Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Opatrný prechod na dlhé lyže. Vlhovej stačil na zisk bodov

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová bodovala v prvom zjazde sezóny Svetového pohára, keď v piatok vo francúzskom Val d'Isere obsadila 26. priečku.

, 18.12.2020 13:00
Francúzsko Lyžovanie SP zjazd ženy Vlhová zjazd Foto: ,
Petra Vlhová na trati piatkového zjazdu vo Val d'Isere.
debata (2)

So štartovým číslom 14 sa najprv zaradila na poslednú 13. pozíciu, keď išla ako tretia po dlhom prerušení súťaže v dôsledku tvrdého pádu Rakúšanky Nicole Schmidhoferovej.

Zjazd vyhrala Švajčiarka Corinne Suterová a slávila svoj tretí triumf kariéry. Držiteľka malého glóbusu za predchádzajúcu zimu zdolala o 11 stotín Talianku Sofiu Goggovú, tretia skončila Američanka Breezy Johnsonová (+0,20 s).

Pretekom prialo slnečné počasie a sprvoti aj priebeh. So šestkou sa na čelo podľa očakávania dostala Goggiová a hoci sa po agresívnej jazde vrútila do cieľa s jasným náskom, bolo zrejmé, že na víťazstvo to stačiť nemusí.

Talianke sa v záverečnej časti na okamih skrížili lyže a hoci pád odvrátila s minimálnou stratou rýchlosti, využila to jej švajčiarska spolufavoritka. Suterová nešla síce tak frivoľne, lenže konsolidovanou jazdou v celom úseku vzala Goggiovej 11 stotín.

Nepríjemný pád Schmidhoferovej

Súťaž potom ovplyvnil pád Schmidhoferovej, ktorá tvrdo pristála v záchranných sieťach a počas prerušenia hore na štarte na štvrťhodinu „stvrdli“ nasledujúce pretekárky.

Univerzálna Švajčiarka Michelle Gisinová evidentne nebola vo svojej koži a stratila viac ako dve sekundy a spokojná nebola ani nasledujúca zjazdárka.

Nina Ortliebová sa síce zaradila na 4. priečku, ale tiež s veľkou, takmer sekundovou stratou a vyznávačka rýchleho sklzu navyše stratila už v hornej časti, kde mali byť jej výhodou aerodonymika a sila.

Prípadne aj lyžiarsky materiál, o ktorom však v rakúskom tíme nebolo pochýb.

Petra Vlhová v cieli piatkového zjazdu vo Val... Foto: TASR/AP, Gabriele Facciotti
Francúzsko Lyžovanie SP zjazd ženy Vlhová Petra Vlhová v cieli piatkového zjazdu vo Val d'Isere.

Vlhová: Jednoducho som pomalá

Zhoršený vývoj na trati uškodil aj Vlhovej, ktorá išla práve po Ortliebovej, ale slovenská lyžiarka sa v rozhovore pre RTVS na nič nevyhovárala. Za víťazkou zaostala o 2,36 sekundy:

"Sama neviem, ako by som to popísala. Žiadna chyba tam nebola. Proste som pomalá, ako na tréningoch. Dávala som si pozor na niektoré úseky, ktoré sme rozoberali na videu, ale problém je v tom, že mi chýba rýchlosť.

Aj tá pauza bola dlhá, samozrejme že to človeka ovplyvní a tento zjazd je dosť ťažký. Oproti iným nemám túto disciplínu ani dostatočne natrénovanú, ja som technická zjazdárka a musím popracovať na rýchlosti."

Aj v ďalšom priebehu sa prerušovalo pre pády, lebo v spodnej časti robila pretekárkam problémy kombinácia kompresie, skoku do pravej strany a tiahleho ľavotičového výjazdu do priamejšej predcieľovej línie.

Hneď po Vlhovej išla a na tento úsek doplatila jej veľká rivalka, víťazka SP Federica Brignoneová.

Taliankin pád síce nebol ťažký, ale prišla o body, lebo na záverečnom medzičase atakovala záver prvej desiatky. V celkovom poradí prestížneho seriálu sa nič podstatné nezmenilo, Vlhová ho vedie so ziskom 425 bodov.

**Výsledky zjazdu SP vo Val d'Isere: 1. Corinne Suterová (Švaj.) 1:44,62 min, 2. Sofia Goggiová (Tal.) +0,11 s, 3. Breezy Johnsonová (USA) +0,20, 4. Ilka Štuhecová (Slov.) +0,65, 5. Nina Ortliebová (Rak.) +0,97, 6. Ester Ledecká (ČR) +1,08, 7. Tamara Tipplerová (Rak.) +1,25, 8. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,32, 9. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,33, 10. Elena Curtoniová (Tal.) +1,36, … 26. Petra VLHOVÁ (SR) +2,36

Celkové poradie SP (po 7 súťažiach): 1. VLHOVÁ 425 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 275, 3. Marta Bassinová (Tal.) 273, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) 269, 5. Federica Brignoneová (Tal.) 248, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) 220

Poradie v zjazde (1): 1. Suterová 100 bodov, 2. Goggiová 80, 3. Johnsonová 60, 4. Štuhecová 50, 5. Ortliebová 45, 6. Ledecká 40, … 26. VLHOVÁ 5

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #zjazd #alpské lyžovanie