Keby to otec neriskol s úvermi, zostala by Vlhová len pri snoch

Vyhrať s jednou kvalitnou jazdou nie je možné. Ani v slalome Svetového pohára alpských lyžiarok, kde sa o výhru bije 4-5 pretekárok. A ani v prípade, že ste momentálnou jednotkou v najtočivejšej disciplíne.

31.12.2020 08:46
Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová.
debata (2)

Petra Vlhová v utorok v Semmeringu predviedla výkon hodný boja o prvú priečku či pódium, ale iba v druhom kole.

Takmer sekundové manko z prvého nebolo možné pri kvalitách víťaznej Michelle Gisinovej, druhej Kathariny Liensbergerovej a tretej Mikaely Shiffrinovej zmazať. Vlhová si to po štvrtom mieste uvedomovala a v cieli nehľadala výhovorky.

"Keď som pozerala preteky až do konca, uvedomila som si, že som na najlepšiu trojku nemala. Podali maximálny výkon, aj štvrté miesto je dobré.

Bol to veľký boj, nie je najľahšie jazdiť s červeným číslom líderky disciplíny. Každý si myslí, že budem stále vyhrávať.

Všetko je to v hlave. Musím jazdiť lepšie prvé kolá. Nesadlo mi to, ale nič sa nedeje, ideme ďalej,“ vravela Vlhová pre RTVS.

Muži, ktorí stoja za úspechom Petry Vlhovej Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Igor Vlha - manažér tímu.

Boli to posledné preteky, ktorými uzavrela najlepší rok v kariére. Priniesol jej viaceré veľké víťazstvá, niekoľko smolných momentov, zopár drobných zranení, ale najmä – dva malé krištáľové glóbusy.

Záhrebská demontáž

Predzvesťou veľkých udalostí bol najdrvivejší Vlhovej triumf nad Shiffrinovou v čase kraľovania americkej superhviezdy. Štvrtého januára zvíťazila Slovenka o priepastných 1,31 sekundy.

„Vyhrať v ére Shiffrinovej s takýmto náskokom je niečo neskutočné, ale rozhodne nie náhoda,“ tešil sa vtedy Vlhovej brat Boris na vrchu Sljeme. „Mikaela je z inej galaxie a teraz bola aj Petra,“ pridal sa šťastný otec Igor.

Podľa lyžiarskeho experta Rastislava Mažgúta sa Vlhovej najväčšie triumfy v roku 2020 udiali hneď na začiatku. Po výhre v chorvátskej metropole sa o desať dní znova predviedla. Vo Flachau.

"Záhreb je najdlhší slalom v seriáli. Petra tam v druhom kole ešte zvýšila náskok pred Mikaelou.

Potvrdila famóznu formu a veľkú silu. Do Flachau som nešiel, lebo som tam predtým bol dvakrát a zakaždým nedokončila. Nechcel som jej znova priniesť smolu. Bol to skvelý štart úžasného roka," zamyslel sa Mažgút.

Prvé kroky v rýchlosti

Za pár dní lyžiarsky svet znova hľadel na Vlhovú s otvorenými ústami. Tentokrát však nezožala slávu sama. Pridala sa k nej aj Talianka Federica Brignoneová. Obe sokyne vyhrali zhodným časom obrovský slalom v Sestriere. Tretia Shiffrinová stratila stotinu.

„Lyžovanie sledujem už roky, ale niečo také je nevídané. Kedysi sa dokonca zvažovalo, že sa čas vo Svetovom pohári bude merať aj na tisíciny sekundy ako v F1. Aj v Sestriere sa ukázal značný Vlhovej progres v obrovskom slalome,“ pokračoval Mažgút.

Kariéra Petry Vlhovej Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
S bratom Borisom sú spolu neustále už od detstva.

Vlhovú zaregistroval ako mladé dievča. Už vtedy mala v sebe niečo, čo niektoré jej súperky nemajú.

Na Slovensku však nie je homologizovaná zjazdovka na rýchlostné disciplíny, preto nemala tento dar kde rozvíjať. Schopnosti musela zdokonaľovať najmä na kratších lyžiach.

"Keď bola žiačkou, mala veľmi dobrý cit pre sneh. Najmä v rýchlostných disciplínach je to obrovská výhoda.

Petra má rada motorku a adrenalín. Ten jej prinášajú aj dlhé oblúky. Nie je preto prekvapením, že sa nestratila ani na náročných svahoch Svetového pohára," vysvetlil Mažgút.

V predošlej sezóne absolvovala v štyroch strediskách osem pretekov v rýchlostných disciplínach.

Dvakrát obsadila štvrté miesto v superobrovskom slalome, iba dva razy bola mimo najlepšiu desiatku.

„Ešte si musím zvyknúť na iné uhly a dlhšie oblúky. Chce to čas, ale niekde vo mne to určite je,“ predpovedala Vlhová.

