Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

V exhibícii sa predstaví aj Sabovčík. Rajičová už myslí na MS

Organizátori majstrovstiev Európy 2016 v krasokorčuľovaní prezradili menoslov 23 korčuliarov, ktorí sa predstavia v nedeľňajšej exhibícii podujatia na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

31.01.2016 12:30
Jozef Sabovčík Foto:
Bývalý krasokorčuliar Jozef Sabovčík.
debata

Program otvorí po 14.30 h legendárny Jozef Sabovčík, nasledovať bude slovenská juniorka Nina Letenayová. V prvej skupine sa predstavia aj bronzový Rus Maxim Kovtun, strieborní medailisti zo súťaží žien a tanečných párov, český reprezentant Michal Březina či slovenskí tanečníci Federica Testa s Lukášom Csölleyom.

Druhú skupinu otvorí slovenská reprezentantka Nicole Rajičová nasledovaná ruskou bronzovou medailistkou Annou Pogorilou. Chýbať nebudú ani ďalší medailisti. Posledným by mal byť zlatý z mužskej súťaže Španiel Javier Fernández. Pre chorobu partnerky sa odhlásila víťazná športová dvojica Tatiana Volosožarová, Maxim Traňkov z Ruska.

Tréner Rajičovej sľubuje jej boj na MS v Bostone

Aj s odstupom času cíti tréner Igor Krokavec, že jeho zverenka a slovenská reprezentantka Nicole Rajičová mala na krasokorčuliarskych majstrovstvách Európy v Bratislave nádej na lepšie umiestnenie. Dvadsaťročná newyorská rodáčka však napokon obsadila konečnú 12. pozíciu, po krátkom programe figurovala na 9. priečku. Zaujímavosťou je, že aj pred rokom na kontinentálnom šampionáte klesla po voľnej jazde o tri priečky – z 8. na 11. miesto.

„Očakávali sme lepšiu voľnú jazdu. Snažili sme sa prehrýzť do desiatky, ale badal som, že Nicole cítila tlak publika. Nevyšlo to tak, ako sme si naplánovali, no bojovala do konca, snažila sa v každom skoku a piruete. Je talentovaná športovkyňa, ale musí prejsť aj cez takéto situácie. Verím, že nabudúce to vyjde lepšie. Máme dva mesiace na prípravu na MS v Bostone. Určite je to tam pôjde lepšie,“ povedal košický rodák Krokavec a doplnil: „Ak by všetko vyšlo, mala na prienik do elitnej päťky. Čo sa týka bodov, mala možno aj na štvrté miesto. Tragédia to nie je, dvanáste miesto je tiež pekné. Je to pre ňu dobrá skúsenosť a budeme na tom stavať. Treba to brať pozitívne, ponaučiť sa. Myslím si, že ako športovkyňa bude ešte rásť. Zatiaľ má najlepšiu sezónu v kariére. Škoda, že to nevyšlo tu. Pred rokom bola jedenásta, teraz dvanásta. Žiadna tragédia, tou by bol napríklad 24. post. Nie príliš vydarená voľná jazda je pre mňa trochu prekvapenie, pretože ranný tréning bol fajn. Skákali sme všetko v poriadku, technicky bola natrénovaná. Teraz bude dôležité pripravovať ju lepšie mentálne, aby zvládala rôzne okolnosti a verila si v každej situácii. Na Americkej korčuli šla prvá v konkurencii zvučných mien svetového krasokorčuľovania, odjazdila to krásne a s ľahkosťou. Človek sa učí a stáva sa silnejším či lepším. Dvanáste miesto je pekné a budeme sa snažiť, aby sa ešte zlepšovala. Má na to talent aj podmienky, nič jej nestojí v ceste. Je potrebné dať hlavu hore, budeme sa snažiť reprezentovať Slovensko čo najlepšie.“

