Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Finále v odraze drámy spred 10 rokov. Jej výsledok: zatrpknutá Vonnová

Petra Vlhová a Adam Žampa budú, prvýkrát v žensko-mužskom páre, zastupovať slovenské lyžovanie vo finálovom týždni Svetového pohára.

16.03.2021 17:03
Petra Vlhová, Lara Gutová-Behramiová Foto: ,
Petra Vlhová a Lara Gutová-Behramiová.
debata (3)

Žampova premiéra vo vyvrcholení seriálu nemá špecifickú príchuť, ak sa ráta táto zima, ide však o jeho ďalšiu možnosť vylepšiť si renking v obrovskom slalome (21. pozícia v štartovej listine SP) s perspektívou olympijskej sezóny.

„Dám do toho všetko, aby moje historicky prvé finále vyšlo pre Slovensko čo najlepšie,“ odkázal na sociálnej sieti.

Vlhová je úplne v inej pozícii, v sobotu môže obhájiť malý glóbus za slalom a v nedeľu (možno i skôr) získať fantastický a nevídaný úspech pre slovenský šport – hlavnú trofej prestížnej celosezónnej súťaže.

Pravidlá finále sú notoricky známe. Právo štartu v každej zo štyroch individuálnych súťaží má prvých 25 v poradí danej disciplíny v SP, juniorskí šampióni, plus každý pretekár, ktorý má celkovo 500 bodov v SP (nemusí byť v top 25-ke konkrétnej disciplíny).

Takto môže v sobotu na slalom nastúpiť aj Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, ak by sa situácia v jej boji o veľký glóbus s Petrou Vlhovou vyvíjala „bod-na-bod“. Slalom v SP síce išla pred viac ako štyrmi rokmi, väčšinu súťaží nedokončila a jej najlepší výsledok (14. miesto) má už 12 rokov, ale skúsiť to môže.

Napriek ďalšiemu finálovému pravidlu, ktoré pri redukovanom štarte necelej 30-ky štartujúcich dáva body len prvej pätnástke. V slalome treba rátať – podľa okolností povrchu a kurzu trate – aj s nejakými vypadnutiami a ak by sa jej podarilo dostať sa čo len na 15. priečku, má 16 bodov navyše.

Samozrejme, to je krajná hypotéza a skôr sa deň pred štartom finále skloňuje tretie špeciálne pravidlo pre finále. Zrušenie oboch tréningových dní ohrozuje samotnú súťaž v zjazde, ak bude stále padať sneh a usporiadateľom sa nepodarí do stredajšieho rána pripraviť trať na povinné tréningy a v ten deň nasledujúce súťaže, zjazd sa konať nebude.

V záverečný týždeň, práve ohľadom špekulácií o glóbusoch, sa s programom nesmie nijako hýbať, preteky sa proste rušia. To by bola samozrejme veľká nevýhoda pre Švajčiarku. Už len pravdepodobnosť skrátenia zjazdu je dostáva do nevýhodnej situácie, keďže každá neštandardná situácia ide proti favoritom.

Kariéra Petry Vlhovej Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
S bratom Borisom sú spolu neustále už od detstva.

Neznamená to samozrejme, že by Gutová zákonite nevyhrala minútový zjazd a že by Vlhová z krátkej jazdy vyťažila viac ako v doterajšom priebehu SP, ale…

Nebolo by to prvýkrát, že by počasie zasiahlo do záverečnej drámy seriálu, ale tá najväčšia, ktorá má tiež istú slovenskú pečať, sa sotva zopakuje. V piatok to bude presne 10 rokov, čo o celkovej víťazke SP rozhodli tri bodíky a dve superhviezdy sa ako dovtedajšie kamarátky rozkmotrili.

Američanka Lindsey Vonnová nezvládla fakt, že pre zrušený záverečný obrovský slalom prišla o šancu bojovať o svoj štvrtý veľký glóbus v rade. Svoj jediný získala Nemka Maria Rieschová a vklinila sa tak do 5 rokov dominancie svojej rivalky.

Tento príbeh, tiež z Lenzerheide, mal mimoriadne emotívny náboj i dohru. Po finálovom zjazde šla na čelo SP takmer po štyroch mesiacoch Vonnová. Super G zrušili a v slalome Vonnová bodovala málo.

Rieschová (vtedy mesiac pred vydajom a rozšírením priezviska) v ťažkých podmienkach bojovala sama so sebou a skončila štvrtá, dve stotinky za Veronikou Zuzulovou (neskôr Velez-Zuzulovou). O stotinku pred Švédkou Mariou Pietiläovou-Holmnerovou.

