Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Snom bronzovej Medlovej je medaila z X Games

Slovenská reprezentantka Klaudia Medlová na majstrovstvách sveta v snoubordingu v rakúskom Kreischbergu dosiahla zatiaľ najväčší úspech v kariére ziskom bronzovej medaily v slopestyle a štvrtým miestom v disciplíne big air.

26.01.2015 13:26
debata
Klaudia Medlová. Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Klaudia Medlová Klaudia Medlová.

Nechýbalo však veľa a domov sa mohla vracať bez medaily. „Ráno pred semifinále som mala trochu trému a asi som nič nejedla. V jazde, ktorú som mala naplánovanú, som si verila. V druhom semifinálovom kole ma dokonca diskvalifikovali, pretože som odišla na toaletu a na štart som prišla neskoro. Našťastie som dobre absolvovala prvú jazdu, inak by bol koniec. Tréner sa na mňa trochu hneval, no ja som ho chlácholila, že už sa mi to v minulosti stalo a bude to ‚v pohode‘,“ prezradila po príchode na Slovensko 21-ročná Liptáčka, ktorá sa po zisku bronzu v slopestyle neskôr prebojovala aj do finále v big air. Tam aj vinou menších zranení skončila štvrtá a vybojovala si pomyselnú „zemiakovú“ medailu: „Po slopestyle som bola unavená a mohla som sa aj trochu viac prinútiť. Už v tréningu mi to nešlo, dopady mi nevychádzali. Bola som rozhodená, nešli mi už ani odrazy. Cítila som sa ako ‚žuvačka‘. Zapracovať musím asi aj po psychickej stránke. Ešte v slopestyle som si navyše narazila lýtko a v piatok ráno bolo celkom stuhnuté a napuchnuté. Na bolesť som však zvyknutá, dá sa cez to ísť. Ak by som skončila šiesta, mrzelo by ma to menej, ako keď som obsadila štvrté miesto.“

Klaudia Medlová na ceste za medailou z MS považuje za veľmi dôležitý krok sústredenie v USA, na ktoré pre nedostatok financií cestovala bez trénera. „V Amerike som sa naučila jeden trik – switch backside 5 – čo mi pomohlo dostať sa na pódium. Každý deň som si tam mohla odjazdiť veľakrát asi šesť skokov za sebou, mali sme super počasie. Do Európy som sa vrátila výborne naladená a verila som si v trikoch, tešila som sa na hocičo. Aj keby som skončila horšie, dokázala by som sa s tým ľahko zmieriť,“ poznamenala úspešná športovkyňa, ktorá sa v detstve venovala športovej gymnastike a táto vášeň ju drží doteraz. „Vždy rada zavítam do telocvične a zacvičím si. Myslím si, že gymnastika je základ pre každý šport, dosť mi to pomohlo a pomáha,“ dodala.

Klaudia Medlová počas disciplíny slopestyle. Foto: SITA/AP, Darko Bandic
Klaudia Medlová Klaudia Medlová počas disciplíny slopestyle.

Bronz na svetovom šampionáte v Rakúsku je pre Klaudiu Medlovú doteraz najväčší úspech v kariére, no vo svojom milovanom športe má ďalšie plány, ciele a túžby. „Oveľa viac by som si vážila medailu z amerických X Games. Ak by som sa tam vôbec dostala, splnil by sa mi najväčší sen. Neviem však, čo všetko pre to ešte musím urobiť, aby som dostala pozvánku,“ poznamenala slovenská snoubordistka. Zimné X Games sa každoročne konajú v americkom Aspene, ide o komerčné podujatie na pozvánky a štartuje tam v každej disciplíne minimum pretekárov.

Klaudii Medlovej presne pred rokom len tesne ušla účasť na ZOH v Soči, no s odstupom času to neľutuje. „Napokon som rada, že som sa tam nedostala. Ešte som na to nemala. Nebola som poriadne vyjazdená, v trikoch som si až tak neverila. Teraz som omnoho viac istejšia,“ priznala usmievavá Liptáčka. Po svetovom šampionáte čaká na Klaudiu Medlovú trochu oddychu, počas ktorého si chce doliečiť menšie zranenia. Jej myseľ však budú zaberať aj učebnice. „Čaká ma škola, musím sa učiť. Na gymnáziu mi ešte chýba jeden polrok a čakajú ma aj maturitné skúšky. Knihy si nosím so sebou aj mimo Slovenska, ale takmer nikde ich neotvorím. Už aj doma mám niekedy problém sa prinútiť učiť. Asi si budem musieť ísť sadnúť priamo do školy. Na maturite sa bojím najmä slovenčiny. Mám zlatú učiteľku, ale je to pre mňa náročný " prezradila elitná snoubordistka. Klaudia Medlová má jasno, na čo sa po príchode domov najviac teší: "Na jedlo. Milujem slovenskú kuchyňu. Veľmi rada si dám bryndzové halušky a ako prvé si od mamy vypýtam krupicovú kašu.“

V domácom prostredí nemá slovenská reprezentantka vhodné podmienky na prípravu, musí cestovať do zahraničia. „V tomto veľmi milujem Ameriku, chcela by som tam stráviť aj celý rok. Ak zmaturujem, rada by som na celú sezónu odišla do Colorada. Robí tak niekoľko dievčat. Na školu v zámorí by som šla len v prípade nejakého športového štipendia,“ dodala Klaudia Medlová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Klaudia Medlová #snoubording