Generačný mix môže fungovať. Šport, ktorý vie na Slovensku nadchnúť masy, dostáva menej peňazí ako tancovanie

Michal Bakaj | 23.01.2025 07:41
biatlon slovensko Foto:
Slovenská radosť po štafetových pretekoch v Ruhpoldingu.
Najlepší výsledok po rokoch. Šanca na zopakovanie na najvyššom fóre príde čoskoro.

Ešte pred blížiacim sa svetovým šampionátom sa slovenské biatlonistky pokúsia napodobniť parádne umiestnenie z Ruhpoldingu v talianskej Anterselve, ktorá od dnes hostí podujatie 6. kola Svetového pohára.

Vrchol sezóny príde v termíne od 12. do 23. februára na MS vo švajčiarskom Lenzerheide.

Veľká motivácia

Biatlon sa teší na Slovensku veľkej popularite už od 90-tych rokov minulého storočia a z hľadiska výsledkov je najúspešnejším zimným olympijským športom v krajine.

Bolo tomu tak ešte pred vstupom Anastasie Kuzminovej na scénu, ktorá pozíciu biatlonu pod Tatrami povýšila na ešte vyššiu úroveň. Pred ňou tu boli mená Martina Halenárová, Soňa Mihoková, Anna Murínová, ku Kuzminovej sa neskôr pridali sestry Fialkové či Terézia Poliaková.

SR Osrblie Biatlon ME ženy stíhacie preteky Kuzminová BBX Čítajte viac Najlepší výsledok po rokoch! Slovenky na čele s Kuzminovou predviedli parádnu štafetu

Fanúšikovia sa tešili z ich výsledkov, špeciálne ak išlo o tímový úspech v štafetách. Ale keď Kuzminová ukončila kariéru a Bátovská-Fialková sa porúčala na materskú, roky trvajúca šnúra pre pretrhla.

Teraz je však všetko opäť inak. Obe mamičky sú späť v pretekárskom kolotoči a spoločne s dvojicou Ema Kapustová, Mária Remeňová sa minulý týždeň v Ruhpoldingu postarali o parádny výsledok.

V tímových pretekoch skončili siedme, čo bolo najlepšie umiestenie slovenskej štafety od MS 2019 (6. priečka).

„Dievčatá predviedli kvalitný kolektívny výkon a ukázali, že na to majú. Potešili nielen samy seba, ale aj všetkých fanúšikov. Mala som z nich veľkú radosť,“ vraví Ivona Fialková.

Bývalej členke úspešného kvarteta, ktorá ukončila kariéru po sezóne 2022/23, sa pri sledovaní staršej sestry a jej troch kolegýň vynorili spomienky na Östersund 2019.

„Vtedy som išla na MS po nevydarených ME a moja nálada bola na bode mrazu. Potom sa nám podarilo skvelé šieste miesto v štafete a všetko bolo razom pozitívnejšie. Aj keď som po sobotných pretekoch volala s Paulínou, vravela mi, že má pocit, že sa vrátila v čase do éry, keď sa nám darilo,“ usmieva sa mladšia zo sesterského dua.

Kvalitný výsledok štafety teší aj Petra Vozára. Slovenky podľa neho ukázali, že ak všetko do seba zapadne, môžu sa porovnávať s top družstvami na svete.

Slovenská štafeta v akcii. Foto: fb slovensky biatlon
kuzmina fialka Slovenská štafeta v akcii.

"Veľmi pozitívny výsledok, ktorý je zároveň obrovskou motiváciou do budúcnosti pre celý náš biatlon. Išlo o dôkaz, že keď dievčatá predvedú strelecký i bežecký nadštandard, ktorého sú schopné, tak sa môžu výsledkovo priblížiť k najlepším družstvám v seriáli Svetového pohára.

Veľa nechýbalo a mohli sme byť na šiestej priečke, čo by bolo malé pódium a to by bol skutočne krásny výsledok," tvrdí prezident Slovenského zväzu biatlonu.

Vrchol sezóny

Preteky v Ruhpoldingu ukázali, že kombinácia generácií v slovenskom družstve môže fungovať. Štyridsaťročnú Kuzminová a tridsiatničku Bátovskú-Fialkovú doplnili dvadsiatničky Remeňová s Kapustovou.

„Vyzerá to tak, že aktuálne zloženie štafety je to najlepšie, čo môže Slovensko ponúknuť. Na prvom úseku je dôležitá rýchla a presná streľba, čo je parketa Emy. Jadro musí byť silné, o to sa postarajú Paulína s Nasťou. Majka ukázala, že má potenciál, aby záverečný úsek zvládla,“ vysvetľuje Ivona Fialková.

