24. priečka. O malý glóbus v obrovskom slalome sa pobijú Švajčiar Marco Odermatt a Francúz Alexis Pinturault. Obrovský slalom mužov sa začne o 9.00 h, druhé kolo odštartujú o 12.00 h.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Mikaela Shiffrinová #Svetový pohár v alpskom lyžovaní #Katharina Liensbergerová