Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Biatlon má málo členov a slabý marketing. Pomôžu aj Kuzminovci

Valné zhromaždenie Slovenského zväzu biatlonu (SZB) schválilo v sobotu v Osrblí vyrovnaný rozpočet na úrovni jeden milión dvesto tisíc eur pre rok 2020.

27.06.2020 18:27
Kuzmin Kuzminová Foto: ,
Anastasia Kuzminová s manželom Danielom Kuzminom.
debata

Zároveň vedenie SZB delegátov informovalo, že už v prvom polroku prijalo úsporné opatrenia na sekretariáte, a to vo výške 60-tisíc eur.

Financie sa napríklad ušetrili na mzdách a znížení počtu zamestnancov zo šesť na dvoch.

"Mali sme čo robiť, aby bol rozpočet pre tento rok vyrovnaný. A to i napriek tomu, že sme 45-tisíc eur vyčlenili na splácanie starých dlhov zväzu. Som rád, že je prijatý dobrý rozpočet, ktorý zabezpečí plnohodnotné fungovanie Slovenského zväzu biatlonu počas celého roku.

Snažíme sa, aby Sekretariát a vedenie SZB prioritne fungovali pre športovcov, kluby a trénerov,“ uviedol po skončení Valného zhromaždenia (VZ) prezident SZB Peter Vozár.

Rozpočet žiadnym spôsobom neovplyvní prípravu štátnej biatlonovej reprezentácie pred nastávajúcou sezónou 2020/2021.

Delegáti hlasujú počas valného zhromaždenia SZB... Foto: TASR, Ján Krošlák
SR Brezno šport biatlon SBU VZ konferencia BBX Delegáti hlasujú počas valného zhromaždenia SZB v Osrblí 27. júna 2020.

"Pre štátnu reprezentáciu je dôležité, že zostali zachované minimálne tie isté finančné čiastky ako minulý rok. Rovnako tak tomu je i v rámci zabezpečenia mládežníckej reprezentácie. V ostatných oblastiach sa museli zaviesť úsporné opatrenia, no netýkajú sa športovej prípravy.

Financie sa rozdelia transparentnejšie, aby športovci vedeli na čo majú nárok a za aké výsledky. Na to je naviazaný i sociálny príjem, ten už bude pevne daný. Sú nastavené nové transparentné pravidlá.

Na základe výsledkov je stanovená odmena ako aj zabezpečenie prípravy,“ vysvetlil na sobotňajšom brífingu v Osrblí viceprezident SZB pre štátnu reprezentáciu Peter Kazár.

Jedným z delegátov Valného zhromaždenia SZB bol aj súčasný člen exekutívy medzinárodnej biatlonovej únie IBU Ivor Lehoťan. K prijatému rozpočtu uviedol:

"Každý vyrovnaný rozpočet je dobrá cesta, ale zväz má stále obrovské rezervy v marketingovej činnosti.

Ak sa nepustíme cestou rozširovania marketingových aktivít, tak budeme mať v budúcnosti problém s navyšovaním rozpočtu, keďže pravdepodobne štátne zdroje budú krátené, respektíve nebudú už v takej výške, ako si ich všetci predstavujeme."

Valné zhromaždenie SZB preto prijalo aj predloženú novú marketingovú a komunikačnú stratégiu, ktorá by mala zvyšné financie na ďalšie obdobia plnením jej bodov zabezpečiť.

Zásadné novinky

Na sobotňajšom Valnom zhromaždení Slovenského zväzu biatlonu (VZ SZB) v Osrblí schválili delegáti viacero noviniek, ktoré zásadne zmenia činnosť biatlonového hnutia v krajine.

Vyhlásil to po skončení rokovania prezident SZB Peter Vozár, pričom vyzdvihol najmä úpravu stanov, na základe ktorých by sa mohla rozšíriť v biatlonových kluboch mládežnícka základňa.

"Po novom dávame obrovskú moc a zároveň aj obrovskú motiváciu klubom, ktoré majú športovcov, pracujú s deťmi a mládežou.

Ten kľúč v krátkosti znamená, že ak vznikne klub, ktorý bude mať čo len jedného mladého žiačika, automaticky bude mať aj delegáta na Valnom zhromaždení," prezradil Vozár, ktorý sa stal prezidentom SZB iba pred pol rokom a neteší ho aktuálne slabá členská základňa v oblasti aktívnych športovcov. K tomu ešte dodal:

"Je našou prioritou číslo jeden, aby sme ju zvýšili. Dnes má biatlon žalostne málo športovcov, niečo len cez vyše 250.

