Prekliata beštia východu. Shiffrinová to má s Vlhovou 5:0. Sebavedomá Liptáčka to chce zmeniť

Pravda | 25.11.2023 07:01
Mikaela Shiffrinová Petra Vlhová Foto:
Mikaela Shiffrinová a Petra Vlhová.
Vo Svetovom pohári vyhrala už v 17 lyžiarskych strediskách. No americký Killington je pre slovenskú lyžiarsku hviezdu Petru Vlhovú akoby prekliaty.

28-ročná Liptáčka tam štartovala už v jedenástich slalomoch a obrovských slalomoch Svetového pohára a víťazstva sa zatiaľ nedočkala. Na druhej strane, najväčšia Vlhovej rivalka Mikaela Shiffrinová tam stála na najvyššom stupni už päťkrát.

Stredisko v Killingtone prezývajú v zámorí The Beast of the East – v preklade beštia východu. Dôvodom je, že ide o najväčší lyžiarsky rezort na východnom pobreží USA, ktorého veľkosť je viac ako 1500 akrov (6 miliónov štvorcových metrov) a ponúka šesť zjazdárskych tratí.

Faktom je, že pri jedenástich štartoch skončila Vlhová v Killingtone štyrikrát na druhom mieste. Zakaždým za fenomenálnou Shiffrinovou. Po vydarenom vstupe do sezóny srší zo slovenskej reprezentantky sebavedomie a nulu v kolónke víťazstiev chce cez víkend vymazať.

821550525 Čítajte viac Vlhová spoznala svoje štartové číslo v obrovskom slalome. Kedy a kde môžete preteky v Killingtone sledovať?

„Cítim sa dobre v slalome aj v obrovskom slalome, takže uvidíme ako sa budem cítiť počas pretekového dňa. Nebudem však klamať, ciele sú tie najvyššie,“ povedala Vlhová novinárom počas online tlačovej konferencie.

Prvú príležitosť na prvé víťazstvo v Killingtone bude mať v sobotu v obrovskom slalome (1. kolo od 16.00 h, 2. kolo od 19.00 h). V tejto disciplíne sa ešte vo Vermonte nedostala zatiaľ ani na pódium. Najbližšie k nemu bola vlani, keď obsadila 4. miesto a na tretiu Švédsku Saru Hectorovú jej chýbalo 26 stotín sekundy.

Aj vzhľadom k výsledkom z posledných sezón by mala mať väčšie šance na víťazstvo v nedeľnom slalome. V minulom roku v ňom bola štvrtá, no medzi rokmi 2017 až 2021 bola štyrikrát za sebou druhá. Najbližšie k víťazstvu, a k Shiffrinovej, bola v roku 2018 (+0,57 s).

Petra Vlhová Čítajte viac Vlhová reagovala na Shiffrinovej slabšiu formu. Keď zistila, že Montreal hrá doma a stihne ho, zháňala lístky na Slafkovského

Naopak, jeden z najväčších rozdielov medzi prvou a druhou pretekárkou sa tam zrodil v sezóne 2018/19, keď Shiffrinová zdolala Vlhovú o 2,29 s.

„Každý rok si hovorím, že tentokrát sa to podarí, pretože som tak nastavená. Vždy, keď sem prídem, tak chcem zvíťaziť,“ skonštatovala Vlhová s tým, že to neplatí iba pre Killington ale pre každé stredisko v ktorom sa postaví na štart Svetového pohára.

Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Čítajte viac Keď ju vychválila v Záhrebe, vo Vlhovej sa pohli emócie. Shiffrinovej ťah so sobom nie je urážka, ale uznanie

Podujatia v zámorí sú špecifické aj vzhľadom na odlišnosť snehu v porovnaní s európskymi svahmi. „Je iný, ale v tejto časti nie je taký suchý, ako napríklad v Colorade. Každý rok sú tu podmienky iné,“ prezradila víťazka prvého slalomu sezóny v Levi.

Vlhová pred sobotňajším aj nedeľným štartom verí, že podmienky budú počas pretekov dobré. „V stredu zrušili tréning, pretože pršalo a snežilo dokopy. Môžeme tu očakávať všetko, pretože sa tu počasie veľmi rýchlo mení,“ dodala olympijská víťazka z Pekingu.

Krásny a luxusný dom Mikaely Shiffrinovej Fotogaléria - 27 fotiek Všetky fotky
Prejdite sa po dome elitnej lyžiarky Mikaely...