Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Ligety má tretie zlato zo Schladmingu, Žampa chcel byť v pätnástke

Američan Ted Ligety získal na 42. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Schladmingu už tretie zlato.

15.02.2013 14:45
Austria Alpine Skiing Worlds Foto: ,
Ted Ligety.
debata

Dvadsaťosemročný rodák zo Salt Lake City v piatok triumfoval v obrovskom slalome, už skôr bral najcennejší kov v superkombinácii a superobrovskom slalome. Ligety sa stal piatym mužom histórie, ktorý získal aspoň tri zlaté medaily na jednom šampionáte.

Pred ním sa to podarilo Francúzovi Jeanovi-Claudovi Killymu (4 zlaté v roku 1968), Rakúšanovi Tonimu Sailerovi (4 v roku 1956 a o dva roky neskôr ďalšie tri), Emilovi Allaisovi z Francúzska (3 zlaté v roku 1937) a Nórovi Steinovi Eriksenovi (3 zlaté v roku 1954).

Američan obhájil najcennejší kov v obrovskom slalome spred dvoch rokov. Striebro si v piatok vyjazdil domáci pretekár Marcel Hirscher, bronz Talian Manfred Moelgg.

Slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý po 1. kole figuroval na 19. mieste, síce v prvej časti druhej jazdy mierne stratil, no výborným výkonom v spodnej polovici si zabezpečil 17. pozíciu (+4,35 s). Andreas Žampa ani Matej Falat nedokončili 1. kolo.

„Sedemnáste miesto je lepšie ako nič, ale nie som z toho veľmi šťastný. Chcel som byť v pätnástke najlepších. Robil som chyby. V hornej časti dvakrát na vnútornej lyži. V spodnej som to potom stiahol, ale mohlo to byť lepšie,“ povedal v cieli Adam Žampa.

K slalomu, ktorý ho čaká v nedeľu, podotkol: „Moja hlavná disciplína je predsa len slalom, hoci v obráku mám v tejto sezóne lepšie výsledky. Verím, že zajtra ešte niečo potrénujem a v nedeľu mi potom zostanú nejaké sily. Mal by som mať na štarte číslo niečo nad tridsiatkou.“

MS v Schladmingu (Rak.): obrovský slalom mužov – po elitnej tridsiatke 2. kola: 1. Ted Ligety (USA) 2:28,92 min, 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,81 s, 3. Manfred Moelgg (Tal.) +1,75, 4. Aksel Lund Svindal (Nór.) +1,79, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +1,94, 6. Fritz Dopfer (Nem.) +2,19, 7. Davide Simoncelli (Tal.) +2,08, 8. Philipp Schörghofer (Rak.) +2,25, 9. Benjamin Raich (Rak.) +2,40, 10. Felix Neuruther (Nem.) +2,78,… 17. Adam Žampa +4,35, Andreas Žampa, Matej Falat (všetci SR) – obaja nedokončili 1. kolo

debata chyba