Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Spoločné víťazstvo rivaliek! Vlhová a Shiffrinová ovládli obrák v Maribore

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová spoločne s Američankou Mikaelou Shiffrinovou zvíťazili v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára v Maribore. Obe zjazdárky dosiahli v súčte oboch kôl rovnaký čas 2:31,31 min.

01.02.2019 13:54 , aktualizované: 15:27
Petra Vlhová, Mikaela Shiffrinová, Ragnhild... Foto: ,
Zľava víťazky obrovského slalomu Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová s treťou Ragnhild Mowinckelovou.
debata (29)

Tretie miesto si vybojovala Nórka Ragnhild Mowinckelová s veľkým odstupom 93 stotín sekundy. Štvrtá Švajčiarka Wendy Holdenerová zaostala o 1,29 s.

Víťazstvo Vlhovej je o to cennejšie, že po 1. kole zaostávala za Shiffrinovou o 48 stotín sekundy, ale v druhej jazde dosiahla vôbec najlepší čas z celého 30-členného štartovného poľa. Pre 23-ročnú Liptáčku Vlhovú ide o druhé víťazstvo v obrovskom slalome vo SP v kariére.

Prvýkrát triumfovala pred vyše mesiacom v rakúskom Semmeringu. Zároveň si zverenka talianskeho trénera Livia Magoniho pripísala 22. umiestnenie na stupňoch víťazov vo Svetovom pohári a ôsmykrát sa stala víťazkou (bilancia 8–9–5).

Víťazný obrovský slalom Petry Vlhovej v Maribore Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Petra Vlhová (vpravo) s Mikaelou Shiffrinovou...

„S Mikaelou po celú sezónu zvádzame niekedy aj veľmi tesné súboje a dnes sme si to prvé miesto podelili. Je to výborné pre nás obe, ja sa z toho veľmi teším,“ uviedla Petra Vlhová v prvej televíznej reakcii po piatkových pretekoch. Neskôr pre prítomné médiá a na tlačovej konferencii povedala:

"Nerátala som s tým, že sa obe dostaneme na najvyšší stupeň. Je to výnimočná chvíľa, druhýkrát sa teším z triumfu v obráku. Keď riskujete, prichádzajú aj chyby, ale nevyjdete z rytmu. Horšie to je, keď len kontrolujete svoju jazdu a potom urobíte chybu. Vtedy vás to stojí oveľa viac času. Po prvom kole som bola druhá, ale vedela som, kde som urobila chybu. V druhom kole som pustila lyže naplno a aj keď som sa v spodnej časti nevyhla zaváhaniu, bola to dobrá jazda a stačila na víťazstvo.

Je to krásny pocit byť druhýkrát v kariére na pódiu v obrovskom slalome a zároveň je to druhé víťazstvo. Musím sa poďakovať všetkým slovenským fanúšikom, ktorí prišli do Mariboru a dodávali mi silu. Cítila som sa ako doma. Ani po tomto víťazstve nesmiem prestať pracovať, ale musím ísť naplno aj do ďalších pretekov."

Mikaela Shiffrinová v rozhovore na stupňoch víťazov podotkla: „Po chybe v spodnej časti druhého kola som si nebola istá, koľko času mi to vezme. Keď som videla zelenú farbu v cieli, uľavilo sa mi. Až potom som si všimla, že máme dve rovnaký čas. Už som to povedala viackrát, že pred piatimi rokmi by som ani len nedúfala v pozície, na ktoré som sa dostala. Päťdesiatpäť víťazstiev je pekné číslo, ale tie pocity sú podobné ako predtým. Radosť z víťazstva.“

„Keď prišla Mikaela do cieľa a bolo tam zelené číslo, myslel som si, že Peťa je druhá. Potom som si však uvedomil, že tam bolo aj číslo 0.00 a že to je vlastne rovnaký čas ako mala Peťa. Povedal som si, dobré je to. Celé Slovensko je hore nohami. Tréner Magoni správne naordinoval pred Mariborom aj oddych a Peťa si doma naozaj oddýchla. Ideme ďalej, tešíme sa na majstrovstvá sveta do Švédska,“ vyhlásil otec úspešnej slovenskej reprezentantky Igor Vlha.

