Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Zlatého Kläba diskvalifikovali, poškodený Boľšunov so striebrom

Zlato v nedeľných pretekoch na 50 km klasicky s hromadným štartom na MS v severských disciplínach v Oberstdorfe napokon získal nórsky bežec na lyžiach Emil Iversen.

07.03.2021 16:37
Nemecko lyžovanie MS severské beh muži Kläbo Foto: ,
Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo sa teší v cieli z víťazstva v nedeľných pretekoch na 50 km klasicky s hromadným štartom na MS v severských disciplínach v Oberstdorfe.
debata (21)

Titul mu dodatočne udelili po tom, čo jury diskvalifikovala pôvodného víťaza Johannesa Hösflota Kläba.

Ten pyká za kontakt s Alexandrom Boľšunovom vo finiši pretekov. Rus sa tak posunul na druhé miesto, bronz si v záverečnej súťaži šampionátu vybojoval pôvodne štvrtý Nór Simen Hegstad Krüger.

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) však zatiaľ nové oficiálne výsledky nezverejnila, keďže nórska výprava podala proti diskvalifikácii protest.

Kläbo tak nezískal štvrtú zlatú medailu na 53. majstrovstvách sveta. Z titulu sa teší jeho krajan Iversen, 29-ročný pretekár vybojoval druhý cenný kov v Oberstdorfe po triumfe v štafete na 4×10 km. V zbierke má aj dva tituly z MS 2019 v Seefelde. Nórsko vybojovalo v nemeckom stredisku celkovo 31 cenných kovov, čím vylepšilo historický rekord MS.

Trať ponúkala niekoľko náročných stúpaní, na ktorých pretekári skúšali nástupy, ktoré však dlho neboli úspešné. V polovici pretekov sa stále držala pokope skupina 40 bežcov. Na 35. kilometri sa pokúsil odtrhnúť od súperov Niskanen, ktorý využil čerstvé lyže.

Roztrhal pole, ale konkurentom neunikol. Pred záverečným kolom sa sformovala na čele šesťčlenná skupina, v ktorej boli Nóri Iversen, Kläbo, Hans Christer Holund, Rus Boľšunov, Švéd Jens Burman a Fín Niskanen.

V závere sa k nim pridali ďalší nórsky reprezentant Simen Hegstad Krüger a Brit Andrew Musgrave. Schyľovalo sa k napínavej koncovke, v ktorej preukázali najviac síl Nóri s Bolšunovom. Rus si nechcel zobrať do finišu Kläba, skúšal zaútočiť skôr, no Kläbo sa ho držal ako kliešť, rovnako ako Iversen.

V cieľovej rovine prišlo ku kontaktu Kläba s Rusom, ktorý pritom zlomil palicu. Kläbo potvrdil svoje šprintérske schopnosti a v záverečných metroch predbehol Boľšunova, toho potom prešpurtoval aj Iversen. Sklamaný Rus nedokázal skryť emócie a v cieli sa rozplakal.

Po pretekoch si však na kľúčový moment posvietila jury a tá po hodinovom skúmaní rozhodla, že Kläbo pri predbiehacom manévri obmedzil súpera. Pôvodného víťaza tak diskvalifikovala a na najvyšší stupienok sa posunul Iversen. FIS zatiaľ výsledky oficiálne nepotvrdila, keďže Nóri podali proti verdiktu protest.

21 debata chyba