Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Moč v dojčenských fľašiach, chaos pri prevoze. Aj tak vraj Mutko riadil doping

Písal sa 13. január 2014 a do začiatku zimných olympijských hier v Soči zostával necelý mesiac. V budove moskovského antidopingového laboratória sa podľa dohody objavil Alexej Kľuškin, ktorý bol asistentom zástupkyne riaditeľa centra prípravy ruských športovcov Iriny Rodinovovej.

29.11.2017 08:20
doping, ilustračná Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (13)

Kľuškin doniesol na ochutnávku koktejl z troch anabolických steroidov, zmixovaný s populárnym alkoholom Martini. Zainteresovaní mu dali krycie meno „vojvodkyňa.“ Bol určený pre špičkových ruských športovcov, ktorí sa chystali reprezentovať na olympijskom sviatku v Soči.

„Kľuškin prišiel s množstvom informácií a tiež doniesol požadovaný drink s Martini. Postaral som sa o to, aby sa to dostalo do správnych rúk.“ uviedol vo svojich zápiskoch Grigorij Rodčenkov, bývalý šéf antidopingového laboratória v Moskve.

Nezabudol pripomenúť, že „drogový“ koktejl vyskúšal aj na sebe, lebo vždy to tak robil. Okrem športovcov ho potom distribuovali aj ich trénerom.

Doživotným vylúčením z olympijského hnutia... Foto: SITA/AP, Mark Humphrey
Alexander Zubkov Doživotným vylúčením z olympijského hnutia potrestali aj prezidenta Ruskej bobovej federácie (RBF) Alexandra Zubkova. Ten v Soči získal dve zlaté medaily a počas otváracieho ceremoniálu niesol ruskú vlajku.

Podrobné rukou písané záznamy Rodčenkova z diania pred začiatkom ZOH 2014 sa objavili v tlačenej aj internetovej verzii denníka New York Times. O niekoľko dní by mali poslúžiť ako zásadný dôkazový materiál proti Rusom, keď sa členovia Medzinárodného olympijského výboru budú rozhodovať či ich vylúčiť alebo nevylúčiť z účasti na nadchádzajúcich zimných olympijských hrách v Pjongčangu. MOV to s využitím informácií od Rodčenkova myslí vážne.

„Jeho podrobne vedené denníky z rokov 2014 a 2015 ešte z obdobia spred emigrácie do Spojených štátov amerických nám poskytnú ďalšie dosiaľ utajované informácie o systematickom podvádzaní ruských športovcov a úradníkov v súvislosti so ZOH v Soči. Disciplinárna komisia MOV vôbec nepovažuje za pravdepodobné, že tieto stránky boli nanovo prepísané alebo že v tom čase Dr. Rodčenkov zámerne skreslil realitu,“ uvádza sa vo vyhlásení MOV na webe nyitimes.com.

„Tieto záznamy môžeme preto považovať za dôležitý dôkazový materiál,“ doplnil svoje stanovisko MOV.

V denníkoch Rodčenkova sa okrem iného opisujú aj konkrétne detaily zo stretnutí s vysokopostavenými funkcionármi ruského športu z toho obdobia, čiže vtedajším ministrom športu Vitalijom Mutkom či jeho zástupcom Jurijom Nagornychom, ktorý neskôr vyvodil osobnú zodpovednosť a odstúpil z funkcie. Dôležitú úlohu pri krytí dopingových operácií mala zohrávať aj už spomenutá zástupkyňa riaditeľa strediska športovej prípravy ruských športových reprezentácií Irina Rodionovová.

Práve Mutka označil Rodčenkov za veľmi dôležitú postavu v celom ruskom dopingovom systéme. V jeho záznamoch figuruje časť o tom, ako práve Mutkovi odovzdal zoznamy s menami reprezentantov, ktorí si dopriali špeciálne vyvinutý koktejl so zakázanými látkami. Vzorky týchto športovcov boli potom počas ZOH zamenené za fľaštičky s čistým močom.

Vitalij Mutko. Foto: SITA/AP, Pavel Golovkin
Vladimir Mutko Vitalij Mutko.

„Minister Mutko mi počas nášho stretnutia tesne pred začiatkom ZOH navrhol, aby sme laboratórium v Moskve používali aj po skončení hier ako miesto experimentovania s novými formami dopingu. Príslušné miesto v Soči chcel zachovať ako záložné zariadenie,“ napísal 59-ročný bývalý šéf antidopingového laboratória.

Rodčenkov sprostredkoval aj informácie o preprave a následnom uskladnení stoviek fliaš s čistým močom z Moskvy do Soči, označil ich za chaotické a neorganizované. Podľa neho sa tento moč musel celé mesiace zhromažďovať vo fľašiach na detskú výživu či od sódoviek. Prvého februára, čiže 6 dní pred začiatkom ZOH 2014, Rodčenkov svoju frustráciu opísal takto:

„Vzorky čistého moču už sú uskladnené v Soči, ale nie sú roztriedené podľa športov ani abecedne zoradené podľa mien športovcov. Nič teda nie je pripravené tak ako malo byť. Musel som teda sám dokončiť inventarizáciu,“ hneval sa Rodčenkov.

Aby jeho záznamy v denníkoch vyzerali čo najviac autenticky, ich autor opisoval aj bežné situácie zo súkromia, napríklad ako kupoval čokoládu Bounty na centrálnom trhovisku v Soči a popri tom spomenul aj zabezpečenie liekov pre inšpektora z medzinárodného antidopingového laboratória Thierryho Boghosiana, ktorý „nezaznamenal jediné porušenie antidopingových pravidiel ruskými športovcami počas ZOH 2014.“

13 debata chyba
Viac na túto tému: #doping #Soči 2014 #Vitalij Mutko #Grigorij Rodčenkov #Rusko na ZOH