Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Vlhová žiarila na domácom kopci a skresala manko na Gutovú

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom Svetového pohára v Jasnej.

, 07.03.2021 13:29
SR Slovensko Lyžovanie SP obrovský slalom Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová pózuje na pódiu s trofejou po víťazstve v obrovskom slalome Svetového pohára alpských lyžiarok v Jasnej.
debata (71)

V nedeľňajšej súťaži odsunula o 16 stotín na druhú priečku Novozélanďanku Alice Robinsonovú, tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,37).

Talianka Marta Bassinová obsadila štvrté miesto (+0,96), čo jej stačilo, aby v predstihu získala malý krištáľový glóbus.

Druhá slovenská reprezentantka Petra Hromcová nedokončila 1. kolo.

Petra Vlhová ovládla obrovský slalom v Jasnej Fotogaléria - 31 fotiek Všetky fotky
Petra Vlhová (uprostred) sa teší z víťazstva v...

Už len 36 bodov

Vlhová si pripísala si na konto 19. triumf v SP, z toho piaty v „obráku“. V tejto disciplíne zaknihovala prvé víťazstvo v sezóne, predtým v obrovskom slalome naposledy triumfovala v januári 2020 v talianskom Sestriere.

Dvadsaťpäťročná Slovenka navyše skresala manko na líderku SP Laru-Gutovú Behramiovú, v celkovom poradí zaostáva za Švajčiarkou už iba o 36 bodov.

"Ťažko sa mi hľadajú slová. Je to niečo úžasné. Každý, kto sleduje tento šport, vie, že som v predchádzajúcich obrovských slalomoch nebola v dobrej forme a trápila som sa v nich. Snažila som sa to zmeniť, vymenila som lyže za ľahšie a začala postupne cítiť istotu. Veľmi som túžila zajazdiť dobre na domácej trati.

Chceli sme tu vyhrať, ale boli sme realisti vzhľadom na moju formu. Keď som zistila, že som zvíťazila, začala som plakať. Úprimne, netuším, či som niekedy mala také emócie, ako dnes. Bol to môj sen zvíťaziť tu, na domácej trati, dokázať, že na to mám," povedala Vlhová.

Sebavedomie jej dodalo druhé miesto v sobotnom slalome: „Veľmi mi pomohla moja mentálna trénerka, bez nej by som nedokázala byť tu doma taká pokojná. Sú to obrovské tlaky. Sama som bola prekvapená, ako to zvládam.“

Kvetinová kráľovná

Slovenská zjazdárka mohla po víťazstve zapózovať ako Kvetinová kráľovná. Navyše získala Veľkú cenu Demänovských jaskýň, keďže mala najlepší súčet časov z oboch víkendových súťaží.

„Toto víťazstvo sa bude radiť medzi Petine najkrajšie. Je to skvelé pre celé Slovensko,“ komentoval úspech otec a šéf tímu Igor Vlha.

„Videl som na Peti, že po druhom mieste v obrovskom slalome z nej sálala neskutočná pohoda. Dôležité takisto bolo, že sem prišla celá rodina. Verím, že tento víkend bol z hľadiska celkového poradia kľúčový a Peťa je bližšie k naplneniu svojho veľkého sna.“

Shiffrinová neudržala vedenie po 1. kole. Po pretekoch priznala, že ju trochu vyviedlo z rovnováhy dlhé prerušenie pred jej druhou jazdou. Pracovníci na trati museli totiž opraviť bránu, ktorú predtým zlomila Vlhová:

„Myslela som si, že to vybavia za 15 sekúnd. Trvalo to však päť či osem minút. Tak to ale chodí, nemám čo k tomu dodať.“

Na severnom svahu Chopku vládlo jasné, slnečné počasie, oproti sobote bola podložka ešte ľadovejšia. Prvé kolo sa najviac vydarilo Shiffrinovej, išla s citom a našla ideálny rytmus.

Vlhová predviedla v domácom stredisku so štartovým číslom 3 takisto plynulú jazdu, na prvých dvoch medzičasoch za Američankou iba mierne zaostávala, na treťom medzičase už viedla o dve stotinky, nakoniec sa za ňu zaradila na priebežné druhé miesto.

„Išlo sa mi oveľa lepšie ako v predchádzajúcich obrovských slalomoch,“ uviedla Vlhová pre RTVS.

„Bola som pred pretekmi nastavená tak, že pôjdem naplno, že nemám čo stratiť. Konečne som predviedla moju jazdu, aj keď v spodnej časti som trochu urobila chybu. Veľký problém mi robilo meniace sa svetlo, keď som prechádzala zo slnka do tieňa.“

Zatvorené brány príliš nesedeli Taliankam, s agresívnym prejavom nemali na tomto svahu šancu jazdiť v popredí. Obhajkyňa veľkého glóbusu Federica Brignoneová išla priamo na brány, viackrát zaváhala, nenašla rytmus a v cieli mala stratu 91 stotín. Hneď pred ňu sa zaradila Bassinová (+0,84).

