Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Kuzminová tesne druhá. O päť sekúnd prehrala s Bergerovou

Po dvoch tretích miestach prišlo druhé. Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová má v závere sezóny výbornú fazónu.

03.03.2013 14:54
Anastasia Kuzminová Foto: ,
Anastasia Kuzminová výborne bežala aj strieľala.
debata (3)

V nedeľňajších pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom v nórskom Osle skončila tesne druhá, keď v dramatickom finiši podľahla kráľovnej biatlonovej stopy Nórke Tore Bergerovej. Tá v domácom areáli na Holmenkollene dovŕšila víťazný hetrik.

Víťazku od druhej v poradí delilo iba 5,4 sekundy. Kuzminová okrem výborného behu pridala v nedeľu aj presnú streľbu. Na štyroch streleckých položkách sa mýlila celkovo len dvakrát. Tretia skončila už s výrazným odstupom 23,3 s Bieloruska Daria Domračevová. Druhá Slovenka v 30-členom štartovom poli Janka Gereková finišovala s vyše trojminútovou stratou za víťazkou na 24. pozícii.

„Ešte na začiatku posledného bežeckého okruhu som si myslela, že by som mohla zvíťaziť. V záverečnom stúpaní som však pochopila, že Toru nemôžem zdolať. Je nesmierne silná. Mám však za sebou skvelý víkend,“ uviedla Anastasia Kuzminová na tlačovke s medailistkami.

V ideálnom slnečnom a takmer bezveternom počasí viac ako polovica pretekárok zvládla prvú streleckú položku bezchybne. Na čele sa vytvorila skupinka šiestich najrýchlejšie bežiacich biatlonistiek, medzi nimi bola aj Kuzminová.

Druhá streľba už bola výraznejším sitom. Zo spomínanej šestice boli stopercentné iba Nórka Bergerová a Ukrajinka Vita Semerenková, Kuzminová musela odbehnúť dve trestné kolá, prepadla sa na koniec prvej desiatky. Gereková s jedným chybným výstrelom bola v tej chvíli hneď za ňou jedenásta.

Anastasia Kuzminová prichádza do cieľa pretekov... Foto: SITA/AP, Stian Lysberg Solum
Anastasia Kuzminová Anastasia Kuzminová prichádza do cieľa pretekov s hromadným štartom.

Bergerová zacítila šancu, rýchlo sa striasla Vity Semerenkovej a s 8-sekundovým náskokom pred ňou prišla osamotená na prvú streľbu v stoji, celkovo tretiu. Ďalšie prenasledovateľky už zaostávali o viac ako 20 sekúnd. Jej strelecký koncert pokračoval. Stojku zvládla neskutočne suverénne a aj keď Vita Semerenková bola rovnako úspešná, odstup sa zvýšil o ďalšie tri sekundy. Kuzminová trafila všetkých päť terčíkov a vrátila sa do bojov o medaily – bola štvrtá. Gereková sa pomýlia dvakrát a zosunula sa až do tretej desiatky štartového poľa.

Bergerová nasadila zdrvujúce tempo. Na záverečnú štvrtú streleckú položku prišla už s vyše 20-sekundovým náskokom. Netrafila dva terče, rovnako však strieľala aj Vita Semerenková. Vyťažila z toho Kuzminová, ktorá rýchlo zložila všetkých päť terčíkov.

Záverečný bežecký okruh bol strhujúci. Prvá naň vybiehala Kuzminová tesne prenasledovaná Bergerovou, jedenásť sekúnd za nimi bola Francúzka Anais Bescondová, ďalšie súperky už zaostávali výraznejšie. V prudkom stúpaní na 11. kilometri Nórka nasadila trhák, ale Kuzminová sa jej dokázala chytiť. Bergerová pokus zopakovala na poslednom stúpaní pred vjazdom na štadión a tentoraz už slovenská reprezentantka za ňou nestačila. Bergerová mala v cieli náskok 5,4 s.

Po bronz si s odstupom 23,3 s prišla výborne finišujúca Domračevová. Gereková si trať predĺžila celkovo o 600 metrov na štyroch trestných okruhoch, za Bergerovou celkovo zaostala o 3:26,4 min obsadila 24. pozíciu.

Bergerová zvíťazila jedenástykrát v tejto sezóne a je už istou víťazkou SP 2012/13. Na čele má nedostižný 321-bodový náskok pred Domračevovou.

Pre 28-ročnú Kuzminovú to bol jubilejný 15. prienik medzi medailistky v pretekoch tohto rangu v kariére, šiestykrát bola strieborná. V aktuálnej sezóne má štyri pódiové umiestnenia, z toho posledné tri v rade, už je v elitnej desiatke celkového poradia.

Preteky žien s hromadným štartom – Oslo:
1. Tora Bergerová (Nór.) 36:58,8 min (2 trestné okruhy), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +5,4 (2), 3. Darja Domračevová (Biel.) +23,3 (3), 4. Anais Bescondová (Fr.) +27,4 (0), 5. Olena Pidrušná (Ukr.) +44,1 (0), 6. Vita Semerenková (Ukr.) +48,1 (2), … 24. Janka Gereková (SR) +3:26,4 (4)

Poradie vo SP po 21 pretekoch z 26 naplánova­ných:
1. Tora Bergerová (Nór.) 1069 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 748, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 699, 4. Olena Pidrušná (Ukr.) 671, 5. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 668, 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 664, … 8. Anastasia Kuzminová 608, 22. Janka Gereková 353, 93. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom po 4 z 5 napláno­vaných:
1. Tora Bergerová (Nór.) 234 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 182, 3. Miriam Gössnerová (Nem.) 148, 4. Vita Semerenková (Ukr.) 145, 5. Teja Gregorinová (Slovin.) 144, 6. Anastasia Kuzminová 140, … 17. Janka Gereková (obe SR) 82

3 debata chyba