Fantázia napriek bolesti. Vlhová zajazdila najlepšie super G

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová obsadila výbornú 4. priečku v sobotňajšom super G v rámci Svetového pohár v alpských lyžiarskych disciplínach v talianskom stredisku La Thuile.

29.02.2020 11:22 , aktualizované: 14:38
Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová v super G Svetového pohára v La Thuile.
debata (6)

Vlhová previedla napriek problémom s chrupavkou v kolene výbornú jazdu. So štartovým číslom 16 prišla do cieľa na 4. mieste s odstupom 39 stotín sekundy za vedúcou Rakúšankou Ninou Ortliebovou a už sa pred ňu nedostala žiadna súperka.

Ortliebová napokon zvíťazila o stotinu sekundy pred líderkou hodnotenia SP Taliankou Federicou Brignoneovou, tretia skončila Švajčiarka Corinne Suterová (+0,07 s). Pre Ortliebovú je to premiérový triumf v SP a len druhé pódium v seriáli.

„Prvýkrát som išla na tejto zjazdovke a som šťastná, že je z toho hneď víťazstvo. Bolo to extrémne náročné, no jazda sa mi vydarila. V Crans Montane som bola v zjazde s malou stratou tretia, dnes mi šťastie so stotinkami naopak prialo,“ uviedla Ortliebová.

Petra Vlhová v La Thuile dosiahla najlepší výsledok v SP v superobrovskom slalome, v závere januára bola v tejto disciplíne v bulharskom stredisku Bansko šiesta a v prvej polovici februára v nemeckom Garmisch-Partenkirchene deviata.

Slovenka sa tiež podarilo vyrovnať osobné maximum v SP z kĺzavých disciplín, keďže aj 21.2. vo švajčiarskej Crans Montane bola štvrtá v zjazde.

V celkovom poradí Svetového pohára sa po sobote nič nezmenilo – vedie Brignoneová pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá aj v La Thuile pauzuje po nečakanej smrti otca Jeffa. Tretia je Vlhová a štvrtá Suterová.

Rozdiel je však v tom, že náskok Talianky pre Američankou narástol na 153 bodov, pred Slovenkou vedie už o 189 bodov. Do konca sezóny je na programe ešte osem pretekov, tie najbližšie v nedeľu opäť v La Thuile. Pôjde o alpskú kombináciu so super G o 11.15 h a slalomovým kolom od 14.15 h.

Dvadsaťštyriročná Liptáčka Vlhová sa po sobote posunulo do elitnej dvadsiatky hodnotenia super G – so ziskom 119 bodov je štrnásta. Na čele sa udržala Suterová, ale pred Brignoneovou má náskok už len 19 bodov. O držteľke malého glóbusu sa tak rozhodne až vo finále SP v Cortine d'Ampezzo.

Svetový pohár, La Thuile

Ženy – super G: 1. Nina Ortliebová (Rak.) 1:11,72 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,01 s, 3. Corinne Suterová (Švaj.) +0,07, 4. Petra Vlhová (SR) +0,39, 5. Marta Bassinová (Tal.) +0,51, 6. Ester Ledecká (ČR) +0,55

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 30 z 38 pretekov): 1. Federica Brignoneová (Tal.) 1378 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225, 3. Petra Vlhová (SR) 1189, 4. Corinne Suterová (Švaj.) 837, 5. Marta Bassinová (Tal.) 817, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 791

Poradie v hodnotení super G (po 6 zo 7 pretekov): 1. Corinne Suterová (Švaj.) 360, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 341, 3. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 218, … 14. Petra Vlhová (SR) 119

Líder Kilde nedokončil

Rakúšan Vincent Kriechmayr triumfoval v super-G lyžiarov v domácom stredisku Hinterstoder. V cieli bol o päť stotín rýchlejší ako Švajčiar Mauro Caviezel, tretí skončil ďalší Rakúšan Matthias Mayer (+0,08).

Líder Svetového pohára Nór Aleksander Aamodt Kilde preteky nedokončil a nepríjemne si narazil koleno. Jeho náskok na čele celkového poradia sa tak scvrkol na 65 bodov pred priebežne druhým krajanom Henrikom Kristoffersenom, ktorý išiel svoj vôbec prvý super-G v kariére a skončil na 22. priečke.

Francúz Alexis Pinturault obsadil štvrtú pozíciu a na Kildeho stráca v seriáli už iba 74 bodov.

Kriechmayr dokonale využil štartové číslo 1 a v priebehu pretekov sa už pred neho nedostal žiadny iný súper. Dosiahol tak svoj šiesty triumf v SP v kariére.

„Číslo jedna bolo pre mňa dobré rozhodnutie. Iba zriedka som taký nervózny pred štartom, väčšinou spím v noci ako bábätko. Teraz nie, pretože som na seba vyvíjal tlak,“ povedal v cieli Kriechmayr, ktorý sa v hodnotení disciplíny posunul na druhú priečku, iba o tri body za Caviezela.

Na programe budú ešte dva super-G. Kilde stratil v tomto poradí vedúcu priečku. V nedeľu uvidí Hinterstoder kombináciu, v pondelok je potom na programe ešte obrovský slalom.

SP, Hinterstoder

Muži – super G: 1. Vincent Kriechmayr (Rak.) 1:33,08 min, 2. Mauro Caviezel (Švaj.) +0,05 s, 3. Matthias Mayer (Rak.) +0,08, 4. Alexis Pinturault (Fr.) +0,24, 5. Beat Feuz (Švaj.) +0,93, 6. Kjetil Jansrud (Nór.) +1,15

Hodnotenie super G vo Svetovom pohári (po 6 z 8 pretekov): 1. Mauro Caviezel (Švaj.) 365 bodov, 2. Vincent Kriechmayr (Rak.) 362, 3. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 336, 4. Matthias Mayer (Rak.) 324, 5. Kjetil Jansrud (Nór.) 305, 6. Mattia Casse (Tal.) 209

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 33 zo 43 pretekov): 1. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 1022 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 957, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 948, 4. Matthias Mayer (Rak.) 776, 5. Vincent Kriechmayr (Rak.) 754, 6. Beat Feuz (Švaj.) 742, … 119. Adam Žampa (SR) 26