Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Fantastické druhé kolo nestačilo. Vlhová vybojovala 20. pódium

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila na druhom mieste v sobotňajšom slalome v chorvátskom Záhrebe, ktorého výsledky sa rátajú do Svetového pohára žien v alpských lyžiarskych disciplínach.

05.01.2019 17:01
Chorvátsko SR Lyžovanie SP slalom 2.kolo Vlhová Foto: ,
Víťazná americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová, vľavo druhá Slovenka Petra Vlhová a vpravo tretia Švajčiarka Wendy Holdenerová oslavujú na pódiu po pretekoch v Záhrebe.
debata (10)

Vlhová v súčte oboch kôl zaostala o 1,25 s za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová. Po prvom kole bola líderkou Shiffrinová pred Holdenerovou a Vlhovou. Všetky tohtosezóne slalomy sa skončili triumfom Shiffrinovej a Vlhová bola vždy druhá.

Vlhová si celkovo pripísala dvadsiate pódium v pretekoch Svetového pohára, deviatykrát skončila druhá (bilancia 6 – 8 – 5).

„Druhé miesto je neskutočné. Celý tím nie sme v optimálnom stave, ale klobúk dole pre Petrou. Vravel som si, že keď to bude pódium, bude to super. Peti trochu chýbajú sily, ale jej jazda v druhom kole bola skvelá. Sme druhí na svete a to je top,“ povedal v priestore cieľa Vlhovej otec Igor Vlha.

„Každé preteky sú iné, som veľmi rada, že som opäť obsadila druhé miesto. Prvá jazda bola s chybami, v druhom kole som sa snažila ísť naplno a pustiť lyže. Bol to boj, keďže trať bola zľadovatená. Záver ma stál veľa síl, keď som prešla cieľom, bola som veľmi šťastná,“ povedala Vlhová, ktorá sa dokázala vyrovnať s virózou: „Cítila som sa dobre, čo sa týka lyží, mala som aj dobré rozjazdenie.“

Shiffrinová naďalej pokračuje vo víťaznej slalomovej sérii v tejto sezóne, toto bolo už jej piate víťazstvo v disciplíne medzi najhustejšie osadenými bránkami.

Dvadsaťtriročná rodáčka z Colorada celkovo pridala do jagavej zbierky úspechov 52. triumf v bojoch o krištáľové glóbusy a 37. slalomový. Z historického hľadiska má na čele už náskok dvoch pretekov pred slalomovou kráľovnou nedávnej minulosti, Rakúšanku Marlies Schildovou.

„Bola tu skvelá atmosféra a organizátori pripravili výbornú trať, na ktorej sa dalo jazdiť agresívne. Snažila som sa zo seba vydať maximum,“ povedal v cieli Shiffrinová, ktorá v sobotu vyrovnala vlastné maximum siedmich po sebe idúcich víťazstiev v slalome SP.

Boj Petry Vlhovej v Záhrebe Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Mikaela Shiffrinová oslavuje svoj triumf v...

V Záhrebe si pripísala už štvrtý triumf a na podujatí Snow Queen Trophy v Chorvátsku sa v tejto štatistike vyrovnala rekordérke Marlies Schildovej z Rakúska. Vlhová sa vo svojej piatej účasti v Záhrebe (bola tu predtým druhá aj štvrtá, pozn.) predstavila v prvom kole s číslom 5 na hrudi a po prvých dvoch medzičasoch viedla.

V nesmierne náročnom cieľovom svahu však mierne stratila rýchlosť a nestačila na dovtedy vedúcu Holdenerovú.

Až po Vlhovej sa na zmrznutú trať nad chorvátskou metropolou vydala americká topfavoritka Shiffrinová a všetkým ukázala, prečo v tejto sezóne v najtočivejšej disciplíne ešte nenašla premožiteľku.

Neohrozená líderka celkového poradia SP na najdlhšej slalomovej „piste“ vo Svetovom pohári ako jediná dosiahla čas pod 1 minútu a pred druhým kolom si utvorila komfortný náskok.

„Nemôžem byť spokojná, keďže mi Mikaela ušla o sekundu. Najviac som stratila v spodnej časti. Vrchnú časť aj stred som mala rýchly. Spodnú časť treba zájsť v druhom kole trochu lepšie. Trať je veľmi ťažká. Je ľadová aj veľmi dlhá, treba nabrať sily a bojovať,“ uviedla Petra Vlhová po 1. kole pre slovenské médiá akreditované v Záhrebe.

Staviteľom 2. kola slalomu v Záhrebe bol Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni. Petra Vlhová previedla dynamickú jazdu bez chýb a v cieli bola líderkou s veľkým náskokom. Slovenka v druhom kole dosiahla najlepší čas, predstihla aj víťazku Shiffrinovú.

Na kopci Sljeme nad Záhrebom sa tradične konal prvý novoročný špeciálny slalom SP žien. Slovenka Petra Vlhová sa predstavila iba päť dní po triumfe v paralelnom slalome v nórskom Osle a osem dní po senzačnom víťazstve v obrovskom slalome v rakúskom Semmeringu.

Slovenská reprezentantka pred pretekmi pre únavu a nie ideálny zdravotný stav vynechala posledný tréning, ale podľa jej trénera Livia Magoniho mala byť dostatočne silná, aby útočila na popredné pozície.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Záhreb

Slalom žien /1. + 2. kolo/: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) +2:01,09 min, 2. Petra Vlhová (SR) +1,25 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,75, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,97, 5. Christina Geigerová (Nem.) +3,51, 6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +3,65

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 17 z 38 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1214 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 748, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 514, 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 418, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 366, 6. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 7 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 680 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 580, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 375, 4. Anna Swennová-Larssonová 256, 5. Frida Hansdotterová 253, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) 225

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #slalom #Mikaela Shiffrinová