Doteraz svoj najlepší výkon vo voľnej jazde previedla Rajičová v tejto sezóne na Americkej korčuli. „Zaradili sme tam kombináciu dvoch trojitých skokov a zvládla to. Bolo to prvýkrát v histórii slovenského krasokorčuľovania, že niekto skočil kombináciu 3–3. Keď chceme súťažiť s najlepšími, treba to mať. Už to dokázala na súťaži, takže to vie. Teraz musíme pracovať na tom, aby to vedela predvádzať stabilne. Je mladá športovkyňa, má 20 rokov a cieľ sú olympijské hry. Musíme sa pripravovať čo najlepšie a dobre reprezentovať. Cez situácie, akou prešla tu, sa človek len ponaučí. Dôležité je, aby bola v olympijskej sezóne čo najsilnejšia a tam to zaváži najviac,“ pokračoval Krokavec a priznal, že hlavným cieľom pre Rajičovú je už v nasledujúcej sezóne pravidelne predvádzať kombináciu trojitých skokov: „Ide nám o to, aby to už bolo pravidelne v programe. Keď chceme súťažiť s najlepšími, bez toho to nepôjde.“

Slovenská reprezentantka v krasokorčuľovaní... Foto: Ivan Majerský, Pravda
nicole rajičová, krasokorčuľovanie Slovenská reprezentantka v krasokorčuľovaní počas krátkeho programu na ME 2016.

Nevydarenú voľnú jazdu na ME v Bratislave možno u Rajičovej pripísať veľkému tlaku, ale aj nepríjemnej situácii z rozjazdenia predposlednej skupiny krasokorčuliarok vo voľných jazdách. „Rozjazdka bola celkom zaujímavá. Jedno dievča na ňu vbehlo. Síce sa snažila si to nevšímať, ale teraz už je ťažko hovoriť o tom, čo všetko bolo zlé. Celá rozjazdka bola dosť chaotická. Trochu ju to rozhodilo a keďže šla prvá, nemala čas sa skoncentrovať. Bolo to pre nás niečo nové a keď sa to bude opakovať v budúcnosti, budeme vedieť, ako sa s tým vyrovnať,“ priznal tréner Krokavec.

Na tohtosezónnych MS v americkom Bostone jeho zverenka chce zabojovať. „Natrénované máme. Verím, že po ME v Bratislave sa ešte vzchopí a túto sezónu bude chcieť ukončiť dobrým výkonom a výsledkom. Je taký bojovný typ. Myslím si, že v aktuálnej sezóne má aj na najlepšiu svetovú desiatku. Minulý rok bola pätnásta a odvtedy sa zlepšila, programy sú lepšie, stabilnejšie, prejav je lepší a výraznejší,“ myslí si Krokavec.

Dlhodobo majú vo svetovom ženskom krasokorčuľovaní prevahu mladučké reprezentantky Ruska. „Rusky sú veľmi talentované, majú ich aj 20 a navzájom si zdravo konkurujú. Postupne sa všetky zlepšujú, takisto je to i v Japonsku,“ poznamenal kouč Krokavec a pridal aj svoj ďalší názor: „Podľa mňa sú Rusky primladé, vekom iba juniorky. Ešte neprešli problémami. Iné to je u 20-ročných športovkýň, to už sú ženy. Rozdielom veku je to úplne iný šport. Nie je však na mne, aby som rozhodoval o zmene pravidiel. Rusky sú mladé dievčatá, ktoré majú pod 50 kilogramov a ešte nedospeli. Nemusia sa vyrovnávať s problémami, čo majú 20 či 22-ročné ženy. Aj tam niekde je pravda. Keď sa človek pozrie lepšie na jazdy senioriek, to je šport. Je to viac zaujímavé aj pre divákov, keď vidia peknú ženu a tá prevedie dobrý program. Keď sa tam zakrúti nejaká juniorka, podľa mňa to nie je správne. Dúfam, že sa to do budúcna zmení. Ja by som dal seniorskú súťaž od 18 či 17 rokov, ostatné nech jazdia juniorku. To by bolo zaujímavé pre publikum aj fér pre všetky ženy,“ dodal kouč Rajičovej.

debata chyba
Viac na túto tému: #krasokorčuľovanie #Nicole Rajičová #ME v krasokorčuľovaní 2016 #Jozef Sabovčík #Igor Kokavec