V tomto ukazovateli nás hravo predbiehajú aj oveľa menšie a menej významnejšie športy na Slovensku. Takže pokiaľ sa chceme v slovenskom biatlonovom hnutí pohnúť dopredu, musíme zvýšiť členskú základňu."

Prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB)... Foto: TASR, Ján Krošlák
SR Brezno šport biatlon SBU vozár Prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Peter Vozár.

Tento faktor si dobre uvedomuje aj významný predstaviteľ medzinárodnej biatlonovej únie IBU, člen jej exekutívy a delegát sobotňajšieho VZ SZB Ivor Lehoťan, ktorý povedal:

"Je dôležité, že sa prijali stanovy, ktoré dávajú väčšie zastúpenie delegátov na Valnom zhromaždení práve tým klubom, ktoré budú rozširovať svoju mládežnícku základňu. To je rozhodne dobrý krok správnym smerom.

Potrebujeme mať síce kluby, ktoré majú rozhodcov, organizátorov, funkcionárov, ale musíme klásť dôraz aj na rozšírenie členskej základne, lebo 250 aktívnych biatlonistov na Slovenku je číslo, ktoré nie je lichotivé."

Lehoťan zároveň predostrel aj predstavu ako by sa spomenuté nízke číslo mohlo navýšiť:

"Musíme robiť nábory, do ktorých sa zapoja aj bývalí aktívni športovci. Vidím, že je medzi nimi záujem o túto činnosť. Na školách sa dá propagovať biatlon aj laserovými puškami. Nie je to síce budúcnosť svetového biatlonu, ale nábor sa dá týmto spôsobom dosiahnuť.

Cez laserové pušky sa dá vybudovať deťom návyk, aby sa venovali následne vzduchovke a vo vyššom veku malokalibrovke. Je to jedna z ciest."

Na VZ SZB v Osrblí prijali aj už dohodnutú spoluprácu s trojnásobnou olympijskou víťazkou v biatlone Anastasiou Kuzminovou a jej manželom, trénerom Danielom Kuzminom. Bližšie ju objasnil viceprezident SZB pre štátnu reprezentáciu Peter Kazár:

"Prvou úrovňou tejto spolupráce je, že Nasťa Kuzminová s Danielom Kuzminom budú s nami chodiť na mládežnícke reprezentačné zrazy. Tam odovzdajú mladým biatlonistom svoje skúsenosti.

Budúci týždeň ide do Nového Města na Moravě Daniel Kuzmin a potom príde do rakúskeho Obertilliachu aj Anastasia Kuzminová. Plánujú tu i workshopy.

Stávajú sa ďalej garantmi Slovenského pohára v biatlone počas celých ôsmich kôl. Štyri večery vyčlenili na jednotlivé tematické cykly. Treťou úrovňou spolupráce je, že kluby budú mať možnosť prizvať Kuzminovcov na svoje tréningy v priebehu celého roka.

Štvrtá úroveň je, že v rámci sponzorských aktivít a kontaktov sa pokúšajú Daniel s Anastasiou zabezpečiť mladým biatlonistom sústredenie v rakúskom stredisku Ramsau v októbri tohto roka."

Vedenie SZB predstavilo delegátom VZ aj víziu najbližšej časti modernizácie Národného biatlonové centra (NBC) v Osrblí.

"Robíme všetko pre to, aby budúci rok mohla stáť v Osrblí v našom NBC nová koliesková dráha s kompletnými novými rozvodmi zasnežovania. Malo by to slúžiť nielen na tréningy našich športovcov, ale aj pre organizáciu významných medzinárodných podujatí.

To prvé, o ktoré sa chceme uchádzať, sú majstrovstvá sveta v letnom biatlone v roku 2023 resp. 2024," uviedol Vozár s tým, že kompletné dokončenie výstavby Národného biatlonového centra v Osrblí závisí od zásadnej podpory zo strany Vlády Slovenskej republiky.

debata chyba
Viac na túto tému: #biatlon #Anastasia Kuzminová #Daniel Kuzmin #SZB #Peter Vozár