Rekordný záver

Ročník predčasne ukončila prvá vlna pandémie koronavírusu. Smútok zo zrušeného zvyšku sezóny vystriedala obrovská radosť a nevídaný úspech. Z dvoch krištáľových glóbusov.

„Musíme byť spokojní. Sme však aj trochu sklamaní. Veľký krištáľový glóbus nebol ďaleko, ale urobili sme zopár chýb,“ neskrýval Magoni.

Po treťom mieste v obrovskom slalome v Courcheveli bol však spokojný aj taliansky perfekcionista. Vlhová vletela do nového ročníka ako víchor. V piatich pretekoch získala za tri výhry a dve tretie miesta 420 bodov, čo sa doteraz nikomu v rámci Svetového pohára nepodarilo.

„Teším sa, že mi to takto vyšlo, ale sezóna je ešte len na začiatku. Nemyslím na rekordy a štatistiky, idem postupne,“ zareagovala na historický míľnik Vlhová.

Ide postupne až k veľkému glóbusu. Na konci svojho najlepšieho roka je k nemu Vlhová bližšie. Ako kedykoľvek predtým, ako ktorákoľvek jej súperka.

„Keby to jej otec neriskol s úvermi a ona tak tvrdo na sebe nepracovala, bola by táto méta len snom. Na prelome rokov 2020 a 2021 však môžeme povedať, že je jej dosiahnutie veľmi reálne,“ uzavrel Mažgút.

Petra Vlhová a jej program v sezóne 2020/21

Dátum podujatia Miesto a disciplína Umiestnenie Vlhovej
17. októbra Sölden – obrovský slalom 3.
21. novembra Levi – slalom 1.
22. novembra Levi – slalom 1.
26. novembra Lech Zürs – paralelný slalom 1.
5. decembra St. Moritz – super G zrušené
6. decembra St. Moritz – super G zrušené
12. decembra Courchevel – obrovský slalom 3.
12. januára Flachau – slalom 4.
16. januára Maribor – obrovský slalom 4.
17. januára Maribor – obrovský slalom 10.
22. januára Crans Montana – zjazd 4.
23. januára Crans Montana – zjazd 7.
24. januára Crans Montana – super G nedokončila
26. januára Kronplatz – obrovský slalom 12.
30. januára Garmisch Partenkirchen – super G 10.
31. januára Garmisch Partenkirchen – super G 2.
8. februára MS v Cortine d'Ampezzo – alpská kombinácia 2.
9. februára MS v Cortine d'Ampezzo – super G 9.
13. februára MS v Cortine d'Ampezzo – zjazd neštartovala
16. februára MS v Cortine d'Ampezzo – paralelný slalom nedokončila
17. februára MS v Cortine d'Ampezzo – tímová súťaž Slovensko neštartovalo
18. februára MS v Cortine d'Ampezzo – obrovský slalom 12.
20. februára MS v Cortine d'Ampezzo – slalom 2.
18. marca Finále SP v Lenzerheide – super G zrušené
20. marca Finále SP v Lenzerheide – slalom 6.
21. marca Finále SP v Lenzerheide – obrovský slalom 11.

Konečné poradie SP (po 31 súťažiach): 1. Petra VLHOVÁ 1416 bodov, 2. Lara Gutová-Behramiová 1256, 3. Michelle Gisinová (obe Švaj.) 1130, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) 1075, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) 903, 6. Marta Bassinová 876, 7. Federica Brignoneová (obe Tal.) 867, 8. Corinne Suterová (Švaj.) 753, 9. Sofia Goggiová (Tal.) 740, 10. Wendy Holdenerová (Švaj.) 536

Konečné poradie v slalome (9): 1. Liensbergerová 690, 2. Shiffrinová 655, 3. VLHOVÁ 652. 4. Gisinová (Švaj.) 491, 5. Holdenerová 415, 6. Dürrová 235.

Konečné poradie v obrovskom slalome (8): 1. Bassinová 546, 2. Shiffrinová 420, 3. Worleyová 391, 4. Gisinová 389, 5. Brignoneová 372, 6. VLHOVÁ 342, 7. Gutová-Behramiová 288, 8. Robinsonová 278, 9. Hrovatová 234, 10. Liensberge­rová 198

Konečné poradie v zjazde (7): 1. Goggiová 480, 2. Suterová 410, 3. Gutová-Behramiová 383, 4. Johnsonová 330, 5. Weidleová 265, 6. Pirovanová 220, … 12. Vlhová 164

Konečné poradie v super G (6): 1. Gutová-Behramiová 525 b., 2. Brignoneová 323, 3. C. Suterová 310, 4. Tipplerová 272, 5. Ledecká 236, 6. Bassinová 228.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #slalom #obrovský slalom #Svetový pohár v alpskom lyžovaní