Najlepší šprint v sezóne! Paulína Fialková sa prebojovala do top 10

Nórska biatlonistka Tiril Eckhoffová potvrdila svoju dominanciu v rýchlostných pretekoch aj v záverečnom 10. kole Svetového pohára.

19.03.2021 13:59 , aktualizované: 14:19
Paulína Fialková Foto:
Paulína Fialková na archívnej snímke.
debata (4)

Vo švédskom Östersunde triumfovala aj s jednou chybou na stojke a zaznamenala siedme víťazstvo v sérii v tejto disciplíne a zároveň trináste celkovo v sezóne.

Druhá skončila s mankom 2,5 s Talianka Dorothea Wiererová, tretia bola ďalšia Nórka Ingrid Landmarková Tandrevoldová (+6,7 s). Paulína Fialková dosiahla druhý najlepší výsledok v sezóne, keď skončila s jednou chybou a mankom 26,0 s na desiatej priečke.

Slovenská reprezentantka síce nesklopila na ležke jeden terč, no na trati bola veľmi rýchla, oproti predchádzajúcim pretekom zvládla stojku bezchybne a do cieľa prišla na priebežnej šiestej priečke.

Neskôr klesla na 10. pozíciu, čo je jej najlepší výkon v tejto disciplíne v sezóne. Lepšie umiestnenie dosiahla len v stíhačke v Novom Měste na Moravě, kde skončila deviata.

„Dnes som sa cítila na trati výborne, asi najlepšie v sezóne. Konečne mi to vyšlo aj na stojke, škoda tej jednej chyby v ľahu. Ale je to dobrý výsledok do stíhačky,“ uviedla pre RTVS.

Jej sestra Ivona minula na oboch položkách po jednom terči, čo jej v konečnom účtovaní stačilo na 33. miesto s mankom 1:04,3 min a taktiež sa predstaví v sobotňajších stíhacích pretekoch (12.15 h).

Tretia Slovenka na štarte Mária Remeňová pokazila úvodnú položku, keď minula tri terče, stojku síce odstrieľala čisto, no mala veľkú stratu a nakoniec obsadila 95. miesto (+3:09,7 min).

Eckhoffová mala už pred záverečným kolom istotu zisku premiérového veľkého glóbusu za celkový triumf v SP i malých za šprint a stíhačku. Celkovo si pripísala 26. individuálny triumf v kariére, trinásty v sezóne. Premožiteľku nenašla v piatich vystúpeniach SP za sebou.

V piatok odštartovala s číslom 55, prvú položku v ľahu zvládla bez chyby a zaradila sa na priebežné prvé miesto. Na stojku dobehla s veľkým náskokom pred priebežnou líderkou Wiererovou, no nesklopila jeden terč a po trestnom kole strácala na Talianku 5,5 sekundy.

Záverečné kolo tak sľubovalo veľkú drámu. Eckhoffová postupne ukrajovala z náskoku súperky, na poslednom medzičase nestrácala ani jednu sekundu a svoj výkon vystupňovala na cieľovej rovinke. Wiererovú zdolala o 2,5 sekundy.

Tretie miesto obsadila s mankom 6,7 s Landmarková Tandrevoldová, ktorá rovnako ako Talianka strieľala bez chyby. Štvrtá bola Francúzka Anais Chevalierová-Bouchetová (+15,4 s), piate miesto si vybojovala Rakúšanka Lisa Theresa Hauserová (+16,4 s) a šieste Marte Olsbuová Röiselandová z Nórska (+18,2 s).

"Pre mňa to je fantastická sezóna a som za to veľmi vďačná. Myslím si, že sa zhodnotili hodiny a hodiny tréningu a taktiež skúsenosti, ktoré som už získala.

Za týmito výkonmi je proste veľmi veľa práce. Do konca sezóny zostávajú ešte dve súťaže a do tej ďalšej sa pokúsim ešte zlepšiť," uviedla víťazka pre ČT Sport.

Eckhoffová môže v záverečných dvoch pretekoch vyrovnať, ale aj prekonať historický rekord v počte víťazstiev v jednej sezóne. Ten drží Švédka Magdalena Forsbergová, ktorá ich v sezóne 2000/01 nazbierala štrnásť.

Záverečné 10. kolo SP – Östersund:

Šprint žien na 7,5 km: 1. Tiril Eckhoffová (Nór.) 18:44,6 min (1 tr. kolo), 2. Dorothea Wiererová (Tal.) +2,5 s (0), 3. Ingrid Landmarková Tandrevoldová (Nór.) +6,7 (0), 4. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) +15,4 (1), 5. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +16,4 (1), 6. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +18,2 (1), 7. Lena Häckiová (Švaj.) +21,3 (0), 8. Milena Todorovová (Bulh.) +22,3 (0), 9. Ida Lienová (Nór.) +25,6 (0), 10. Paulína FIALKOVÁ +26,0 (1), … 33. Ivona FIALKOVÁ +1:04,3 (2), 95. Mária REMEŇOVÁ (všetky SR) +3:09,7 (3)

Celkové poradie SP (24 z 26): 1. Eckhoffová 1103 b, 2. Olsbuová Röiselandová 924, 3. Hanna Öbergová (Švéd.) 824, 4. Wiererová 811, 5. Franziska Preussová (Nem.) 795, 6. Hauserová 786, … 50. P. FIALKOVÁ 110, 77. I. FIALKOVÁ 22

Konečné poradie SP v šprinte (10 z 10): 1. Eckhoffová 420 b, 2. Olsbuová Röiselandová 304, 3. H. Öbergová 296, 4. Wiererová 282, 5. Chevalierová-Bouchetová 280, 6. Dzinara Alimbekavová (Biel.) 274, … 43. P. FIALKOVÁ 75, 67. I. FIALKOVÁ 21

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Paulína Fialková #Svetový pohár v biatlone #Tiril Eckhoffová