Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Dramatické preteky ovládol Pinturault, Andreas Žampa bodoval

Slovenský reprezentant Andreas Žampa si po druhý raz v tejto sezóne pripisuje body do hodnotenia Svetového pohára alpských lyžiarov.

07.01.2017 15:04 , aktualizované: 20:11
Alexis Pinturault Foto: ,
Alexis Pinturault na trati obrovského slalomu v Maribore.
debata

Mladší z bratov Žampovcov vo švajčiarskom Adelbodene skončil na 21. mieste a o jednu priečku vylepšil svoje umiestnenie z decembrových pretekov vo francúzskom Val d'Isere. Po prvom kole figuroval 23-ročný Tatranec na 29. pozícii, ale v druhom kole na strmom a technickom svahu Chuenisbärgli predviedol zrejme svoju životnú jazdu. Deviatym najlepším časom sa zaradil na celkovú 21. pozíciu a pripísal si 10 bodov do hodnotenia SP.

„Som veľmi rád, že som od 18. decembra dokončil prvé preteky. Chcel som atakovať druhé kolo a vyšlo mi to. Teším sa z deviateho najlepšieho času v druhom kole. Verím, že v budúcnosti sa mi podaria dve vyrovnané kvalitné kolá. Dnes som v prvej jazde mal menší problém a stratil som tam približne pol sekundy. Mohlo to byť do pätnásteho miesta, ale aj 21. je výborné,“ povedal Andreas Žampa. Jeho starší brat Adam, ktorý v 1. kole obsadil 36. pozíciu a do druhého sa nekvalifikoval, doplnil: „Andreas mi urobil náladu pred nedeľňajším slalomom.“

Víťazom v Adelbodene sa stal Francúz Alexis Pinturault, ktorý v úchvatnom súboji zdolal Rakúšana Marcela Hirschera o 4 stotinky sekundy. Táto dvojica suverénne kraľovala, keďže tretí v celkovom poradí, Rakúšan Philipp Schörghofer, zaostal o 1,94 s. „Adelboden patrí medzi vrcholy zjazdárskej zimy. Tento obrák je pre nás niečo ako zjazd v Kitzbüheli či slalom v Schladmingu. Každý ho chce vyhrať, mne sa tento sen splnil,“ uviedol Alexis Pinturault na webe laola1.at. „Druhé kolo malo skvelú úroveň. Už som sa takmer videl ako víťaz, ale Pinturault ukázal svoju triedu. Som však veľmi rád, že som sa tiež ocitol v popredí v týchto pretekoch,“ uviedol Marcel Hirscher podľa ORF.

Pinturault si pripísal devätnásty triumf v pretekoch SP v kariére a deviaty v obrovskom slalome. Vycibrený technik v tejto sezóne predtým ovládol aj obrovské slalomy v Söldene a Val d'Isere a tiež alpskú kombináciu v Santa Caterine. Pinturault sa s 19 víťazstvami dostal na čelo poradia najúspešnejších Francúzov vo Svetovom pohári, predstihol legendárneho krajana Jean-Clauda Killyho. „Vnímam to ako čosi výnimočné, ale treba si uvedomiť, že som ho prekonal len v počte triumfov v pretekoch Svetového pohára. Čo sa týka zlatých medailí z veľkých podujatí, tam ešte mám čo doháňať,“ uviedol Pinturault.

Hirscher napriek obrovskej snahe v Adelbodene nezvíťazil, ale dočkal sa stého pódiového umiestnenia v pretekoch SP v kariére. Vyrovnal sa tým Luxemburčanovi Marcovi Girardellimu na druhom mieste historických tabuliek za dosiaľ nedostihnuteľným Švédom Ingemarom Stenmarkom (155). „Sto pódiových umiestnení? Nemám slov. Znamená to, že som v tomto športe už dlho. Na 155 pódiových výsledkov Stenmarka sa nepozerám. Za dva roky nemám šancu ho dostihnúť,“ uviedol k tejto historickej téme Hirscher.

Päťnásobný celkový víťaz Svetového pohára Hirscher vedie v bojoch o veľký glóbus s náskokom 268 bodov pred Pinturaultom a 341 bodov pred Nórom Kristoffersenom. V hodnotení disciplíny je Hirscherov náskok pred Pinturaultom 44-bodový. Andreasovi Žampovi patrí s 19 bodmi 38. priečka.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Adelboden (Švaj.) – sobota:

Obrovský slalom mužov (1.+2. kolo): 1. Alexis Pinturault (Fr.) 2:23,99 min, 2. Marcel Hirscher +0,04 s, 3. Philipp Schörghofer (obaja Rak.) +1,94, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) +2,03, 5. Mathieu Faivre (Fr.) +2,05, 6. Matts Olsson (Švéd.) +2,08, …21. Andreas Žampa +3,96,…34. Adam Žampa (obaja SR) +4,14 – v 1. kole, nepostúpil do 2. kola.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 16 z 36 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 833 bodov, 2. Alexis Pinturault (Fr.) 565, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 492, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) 491, 5. Felix Neureuther (Nem.) 335, 6. Manfred Moelgg (Tal.) 316,…80. Adam Žampa 32, 98. Andreas Žampa (obaja SR) 19

Poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 5 z 8 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 433 bodov, 2. Alexis Pinturault 389, 3. Mathieu Faivre (obaja Fr.) 315, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) 232, 5. Felix Neureuther (Nem.) 205, 6. Philipp Schörghofer (Rak.) 169, … 38. Andreas Žampa (SR) 19

debata chyba
Viac na túto tému: #Adam Žampa #Andreas Žampa #Alexis Pinturault