Špecifiká výkonu v štafete sú jasne dané. Tlak rastie, pretože prípadné zlyhanie jednej či viacerých biatlonistiek má dopad na výsledok celého družstva.

„Kvalitný výsledok v štafete je vždy niečo viac. Predovšetkým preto, že pretekár nemá zodpovednosť len za seba, ale za celý tím. Aj ľudia na Slovensku to berú inak, úspech v tímových pretekoch prežívajú intenzívnejšie. Aj za mojich čias mali pozitívne výsledky v štafetách vždy väčšie ovácie ako individuálne,“ spomína bývalá reprezentantka.

Ivona Fialková sa počas kariéry predstavila aj... Foto: TASR, Martin Baumann
ivona fialková Ivona Fialková sa počas kariéry predstavila aj na ZOH 2022 v Pekingu.

Aj pre Slovenky budú vrcholom aktuálnej sezóny MS v Lenzerheide. Štafetovú generálku absolvujú v Anterselve v nedeľu. Podľa Ivony Fialkovej však treba krotiť prehnanú eufóriu. Biatlon, podobne ako každý šport, dokáže byť vrtkavý.

"Každé preteky sú iné. V Ruhpoldingu všetko do seba zapadlo – presná streľba, rýchly beh, dobrý servis lyží. Nestačí len postaviť štafetu v rovnakom zložení a očakávať, že výsledok bude totožný. Aj preto fanúšikovia by nemali mať príliš veľké očakávania.

Som si istá, že dievčatá aj v Anterselve či na MS vydajú zo seba maximum a zabojujú o čo najlepšie umiestnenie. Netreba tiež zabúdať, že k dobrému výsledku potrebujete aj dávku šťastia," vysvetľuje.

Vízia 2030

Je predpoklad, že ak kvarteto v súčasnom zložení ukáže konzistentnosť výkonov, Kuzminová, Bátovská-Fialková, Kapustová a M. Remeňová by mohli spolu štartovať na ZOH 2026 v Miláne.

Vedenie slovenského biatlonu však myslí už aj na ďalšie roky dopredu. Vlani predstavilo tzv. „víziu 2030“.

Ambíciou projektu je vytvoriť reprezentantom podmienky na to, aby na zimných olympijských hrách 2030 vo Francúzsku v roku 2030 mali možnosť aspoň jedna pretekárka a jeden pretekár siahať na najlepšiu šestku a obe štafety na umiestnenie v Top 10.

Paulína Bátovská Fialková Čítajte viac Stratená palička, Remeňovej vzali lyžu, šokovaná Kapustová. Slovenky majú za sebou štafetu ako zo zlého sna

Talentovaná mládež dostane šancu ukázať sa na juniorských ME, ktoré tento týždeň hostí Altenberg.

„Do Nemecka sme poslali maximálny počet pretekárov – sedem dievčat i chlapcov. Zorganizovať tak veľkú výpravu pri ťažkých finančných podmienkach a nelichotivej podpory štátu, ktorej sa nám dostáva, bolo mimoriadne náročné,“ priznáva Vozár.

Posťažuje sa, že biatlon dostáva od štátu menej peňazí ako napríklad stolný tenis či tancovanie. Napriek tomu odvádza s kolegami kvalitnú prácu. Pred týždňom SZB vyslal na podujatia Svetového pohára, Pohára IBU a juniorského Pohára IBU spolu až 32 pretekárov, čo je číslo, ktoré môžu zimné športy – s výnimkou hokeja – biatlonu závidieť.

"Nejde len o pretekárov, ale aj o trénerov, fyzioterapeutov, servismanov a ďalších členov realizačných tímov. Ak by sme od štátu dostávali väčšiu podporu, pracovalo by sa nám ľahšie a predovšetkým efektívnejšie.

Mohli by sme kvalitne zaplatiť trénerov, mať ich viac a tým pádom by stúpla aj pretekárska základňa. Len tretina peňazí v našom rozpočte je od štátu, zvyšné financie si musíme zháňať sami. Ďakujem našim partnerom, že nás podporujú, bez nich by sme nemohli ani dokončiť sezónu," dodáva šéf slovenského biatlonu.

Najlepšie zarábajúce športovkyne za rok 2024 Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Končiaci rok bol úspešný aj pre viaceré ženy....

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