Hľadať
Denný / nočný režim
Newsletter Notifikácie
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky Newsletter newsletter

Nemá právo tu byť. Súperi neuznávajú zlatého Loginova

Nemá právo tu byť či jeho triumf má čudnú pachuť. Aj také hlasy z radov popredných biatlonistov bolo počuť po prekvapujúcom víťazstve Alexandra Loginova v šprinte na majstrovstvách sveta v Anterselve.

16.02.2020 11:33
Loginov biatlon Foto: ,
Alexander Loginov na MS v Anterselve 2020.
debata (8)

Dvadsaťosemročný Rus zdolal v sobotu favoritov z Francúzska i Nórska a získal svoje prvé zlato zo svetových šampionátov. Obdiv od kolegov však nie.

Loginov je totiž bývalý dopingový hriešnik a veľa súperov mu to nevie zabudnúť. V novembri 2013 mu našli v tele zakázané EPO, anulovali mu výsledky a dostal dvojročný trest s platnosťou do novembra 2016. Ten si odpykal a v sezóne 2016/2017 sa vrátil do kolotoča Svetového pohára, no tieň dopingového hriešnika nad ním visí doteraz.

V sobotu vyhral s čistou streľbou pred Francúzmi Quentinom Fillonom Mailletom (1. chyba, +6,5 s) a Martinom Fourcadeom (0, +19,5). Štvrté a piate miesto obsadili nórski bratia Tarjei (0, +22,5) a Johannes Thingnes Bö (1, +23,9).

Jeho najväčším kritikom je už dlhodobo práve Fourcade. Pred dvomi rokmi v Hochfilzene, keď Rusi získali bronz v mix štafete a Francúzi boli strieborní, Fourcade na protest proti Loginovovi odišiel z medailového ceremoniálu.

V sobotu si obaja sadli spoločne za stôl počas tradičnej tlačovej konferencie s medailistami a podali si ruky. Od Francúza to bol ústretový krok.

„Keď príde na otázky o dopingu, všetci odo mňa očakávajú, že sa vyjadrím. Každý vie, ako je táto téma pre mňa dôležitá a ako je pre mňa bolestivá. No tu v Anterselve máme krásne MS a mali by sme sa koncentrovať na športovú stránku,“ povedal.

Ostatní pretekári však svoje výhrady neskrývali. „Jeho víťazstvo má divnú pachuť, keďže už bol potrestaný za EPO a teraz má zase formu, ako z tých čias,“ citovala agentúra DPA nemeckého biatlonistu Arnda Peiffera. „Aj keď sa to nehovorí ľahko, dúfam, že je čistý,“ dodal.

Najtvrdší postoj zaujal Tarjei Bö. „Nemá právo tu byť. S jeho minulosťou, ktorú všetci poznáme, a so slabšími výkonmi, ktoré túto sezónu ukazoval, je trochu divné, že vyhral,“ uviedol pre portál nrk.no.

Ďalšie tresty pre Rusov

Loginov sa často vyhýba médiám, aj po zisku zlata ich ignoroval v mixzóne, no na tlačovej konferencii nechýbal. Po úvodných otázkach moderátora na preteky sa k slovu dostali žurnalisti a zasypali ho otázkami o dopingu.

„Neviem to presne, ale túto sezónu ma kontrolovali už 12 až 16-krát. Nedávno sme sa s manželkou presťahovali do väčšieho apartmánu a každý, kto má záujem, je vítaný a môže si pozrieť moju dennú rutinu, aby videl, že nerobím nič ilegálne. O nórskej kritike som nepočul, ale som otvorený rozprávať sa,“ odkázal kritikom.

Negatívne komentáre podporili aj sobotňajšie udalosti, ktoré sa odohrali pred Loginovovým triumfom. Medzinárodná biatlonová únia (IBU) totiž rozhodla o odobraní zlata zo Soči 2014 bývalému ruskému biatlonistovi Jevgenijovi Usťugovovi. Ten mal užiť látku na podporu rastu svalovej hmoty – ostirín.

V dôsledku toho anulujú všetky jeho výsledky od 27. augusta 2013 do konca sezóny 2013/2014. Usťugov bol na ZOH 2014 členom zlatej štafety, o medailu tak príde celé družstvo.

V sobotu potrestali aj členku zlatej štafety zo ZOH 2010 Svetlanu Slepcovovú, ktorú dištancovali na dva roky a diskvalifikovali jej výsledky z rovnakého obdobia ako Usťugovovi. Alexandra Pečenkina a Alexandra Černyševa potrestali už skôr. Usťugov sa proti verdiktu odvolá.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #MS v biatlone #Alexander Loginov #Anterselva 2020