Prvýkrát v elitnej pätnástke štartovala Poľka Gasienicová-Danielová a výhodné číslo plne využila, keď zašla tretí najlepší čas (+0,49). Prekvapila aj Američanka Nina O'Brienová, ktorá s číslom 19 zaostala za Shiffrinovou iba o 49 stotín a patrilo jej nádejné štvrté miesto. Prepadli Švajčiarky, líderka SP Gutová-Behramiová bola až štrnásta (+1,78).

Vlhová: Splnil sa mi sen

Druhé kolo bolo postavené priamejšie, kľúčové bolo nestratiť rýchlosť, aj drobné zaváhania sa mohli kruto vypomstiť. Čerstvá majsterka sveta v tejto disciplíne Gutová-Behramiová išla s maximálnym rizikom, svoju jazdu v spodnej časti ešte vygradovala a dostala sa do vedenia.

Nevydržala v ňom však dlho, keďže jej čas prekonala hneď ďalšia pretekárka, Ramona Siebenhoferová. Rakúšanka sa vydarenou jazdou vyšvihla do elitnej desiatky. Z líderskej priečky ju zosadila až siedma po 1. kole Robinsonová, a to aj napriek veľkej chybe v strmine.

Novozélanďanka zariskovala a najlepšou jazdou v 2. kole poskočila až na pódium. Talianky nepresvedčili ani v 2. kole, Brignoneovej aj Bassinovej chýbali ľahkosť. Bassinová sa zaradila na priebežnú druhú pozíciu, čo jej však stačilo na istotu zisku malej gule.

Potom O'Brienová nevyužila veľkú šancu, skĺzla sa na vnútornej lyži a skončila mimo trate. Svoju jazdu nedokončila ani Gasienicová-Danielová, ktorá zavadila o bránu a vypadla krátko pred cieľom.

Vlhová šla od úvodu plynulo, držala si ideálnu líniu, síce postupne strácala z 82-stotinového náskoku, do cieľa však doviezla 16 stotín k dobru na Novozélanďanku a hodila rukavicu Shiffrinovej.

Pred jazdou Američanky museli pracovníci na trati opraviť zlomenú bránu. Shiffrinová si držala rytmus, ale chýbala jej iskra a klesla o dve priečky až na tretie miesto.

„Som šťastný kvôli všetkým ľuďom okolo, v prvom rade kvôli Petre, rodine a jej fanúšikom. Aj keď do Jasnej nemohlo prísť veľa ľudí pre opatrenia súvisiace s koronavírusom, som si istý, že Slovensko je dnes veľmi šťastné,“ vyhlásil Vlhovej tréner Livio Magoni.

„Druhé kolo nebolo z jej strany úplne najlepšie, určite vie Petra lyžovať lepšie, ale hlavné je, že vyhrala a získala dôležité body. Napravili sme našu situáciu oproti predošlým týždňom. Koncentrujeme sa na našu poslednú prioritu, tá znamená niečo veľké.“

Na snímke Livio Magoni, tréner slovenskej... Foto: TASR, Martin Baumann
magoni 1 Na snímke Livio Magoni, tréner slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej počas 1. kola slalomu Svetového pohára alpských lyžiarok v Jasnej.

Seriál SP žien sa teraz presúva do Are, vo švédskom stredisku sú v piatok a sobotu na programe dva slalomy. Sezóna vyvrcholí finálovými pretekmi vo švajčiarskom Lenzerheide (17.-21. marca).

„Teraz ideme do Are, kde musíme urobiť 200 bodov pred záverom vo Švajčiarsku. Verím, že do Lenzerheide pôjdeme z prvého miesta celkového poradia a tam sa potom rozhodne,“ dodal Magoni.

Jasná 2021

obrovský slalom: 1. Petra VLHOVÁ (SR) 2:16,66 min., 2. Alice Robinsonová (N.Zél.) +0,16 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,37, 4. Marta Bassinová (Tal.) +0,96, 5. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,34, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +1,43, 7. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,52, 8. Michelle Gisinová +1,68, 9. Lara Gutová-Behramiová (obe Švaj.) +1,69, 10. Tessa Worleyová (Fr.) +1,75, … Petra HROMCOVÁ (SR) nedokončila 1. kolo

celkové poradie SP (po 27 z 33 súťaží): 1. Gutová-Behramiová 1256 b., 2. VLHOVÁ 1220, 3. Gisinová 969, 4. Bassinová 840, 5. Brignoneová 817, 6. Shiffrinová 775

poradie v obrovskom slalome (7 z 8): 1. Bassinová 510 b., 2. Worleyová 362, 3. Gisinová 344, 4. Shiffrinová 340, 5. Brignoneová 322, 6. VLHOVÁ 318

71 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #obrovský slalom #Svetový pohár v alpskom lyžovaní #Lara Gutová-Behramiová