Kedysi sa mi za bronz neušla v správach ani veta, bralo sa len zlato. Teraz sa na Slovensku tľapkáme za finále

Michal Gavroň | 13.08.2023 09:57
SR Čunovo Vodný slalom Majstrovstvá Sveta BAX Foto: ,
Jana Dukátová.
Spolukomentátorka, fyzioterapeutka, podnikateľka i mama na plný úväzok. Pred niekoľkými rokmi bola Jana Dukátová (40) "iba" tanečníčkou na vode.

Tak domáci i zahraniční experti nazývali jej uhladený vodnoslalomársky štýl. Teraz má rodáčka z Bratislavy podstatne viac povinností.

Keď sme sa zhovárali naposledy, pred vyše rokom, spomínali ste, že vám divoká voda môže časom chýbať. Potvrdilo sa to?

Po skončení kariéry som sa začala venovať masážam a kinezioterapii. Asi rok a pol som bola úplne mimo športu, robila som s klientmi skôr z radov verejnosti. Tento rok spolupracujem aj s niektorými športovcami a robím s mládežníckym tímom vodných slalomárov. Je skvelé byť stále pri športe.

Vo Svetovom pohári vám vďaka uhladenému štýlu hovorili tanečníčka na vode. Máte ešte čas občas vziať kajak i dvojlistové pádlo a ísť na vodu?

Na vodu idem už len príležitostne. Venujem sa viac práci, štúdiu a rodine.

A čo päťročná dcérka Lívia? Neťahá ju to do vody?

Zatiaľ nie, skôr sa momentálne dožaduje plávania alebo tanca. Nechávame tomu voľný priebeh.

Je náročnejšie pripraviť sa na vrcholné podujatie alebo vychystať Líviu do škôlky?

Zatiaľ nám lepšie asi išla tá príprava na vrcholné podujatia. (smiech) Ale zlepšujeme sa aj v rannej rutine.

Udržujete si kontakt s vodným slalomom viacerými aktivitami, napríklad ako spolukomentátorka JOJ Športu. Baví vás to?

Áno. Celý doterajší život som prežila pri športe a je veľmi príjemné ostať s ním v kontakte aj po kariére. Navyše ma vždy lákalo zákulisie televíznej produkcie, takže je to pre mňa zaujímavá kombinácia.

Sagan Čítajte viac Bicykel, čo vládne všetkým. Sagan ukázal detaily čierneho žihadla z rozlúčky v Glasgowe

Veronika Velez-Zuzulová na začiatku práce pre RTVS v rovnakej pozícii priznala, že sa na médiá začala pozerať s väčším rešpektom. Aj vy?

Rok som točila vlogy pre môj YouTube kanál a to ma veľa naučilo. Zmysluplne rozprávať do kamery chce aj trochu tréningu. Robiť však rozhovory so športovcami a vedieť klásť dobré otázky je ešte ťažšie.

Z prvého radu ste sledovali, ako sa darilo slovenskej omladine na nedávno skončených ME juniorov a do 23 rokov v Čunove. Aké je vaše hodnotenie?

Čakala som v domácich podmienkach viac individuálnych medailí. Na druhú stranu sme mali tri štvrté miesta, takže sa nedá povedať, že by išlo o zlyhanie. Možno chýbal aj kúsok šťastia. Niektorí potvrdili očakávania, iní príjemne prekvapili.

V ostatných rokoch cítiť, že Slovensko už nie je také dominantné, ako za čias Michala Martikána, Eleny Kaliskej, bratov Hoschornerovcov či vás. Čím si to vysvetliť?

To bola doba, v ktorej pokiaľ som skončila tretia, tak to bol neúspech. Lebo z vodného slalomu sa čakalo iba zlato. A vždy ho niekto bral, takže s tretím miestom sa mi niekedy ani neušla veta vo večerných športových správach.

Dnes sa potľapkáva a gratuluje aj za postup do finále. Mnohí sa s tým uspokoja a nevidno v nich odhodlanie stať sa najlepšími na svete, vyjsť z komfortnej zóny a robiť aj na najmenších detailoch.