Tréner Livio Magoni v prvej reakcii rád skonštatoval: „Toto je výsledok trojročnej tvrdej práce a neustáleho progresu. Nejde len o techniku v jednotlivých jazdách, ale aj o kondičný tréning, životosprávu, doplnky stravy a tiež mentálnu stránku. Toto všetko tvorí dokopy skladačku a ak všetky časti tej skladačky do seba zapadajú, Petra je potom rýchla. Vyplatila sa nám aj tvrdá práca v medzisezónnom období v lete.“

„Nestáva sa to každý deň, aby boli dve víťazky. Niekedy sa to stane raz za sezónu alebo raz za dve či tri sezóny. Je to špeciálne a výnimočné. Toto víťazstvo je však iné ako to zo Semmeringu, lebo tam to bolo prvýkrát v obrovskom slalome a pre nás v tíme to malo väčšiu cenu. Čo sa týka rivality, Petra sa k Mikaele stále približuje, ale na jednej úrovni s ňou ešte nie je. Musíme ďalej pracovať,“ uviedol asistent trénera tímu Vlhovcov Matej Gemza.

Úradujúca olympijská víťazka v obrovskom slalome Shiffrinová si pripísala deviaty triumf v tejto disciplíne vo Svetovom pohári v kariére a vyrovnala sa tým doterajšej americkej rekordérke Tamare McKinneyovej, ktorá bola hviezdou zasnežených svahov SP v 80. rokoch 20. storočia.

Celkovo má 23-ročná rodáčka z Colorada už 55 víťazstiev v pretekoch o body do boja o krištáľové glóbusy. V historickom rebríčku úspešnosti fenomenálna Američanka vyrovnala bilanciu Švajčiarky Vreni Schneiderovej na tretej priečke. Na čele je Američanka Lindsey Vonnová s 82 prvenstvami.

„V prvom kole Peťa urobila malé chybičky na začiatku druhej strminy a hneď sa to ukázalo na čase. V druhom nemala čo stratiť, lyžuje výborne a napálila to. Spravila tam malú chybičku, doslova sedela na kopci, ale vytiahla sa z toho. Človek v tomto môže vidieť, aká je silná. Tam šla možno päťdesiatkou a aby sa vrátila do pozície, tak vtedy mohla vytlačiť možno 250 alebo 300 kilogramov. Aj Mikaela urobila a chybu a bez nej by zvíťazila,“ povedal Boris Vlha, manažér tímu Vlhovcov a zároveň Petrin starší brat.

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová, víťazky... Foto: Reuters, BORUT ZIVULOVIC
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová, víťazky obrovského slalomu v Maribore.

Spoločný triumf Shiffrinovej a Vlhovej sa premietol aj do zisku ďalších 100 bodov pre obe pretekárky a ich opäť výraznejšie odskočenie konkurencii v celkovom poradí Svetového pohára. Obhajkyňa veľkého glóbusu Shiffrinová má už 1594 bodov, Vlhovej do naplnenia tisícky chýbajú 2 body. S veľkým odstupom je tretia Holdenerová so ziskom 687 bodov.

V hodnotení obrovského slalomu sa Vlhová dostala s 318 bodmi prvýkrát v kariére do najlepšej trojky, kam poskočila z piateho miesta. Líderkou je Shiffrinová so 455 bodmi a dvoje preteky pred koncom sezóny SP má veľkú šancu na zisk malého glóbusu za obrovský slalom. Pred Vlhovou je ešte Francúzka Worleyová s 374 bodmi. Úradujúcej majsterke sveta nevyšlo druhé kolo v Maribore, keď až dvadsiatym siedmym najlepším časom sa zosunula z tretej na deviatu pozíciu.

SP v zjazdovom lyžovaní – Maribor

Obrovský slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) a Petra Vlhová (SR) obe 2:31:31 h, 3.Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,93, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,29, 5. Sara Hectorová +1,50, 6. Frida Hansdotterová (obe Švéd.) +1,66,… 9. Tessa Worleyová (Fr.) +2,40

Poradie SP v hodnotení obrovského slalomu (po 6 z 8 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 455 bodov, 2. Tessa Worleyová (Fr.) 374, 3. Petra Vlhová (SR) 318, 4. Federica Brignoneová (Tal.) 310, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 259, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 255.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 25 z 37 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1594 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 998, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 687, 4. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 617, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 589, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 509.

Video
29 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #SP v zjazdovom lyžovaní #Mikaela Shiffrinová