Djokovič poriadne zaťal do živého, Kosovo označil za srdce Srbska. Ozývajú sa hlasy, aby ho poslali z Roland Garros preč

Martin Prosnan | 30.05.2023 12:24
Novak Djokovič Foto:
Novak Djokovič.
Bola to pomerne rýchla záležitosť. Novak Djokovič vstúpil do antukového Roland Garros veľmi suverénnym spôsobom.

Američana so srbskými koreňmi Aleksandara Kovačeviča zmietol z kurtu 6:3, 6:2, 7:6 (1). Skvelý výkon potom prehlušil pár slovami, ktoré napísal na objektív kamery. „Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie.“

A problém je na svete…

Organizátori mlčia

Gesto 22-násobného grandslamového šampióna rezonuje po celom svete. O tom, čo sa udialo v pondelok v Paríži, informujú všetky médiá a rozoberajú sociálne siete. Niektorí dokonca volajú po tom, aby 36-ročného rodáka z Belehradu poslali zo slávneho francúzskeho turnaja domov.

Jeho vyjadrenia totiž prišli v čase, keď mierové sily v Kosove (KFOR) pod vedením NATO potvrdili, že 25 ich vojakov bolo zranených pri stretoch s etnickými Srbmi na severe Kosova.

Násilnosti vypukli na severe krajiny cez víkend po tom, ako v oblastiach s prevahou Srbov dosadili do starostovských úradov etnických Albáncov. Tieto strety boli posledným z viacerých incidentov, keďže napätie v regióne za posledný týždeň prudko vzrástlo.

Novak Djokovič Čítajte viac Žiadny problém. Djokovič suverénne postúpil do druhého kola Roland Garros

Srbsko uviedlo svoju armádu do stavu najvyššej pohotovosti a k hraniciam s Kosovom vyslalo viac vojakov.

Medzi tým, ako Djokovič zišiel z kurtu a následnou tlačovou konferenciou, ktorú absolvoval, uplynulo niekoľko desiatok minút. K srbskému šampiónovi sa donieslo, aké vášne vyvolala jeho veta a preto musel reagovať.

„Nie som politik a ani nemám v úmysle vstupovať do tejto diskusie,“ povedal novinárom. „Ako Srba ma však bolí, čo sa deje v Kosove. Našich ľudí vyhnali z obcí. To je to najmenej, čo som mohol urobiť. Ako verejná osoba cítim povinnosť prejaviť podporu našim ľuďom a celému Srbsku,“ pokračoval.

Predovšetkým na Twitteri sa objavilo viacero príspevkov, ktoré vyzývali organizátorov, aby poslali Djokoviča z Roland Garros domov.

Daniela Hantuchová Čítajte viac Stačilo niekoľko slov a slzy sa nedali zadržať. Hantuchovú pred kamerami premohli emócie

Podľa všetkého sa tak nestane. Francúzska tenisová federácia totiž pre agentúru Reuters uviedla, že neexistujú „žiadne oficiálne grandslamové pravidlá o tom, čo hráči môžu povedať. K tejto záležitosti preto nevydáme žiadne vyhlásenie ani nezaujmeme žiadne stanovisko.“

Ozval sa však bývalý kosovský minister zahraničia Petrit Selimi. Podľa neho sú Djokovičove slová neprijateľným politickým a iredentistickým posolstvom.

„Takže ak ruský hráč zajtra napíše ‚Krym a Donbas sú srdcom Ruska. Zastavte násilie‘, bude to v pohode? Djokovič v minulosti podporil viaceré srbské nacionalistické záležitosti,“ napísal na Twitteri.

V noci z pondelka na utorok vandali v kosovskom meste Orahovac zničili populárnu nástennú maľbu, na ktorej bol srbský tenista.

Na kritické ohlasy napokon zareagoval aj Djokovič. Najprv tak, že svoje slová na kamere zvečnil aj na Facebooku a potom, medzi srbskými novinármi, rozvinul ďalej svoju myšlienku.

Tenistky s najrýchlejším podaním v histórii Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Ich podania presahovali rýchlosť 200 km/h....

"Počul som, že na sociálnych sieťach bolo veľa kritiky. Neviem, či ma niekto potrestá, ale urobil by som to znova. Som proti vojnám a konfliktom akéhokoľvek druhu.

Kosovo je naše srdce, bašta, centrum najdôležitejších udalostí, odohrala sa tam najväčšia bitka, je tam najviac kláštorov. Je mnoho dôvodov, prečo som to napísal."

Už aj v minulosti

Djokovič – okrem iného – pripomenul aj to, že z Kosova pochádza jeho otec Srdjan. Ten v minulosti podľa internetového rádia B92 uviedol, že jeho syn je „nacionalista“, rovnako ako on a aj „väčšina ľudí v Srbsku“.

"To nie je hlúpe, milujeme svoju krajinu. Nie je to tak, že nenávidíme cudzí národ a cudziu krajinu. Vy ste vstúpili do našej krajiny a viete, že je to naša svätá zem, ako je pre Židov Jeruzalem.

Najväčšie talenty ženského svetového tenisu Fotogaléria - 19 fotiek Všetky fotky
Pozrite si najväčšie talenty svetového ženského...

Preto budeme vždy stáť pri našom Kosove a našom národe tam dole. Nemyslite si, že sa na tom niečo zmení za desať, dvadsať, sto či tisíc rokov. Kosovo bude vždy srdcom Srbska," povedal pred tromi rokmi Srdjan Djokovič.

Potreboval sa zastať svojho syna, ktorý vyvolal vášne po triumfe v ATP cupe. Na videu, ktoré sa po triumfe rozšírilo na sociálnych sieťach, bolo vidieť, ako Djokovič so spoluhráčom Viktorom Troickým spoločne spievajú piesne Pochod na Drinu a Vidovdan. Tie sú v niektorých krajinách bývalej Juhoslávie považované za hymny srbského nacionalizmu.

To zasa naštvalo vtedajšieho kosovského veľvyslanca v Bulharsku Edona Canu.

„Po vojenskom pochode pokračovali s Kosovom! Môžeš byť víťaz ATP, ale zostaneš primitív, zaostalec a obyčajný balkánsky nacionalista a šovinista. Nie je náhoda, že Novak Djokovič je najmenej obľúbený tenisový šampión v dejinách,“ nediplomaticky napísal kosovský diplomat.

Novak Djokovič, Rafael Nadal Čítajte viac Uvoľnený Djokovič: Nadal mi nechýba. Slovenka sa lúči s Parížom už v 1. kole

Kosovo vyhlásilo nezávislosť v roku 2008, Belehrad, ale napríklad aj Slovensko, ju dodnes odmietajú uznať. Srba Milorada Čaviča v ten istý rok vylúčili z MS v plávaní, keďže si prišiel pre zlato za víťazstvo v pretekoch na 50 metrov motýlik v tričku s nápisom „Kosovo je Srbsko“.

„Tým, že som si vzal toto tričko, sa na názore USA, OSN ani Európskej únie nič nezmení. To už je hotová vec. Chcel som len povzbudiť ľudí,“ vysvetľoval Čavič.

Že Kosovo patrí Srbsku v podobnom čase – tesne po vyhlásení suverenity – niekoľkokrát spomenul aj Djokovič.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