Tarjei Bö ukázal, kto je veľký brat. Šimovi tesne ušla stíhačka

Nór Tarjei Bö triumfoval vo štvrtkovom šprinte na 10 km v rámci 2. kola Svetového pohára biatlonistov vo fínskom Kontiolahti. Na druhom mieste finišoval Nemec Arnd Peiffer (+13,9 s) a tretí bol mladší z bratov Böovcov Johannes Thingnes (+29,4 s), ktorý si zároveň upevnil pozíciu na čele celkového poradia.

03.12.2020 15:20 , aktualizované: 18:55
J. T. Bö Foto: ,
J. T. Bö skončil v druhom šprinte v Kontiolahti za bratom.

Z trojice Slovákov na štarte skončil najlepšie na 61. mieste Michal Šima s mankom 2:27,4 min.

Pre tridsaťdvaročného Tarjei Böa to bolo desiate individuálne víťazstvo, doposiaľ posledné získal pred tromi rokmi taktiež v šprinte vo švédskom Östersunde.

"V posledných rokoch bolo ťažké dostať sa k triumfu cez Johannesa a Martina Fourcadea, ktorí si delili víťazstvá medzi sebou. Bolo to ťažké pre všetkých ostatných. Teraz je jeden preč a druhý je môj brat. Dnes to bol môj deň a i keď často nevyhrávam, je dobrý pocit, keď sa mi to znovu podarí.

S Johannesom máme rovnaké gény, ale musím byť úprimný, on má niečo, čo ja nie. To, čo dokázal v posledných sezónach, je neuveriteľné, na lyžiach doslova tancuje. No je fajn ho niekedy zdolať a ukázať, kto je tu veľký brat," uviedol pre oficiálnu stránku Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Dvadsaťsedemročný J. T. Bö, víťaz úvodného šprintu, bol najväčší favorit aj vo štvrtok, no už na ležke spravil jednu chybu. V druhom kole potvrdil dobrú bežeckú formu a po stopercentnej stojke sa zaradil na čelo.

V cieli zdolal o 15 sekúnd dovtedajšieho lídra Slovinca Jakova Faka, ktorý zastrieľal čisto. Čas lídra nedokázali ohroziť ani ďalší pretekári s čistými položkami. Podarilo sa to až jeho bratovi Tarjeiovi, ktorý vybehol z druhej streleckej položky s náskokom 20,3 sekundy na svojho brata a v poslednom kole bol dokonca o ďalších deväť sekúnd rýchlejší. Medzi nórsku dvojicu sa vtesnal už len Nemec Arnd Peiffer s čistou streľbou a mankom 13,9 s na víťaza.

trelecky sa nedarilo Švédom Sebastianovi Samuelssonovi a Martinovi Ponsiluomovi, ktorí v úvodnom šprinte ukázali veľmi rýchle nohy a zhodne s jednou chybou obsadili druhé respektíve tretie miesto. Tentokrát strieľali opäť navlas rovnako – na ležke minuli obaja jeden terč, na stojke dva.

Ponsiluomovi to stačilo na deviate miesto (+52,0 s), Samuelsson finišoval na 18. priečke (+1:10,3 s). Z francúzskej zostavy skončil najlepšie na 11. mieste Florent Claude (+54,0 s). Dobrý výkon predviedol Švajčiar Benjamin Weger, ktorý obsadil s čistou streľbou 4. miesto (+35,9 s), i desiaty Čech Michal Krčmář (+52,5 s).

J. T. Bö má na čele celkového poradia dokopy 162 bodov, jeho starší brat ich nazbieral o 47 menej rovnako ako tretí Samuelsson. O bod menej majú Peiffer a Fak. V poradí šprintu je prvý taktiež J. T. Bö (108 b) pred Peiffer (90 b) a svojím bratom (86 b).

Z trojice Slovákov bol najlepší rovnako ako v prvom šprinte sezóny Michal Šima, ktorý zvládol prvú položku čisto, na druhej minul jeden terč a v cieli obsadil 61. miesto s mankom 2:27,4 min. Za postupom do stíhacích pretekov zaostal len o sekundu a pol.

Tomáš Hasilla mal s bilanciou 1+1 stratu 2:57,6 min, čo mu stačilo na 75. pozíciu, Matej Baloga skončil s rovnakou streľbou na 84. priečke (+3:25,5 min).

2. kolo SP v Kontiolahti

Šprint mužov na 10 km: 1. Tarjei Bö (Nór.) 24:03,7 min (0 tr. okruhov), 2. Arnd Peiffer (Nem.) +13,9 s (0), 3. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +29,4 (1), 4. Benjamin Weger (Švaj.) +35,9 (0), 5. Erlend Bjöntegaard (Nór.) +44 (0), 6. Jakov Fak (Slovin.) +45,3 (0), 7. Johanns Dale (Nór.) +50,8 (1), 8. Benedikt Doll (Nem.) +50,9 (1), 9. Martin Ponsiluoma (Švéd.) +52,0 (3), 10. Michal Krčmář (ČR) +52,6 (0), … 61. Michal ŠIMA +2:27,4 (1), 75. Tomáš HASILLA +2:57,6 (2), 84. Matej BALOGA (všetci SR) +3:25,5 (2)

Celkové poradie SP (po 3 pretekoch): 1. J. T. Bö 162 b, 2. T. Bö 115, 3. Sebastian Samuelsson (Švéd.) 115, 4. Peiffer 114, 5. Fak 114, 6. Erik Lesser (Nem.) 105

Poradie v šprinte (po 2 pretekoch): 1. J. T. Bö 108, 2. Peiffer 90, 3. T. Bö