Amerika má problém a ak nechce zostať v hanbe, musí ho riešiť. Vypýtala si olympiádu, ale čo s bezdomovcami v L.A., sa zatiaľ nevie

Športweb | 14.09.2024 09:34
Los Angeles Foto:
Ulice v Los Angeles vyzerajú trebárs aj takto.
Do budúcich letných olympijských hier zostávajú ešte takmer štyri roky, čo ale nemusí byť dostatok času na vyriešenie veľkého problému, ktorý Los Angeles trápi doslova dlhodobo.

Desaťtisíce ľudí bez domova v uliciach najväčšieho kalifornského mesta sú aj podľa starostky mesta Karen Bassovej prioritou smerom k hrám, ktoré sa do LA vrátia po 44 rokoch.

Kto niekedy šiel napríklad v oblasti presláveného Hollywoodskeho chodníka slávy, nemohol si nevšimnúť množstvo ľudí v stanoch či len pod dekami s nákupnými košíkmi, v ktorých mali všetok svoj majetok. Počet bezdomovcov v meste sa odhaduje na 70 a viac tisíc.

„Musíme urobiť všetko pre to, aby sme bezdomovectvo na ulici vykorenili, aj keď sme preto už veľa urobili,“ vyhlásila Bassová na stanici CNBC.

Pochválila sa, že mesto už urobilo určité pokroky a po dlhých rokoch znížilo počet ľudí bez domova o desať percent. Stále to ale zďaleka nestačí. Ani zhruba 18-tisíc bytov, ktoré by mali byť k dispozícii v nasledujúcich rokoch.

„Musíme robiť ešte viac, treba postaviť veľkokapacitné azylové domy,“ predsavzala si starostka, ktorá pri slávnostnom zakončení v Paríži prevzala olympijskú vlajku pre hostiteľov ďalších hier.

Video

Už skôr ale odmietla, že by bezdomovcov odvážali autobusy mimo mesta, ako sa to dialo v niektorých favelách pri hrách v Rio de Janeiro a v menšom meradle aj tento rok v Paríži.

Ďalšou výzvou, ktorá mesto čaká, je doprava. Viacprúdové cesty sú každý deň plné áut aj v bežnej premávke, nieto ešte počas olympijských hier. Bassovej výrok o doprave bez áut počas hier vzbudil značný údiv, preto ho neskôr korigovala.

„Naším plánom je cestovať na športoviská hromadnou dopravou. Potrebujeme 3000 autobusov, rovnaké množstvo vodičov a parkovacích miest,“ vyčíslila.

Čerpať chce aj zo skúseností z hier v Los Angeles v roku 1984, lenže odvtedy sa doprava výrazne zmenila. A tak chce starostka nadviazať na covidové obdobie a prácu na diaľku pri profesiách, kde to je možné.

Los Angeles sľubuje, že prvýkrát v histórii nebude kvôli hrám budovať žiadne permanentné športovisko.

Napríklad vodní slalomári tak ale budú pretekať vo viac ako 2000 kilometrov vzdialenej Oklahome, veslári si budú musieť vystačiť s dráhou merajúcou 1500 m namiesto obvyklých dvoch kilometrov.

Peter Cibák, Eliška Mintálová Čítajte viac Slovenskú kanoistiku uniesol jeden človek, zväz je prerastený nevraživosťou. Riešením sú nové voľby