Sestry s ním nechceli podpísať zmluvu o štátnej športovej reprezentácii, ktorú podpísali všetci reprezentanti vrátane Anastasie Kuzminovej, trojnásobnej olympijskej víťazky. Fialkové pripomienkovali najmä pasáž o využívaní osobnostných a marketingových práv športovca.
Zjednodušene: Paulína a Ivona nesúhlasili s prevodom práv na tretiu osobu, aby snímky z ich profilov na sociálnych sieťach nevyužívali iní reklamní partneri. Argumentovali, že navrhovaná zmluva nie je v súlade so zákonom o športe. Keďže podpis odďaľovali, disciplinárna komisia zväzu im v polovici novembra – dva týždne pred začiatkom nového ročníka Svetového pohára – zakázala reprezentovať.
Sestry sa obrátili na advokátsku kanceláriu, podnet dostala na stôl i Alica Fisterová, hlavná kontrolórka športu v Slovenskej republike. Biatlonovému zväzu v 14-stránkovom stanovisku navrhla opatrenia na zosúladenie zmluvy so spomenutým zákonom.
Konflikt gradoval, právnika si najal aj zväz, Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy výskumu a športu i Peter Gajdoš, minister obrany, vyjadrili sestrám podporu a pohrozili zväzu sankciami, ak neprejaví ústretovosť.
K dohode napokon došlo v poslednej chvíli na pôde Slovenského olympijského výboru. Jeho viceprezident Jozef Gönci v pozícii mediátora rokoval s oboma stranami i ďalšími zainteresovanými.
Po jedenásťhodinovom (!) maratóne a hľadaní prijateľného kompromisu sestry zmluvu podpísali – a opäť mohli reprezentovať Slovensko. Svetový pohár v slovinskej Pokljuke sa začal o štyri dni…
Napätie povolilo, sestrám padol kameň zo srdca. Vydýchli si všetci, akurát vo vzduchu visel otáznik, či sa dobrá vôľa nedala nájsť skôr…