Adam Žampa má prvé body v sezóne. Vyhral Nór Kristoffersen

Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen sa stal víťazom nedeľného obrovského slalomu Svetového pohára v talianskej Alta Badii.

22.12.2019 11:30 , aktualizované: 14:08
Adam Žampa Foto: ,
Adam Žampa v Alta Badii.

Na druhé miesto odsunul Francúza Cypriena Sarrazina (+0,31 s), tretí finišoval Žan Kranjec zo Slovinska (+0,39). Prvé body v SP v sezóne získal slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý obsadil konečné 27. miesto (+2,36).

Pre 25-ročného Kristoffersena to bolo štvrté víťazstvo v obrovskom slalome SP a celkovo 20. v kariére. Po prvom kole bol pritom šiesty so stratou 0,26 sekundy na 32-ročného krajana Kristiana Leifa Nestvolda-Haugena. Ten mal v náročnom 1. kole náskok 7 stotín sekundy pred druhým Švajčiarom Marcom Odermattom. Z tretieho miesta išiel do 2. kola víťaz úvodného „obráku“ sezóny v Söldene Alexis Pinturault z Francúzska (+0,20 s), ten však napokon skončil až ôsmy.

V nedeľu panovali v talianskom stredisku náročné podmienky, organizátori museli skrátiť trať pre sneženie a slabšiu viditeľnosť. V 2. kole sa viditeľnosť zlepšila, ale trať zostala mimoriadne náročná.

Adam Žampa do neho išiel z 24. miesta a na prvých medzičasoch si držal náskok, v spodnej časti však už naberal čoraz väčšiu stratu. Získal ale prvé štyri body do poradia disciplíny i celkového poradia. Jeho brat Andreas sa nezmestil do tridsiatky postupujúcich a obsadil 35. priečku.

„Bol to ťažký deň, som veľmi unavený. Mal som však dobre pripravené lyže a dobre nastavenú hlavu. Gratulujem aj Cyprienovi, ktorý išiel fantastické druhé kolo. Nevadilo mi, že trať bola skrátená,“ povedal v prvej televíznej reakcii víťaz.

Obrovský slalom (1. + 2. kolo): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 1:57,33 min, 2. Cyprien Sarrazin (Fr.) +0,31 s, 3. Žan Kranjec (Slovin.) +0,39, 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,46, 5. Marco Odermatt (Švaj.) +0,83, 6. Marco Schwarz (Rak.) +0,88, … 27. Adam Žampa +2,36, 35. Andreas Žampa (obaja SR) – nepostúpil do 2. kola

Poradie vo Svetovom pohári (po 10 zo 44 pretekov): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 343 bodov, 2. Vincent Kriechmayr (Rak.) 312, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 296, 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 274, 5. Matthias Mayer (Rak.) 257, 6. Dominik Paris (Tal.) 249, … 109. Adam Žampa (SR) 4

Viac na túto tému: #Adam Žampa #Kristian Leif Nestvold-Haugen