Na rade bol už iba obrovský slalom, v tejto disciplíne Vonnová nebola úplne doma a v podstate nikdy v kariére. A to isté platilo o Rieschovej. Aj keď obe univerzálne hviezdy získali v kariére všetko najpodstatnejšie, obom v chýbal triumf v pretekoch technicky najnáročnejšej alpskej disciplíny…

V tej sezóne bola na tom v obráku o čosi lepšie Rieschová, avšak na pódium sa dostala len po Vianociach, kým Vonnová bola tretia pár dní pred finále. Mohla to byť krásna športová dráma, ale bolo z toho napokon zatrpknutie Lindsey Vonnovej.

Hra stotiniek rozhodla vtedy o rozdielových troch bodov, ak by bola Rieschová predstihla Zuzulovú, náskok by predstavoval 13 bodov, naopak, pokles o dve stotinky nižšie (na piate miesto) by Nemku s dvojbodovým mankom pripravil o jediný titul celkovej víťazky SP.

Takéto dačo sa teraz v Lenzerheide azda nezopakuje, ale tiež to bude možno riadna veselica na lyžiach. Samozrejme – ako pre koho, pre pretekárky pod tlakom očakávaní je to aj mentálna výzva. Východiská majú svoje zreteľné údaje, napriek tomu je situácia riadne zamotaná.

Náskok 96 bodov stavia Petru Vlhovú do pozície, že všetko má vo svojich rukách a nohách, ale výhoda sa môže v jednej súťaži zmeniť na malé a po štvrtkovom super G aj na veľké manko. To sú samozrejme extrémne varianty, že by Švajčiarka oba sklzy povyhrávala a jej súperka by nebodovala.

Kto paralelne rátal body a odstupy počas Petrinej nedeľnej slalomovej naháňačky v Are, preklínal najprv smolu dvoch stotín od konečného 7. miesta, najmä keď sa v cieli druhého kola dostala na čelo Mikaela Shiffrinová. Slovenskej lyžiarke však vzápätí zahral do karát prvý triumf Kathariny Liensbergerovej.

Tým pádom v tesnom boji o malý slalomový glóbus Vlhová nepotrebuje na jeho obhajobu víťazstvo. Škoda tých dvoch stotín, štyri body by znamenali výhodu navyše, ak by sa všetky tri superhviezdy nahustených bránok stretli vo finále na pódiu, pri víťazstve Američanky by stačilo aj tretie miesto.

Aj tak však úsilie po nevydarenom prvom kole nevyšlo nazmar a vyplatilo sa aj do boja o veľký glóbus. Nielen zvýšeným počtom bodového náskoku, ale za určitých tesných okolností aj ako psychologická výhoda. Za predpokladu, že sa so štandardnou výslednicou odjazdia obe prvé súťaže, slalom bude rozhodovať o kartách v záverečnom nedeľnom obrovskom slalome.

Presnejšie východiská však určí počasie, a keďže údajne hrozí aj zrušenie štvrtkového super G, Petra Vlhová by bola na prahu historicky prvého dobytia akéhokoľvek zimného Svetového pohára v olympijskom odvetví slovenským/kou športovcom/špor­tovkyňou.

A v slalome by sa tým v podstate nemusela ani zaoberať. K malej guli by bez záverečného boja prišla aj Talianka Sofia Goggiová v zjazde, ale určite nie ako slepé kura k zrnu. V sezóne bola až do zranenia dominantná a po zrastení zlomeniny si do Lenzerheide prišla „zazichrovať“ 70– a 93-bodový náskok pred švajčiarskymi rivalkami.

Muži, ktorí stoja za úspechom Petry Vlhovej Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Igor Vlha - manažér tímu.

Z nich Gutová-Behramiová má vo vrecku titul za super G a v obráku už naisto triumfovala Talianka Marta Bassinová.

U mužov sa bojuje o štyri z piatich trofejí, Rakúšan Marco Schwarz má slalomovú guľu. Francúz Alexis Pinturault bojuje so Švajčiarom Marcom Odermattom na dvoch frontoch, na malom obrákovom má stratu 25 bodov a na veľkom všeobecnom po MS výrazne stratil zo svojho predstihu.

Mladý Švajčiar zaostáva už len 31 bodov, je vo skvelej fazóne, ale zrušenie zjazdu (v podstate i super G) by prospelo jeho súperovi. Tiež to vyzerá na drámu až do nedele, najmä ak v rizikovom slalome bude musieť Pinturault atakovať pódiové priečky, nebodaj tú najvyššiu.

Program finále SP:

Streda, 17. marca:

9.30 zjazd mužov
11.00 zjazd žien
časy sú predbežné a súťaže neisté

Štvrtok, 18. marca:

9.30 super G žien
11.00 super G mužov

Piatok, 19. marca:

12.00 paralelná súťaž tímov

Sobota, 20. marca:

9/12.00 obrovský slalom mužov
10.30/13.30 sla­lom žien

Nedeľa, 21. marca

9/12.00 obrovský slalom žien
10.30/13.30 sla­lom mužov

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Adam Žampa #Svetový pohár v alpskom lyžovaní #Lara Gutová-Behramiová