Do ktorej mladej slovenskej tváre vkladáte najväčšie nádeje?

Aktuálne sa asi najlepšie javí Zuzka Paňková, ale máme aj zopár ďalších, ktorí sa nechcú uspokojiť s tým, čo dosiahli. Ak budú na sebe pracovať, tak z nich môže niečo byť. Sú ale aj kategórie, v ktorých nám vysychá studňa.

Pracujeme s talentovanými pretekármi v dostatočnej miere? Chýba vám niečo?

Myslím, že málo inovujeme a snažíme sa držať toho, čo fungovalo v minulosti, keď bolo Slovensko vo vodnom slalome veľmocou. A to už dnes nestačí.

Bohužiaľ nie každý tréner má “drive” vzdelávať sa a sledovať, čo robí konkurencia. Extrémne zanedbávame mentálny tréning a pri mladších pretekároch vidím, že chýba aj kvalitná príprava na suchu.

Pomôže prekonať generačnú výmenu a vychovať novú aj zlepšujúca sa infraštruktúra v Čunove či Liptovskom Mikuláši?

Rekonštrukcia trate v Bratislave nám výrazne zlepšila domáce tréningové podmienky na vode, ale areál je pre nás stále ako uprostred mesačnej krajiny.

Nemáme tam športové zázemie v podobe lodenice, kde by boli k dispozícii podmienky na suchý tréning, posilňovňa, regenerácia, šatne, priestory pre oddych medzi tréningami alebo aj priestory pre skladovanie a opravu lodí.

Liptovský Mikuláš má naopak dobré zázemie, ale tréningové podmienky najmä počas leta sú slabé.

Michal Martikán Čítajte viac Bude z neho Arab, Rakúšan či Číňan? Martikán zvažuje, že požiada o cudzí pas

A čo moderné trendy vo vodnom slalome? Páči sa vám kajak kross?

Áno. Je to divácky zaujímavé a tiež v rámci trendov, ktorých sa drží Medzinárodný olympijský výbor. Táto disciplína je len na začiatku, aj pravidlá sú vo vývoji.

Nedá sa očakávať, že to bude od prvej sezóny perfektné. Ten, kto to uchopí za správny koniec, môže diktovať trend vývoja v tejto mladej disciplíne.

Išli by ste si ho vyskúšať?

Asi by si to vyžadovalo nejakú prípravu, ale išla by som. Je to fyzicky náročná disciplína a zároveň si vyžaduje aj tréning rôznych situácií.

Treba vedieť reagovať na súpera, vybrať si správnu taktiku a potom to dokázať ešte aj technicky zrealizovať. Je to veľký rozdiel v porovnaní s klasickým slalomom, ide o kontaktný šport.

Jakub Grigar priznal, že má trochu problém s tým, že sa v klasických pretekoch celú kariéru bránkam vyhýbal a teraz do nich musí narážať…

To je ďalšia, skôr technická vec. Naučiť sa úplne nové typy prejazdov brán, kde je potrebné si ich vedieť odhodiť – trochu podobne ako v slalome na lyžiach. Dnes už mnohí pretekári zo sveta majú dobre prepracovanú túto techniku.

Na jednej strane ide nová olympijská disciplína proti základným pravidlám vodného slalomu, na druhej zasa naproti mladému divákovi či pretekárovi. Je to správny smer?

Ak chceme ostať v olympijskom programe, nemali by sme sa tomu brániť. Potrebujeme ísť s dobou. Navyše, je to ďalšia šanca pre vodných slalomárov vybojovať si na olympiáde medailu.

Nenahrádzame klasický slalom, ale naopak – pridávame ďalšiu sadu medailí a disciplínu, pre ktorú má kanál s divokou vodou využitie.

Okrem toho si myslím, že touto cestou ideme aj trochu bližšie k verejnosti. Jazdí sa na sériovo vyrábaných lodiach z pevného, odolného materiálu. Dnes si vie našinec kúpiť rovnaký kajak, ako majú najlepší pretekári.

Ako vyzerali hviezdni športovci, keď boli deti Fotogaléria - 30 fotiek Všetky fotky
Počas kariéry vybojoval dvanásť majstrovských...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