Keď kráčal oproti mne Sagan, zrazu mi napadlo... Nie je zhýralý milionár

Michal Bakaj, Martin Prosnan | 17.04.2023 07:18
Boris Horváth Foto:
Boris Horváth (vľavo hore) už pre svoju víziu získal Juraja Sagana. Do budúcnosti by chcel aj jeho brata Petra.
O cyklistike rozpráva s nadšením, keď sa však téma zvrtne na bratov Saganovcov, cítiť z neho obrovské uznanie. Boris Horváth (45) je amatérsky jazdec, ktorý vykročil za naplnením ambiciózneho cieľa.

Založil a spolufinancuje slovenský kontinentálny tím RRK Group – Pierre Baguette – Benzinol. Do vznikajúcej stajne získal športového riaditeľa Juraja Sagana a v budúcnosti by chcel spolupracovať aj s jeho bratom Petrom.

„Mám firmu, z ktorej som začal financovať tento projekt. V Skalici zvárame hliník, nerez a titan. A cyklistika je zasa moje veľké hobby. Prepadol som jej na základnej škole v ôsmej triede. Odvtedy sa jej neviem zbaviť,“ usmieva sa majiteľ tímu, no zároveň odmieta nálepku cyklistický mecenáš.

Plníte si sen?

Presne tak. No chcem, aby tento projekt mal širší dosah, nielen pretekársky. Ukázať ľuďom, že to nie je len o športových výsledkoch, ale aj vzťahoch a pomáhaní si navzájom. Napokon, aj samotná cyklistika je tímový šport a na víťaza spravidla pracuje kvantum ďalších ľudí.

Čo vás k tomu viedlo?

Peniaze určite nie (smiech). Mám víziu. Do piatich rokov dostať túto stajňu medzi prokontinentálne tímy. Na Slovensku funguje pomerne dobre mládežnícka cyklistika, ale keď vygenerujeme talent, potom už nemá kde pretekať. Môže si vybrať Duklu Banská Bystrica, ale tam sú prísne pravidlá pre vstup a nedostane sa tam ktokoľvek. Ženy už vôbec nie. My to chceme zmeniť.

Čo všetko potrebujete v najbližších rokoch urobiť?

Predovšetkým získať stabilných partnerov. Najhoršia je každoročná neistota – keď vám dohodnutý partner uhýba a nedodržiava svoje sľuby. V nadväznosti na finančné prostriedky potrebujeme vybudovať silné zázemie – logistické i personálne. Bez toho to nepôjde. A – v neposlednom rade – musíme mať aj kvalitných jazdcov.

Je problém získať na Slovensku spoľahlivých partnerov?

Moja doterajšia skúsenosť je, že ak im ukážete funkčný projekt, z ktorého aj oni môžu mať profit – lebo ruku predsa nemôžeme naťahovať len my – potom to problém nie je. Partneri však musia byť v cyklistike nejako zaangažovaní. Len tak z ničoho vám to nedajú.

Video

Do tímu ste získali slávne meno Sagan. Ako sa vám to podarilo?

Je to priam neuveriteľný príbeh. Pred dvomi rokmi som bol na Kanárskych ostrovoch, kam pravidelne chodím na tréningové kempy, a tam som stretol Petra Sagana. Bol tam v spoločnosti Štefana Michaličku, ktorého poznám.

Pri jednom náhodnom stretnutí som sa otočil do protismeru za nimi. Prehodili sme len zopár slov – ako štandardný rekreačný cyklista s trojnásobným majstrom sveta. Neurobil som si s ním žiadnu fotografiu, no keď som sa vrátil na izbu, tak mi niečo napadlo.

Čo?

Vravel som si, že Michalička musí byť s Peťom solídny kamarát, keď s ním trénuje. A tak som ho oslovil. Zoznámil nás, postupne sme sa stali priateľmi a začali sa naše debaty. Svoju víziu som nosil v myšlienkach už dlhšie, no nevedel som, ako sa dostať k Saganovcom. A toto bol ten bod.

Bez Jura Sagana, ktorého som spoznal neskôr, by tento tím neexistoval. Vlani sme boli na Kanárskych ostrovoch už spolu a tam som cítil, že s cyklistikou chce pomaly končiť. Predstavil som mu teda môj projekt.

Ako reagoval?

Tým, že ma už poznal a vedel, že do cyklistiky peniaze investujem a nie naopak, že si nechcem za ňu kúpiť nové auto, tak na to pristal. Juro má veľký ťah na bránku a slovenskej cyklistike chce pomáhať.

Dho ste ho prehovárali?

Vôbec. Rýchlo sa nadchol. Samozrejme, má to aj ohodnotené, aj keď oproti tomu, čo ešte nedávno zarábal, sú to smiešne peniaze. V porovnaní s tým je to skôr symbolická suma. Bez jeho priezviska však tento projekt nemá šancu prežiť. To, že nejaký Boris Horváth chce mať svoj tím s dvadsiatimi cyklistami, to predsa nikoho nezaujíma. Meno Sagan tomu dáva punc.

Juraj Sagan povedie slovenský kontinentálny tím. Foto: RRK Group - Pierre Baguette
Juraj Sagan Juraj Sagan povedie slovenský kontinentálny tím.

Už ste to aj nejako pocítili?

Isteže. Na rovinu poviem, že keby nebolo Juraja, ani táto stajňa by tu teraz nebola. Jednoducho nič. Je to jedno s druhým, aj pozvánky na preteky sa lepšie vybavujú. Keď sa pod žiadosť podpíše športový riaditeľ Juraj Sagan, väčšinou vám chcú vyjsť v ústrety. Viete, aké majú z profesionálneho pelotónu známosti?

Povedzte…

Prídeme na preteky a každý ho zdraví. Každý s ním chce prehodiť slovíčko. Peter aj Juraj sú veľmi empatickí chalani, s každým majú dobré vzťahy, u nikoho nie sú za „hajzlov“. Sú to féroví muži a srdciari.

Navonok to vyzerá, že si obaja držia odstup. Je ťažké sa k ním dostať?

Ten odstup je len mediálna bublina. Sú veľmi príjemní, normálni chlapci a z určitého uhla pohľadu aj „nešťastníci“, lebo sláva ich zožiera. Oni ju vôbec nevyhľadávajú. Bol som prekvapený, aký je Peťo fajn.

Keď sme spolu vonku, chce sa rozprávať o čomkoľvek, nespráva sa ako zhýralý milionár. Momentálne sa však zameriava na svoju kariéru, našu stajňu však vníma.

Čo vám na ňu povedal?

Reaguje ako profesionál – opatrne. Každé jeho slovo totiž môže byť zneužité. No fandí nám, napokon, jeho brat je našou hlavnou tvárou. Sme aj v nejakej debate o možnej spolupráci.

V zákulisí sa šepká o tom, že by ste ho raz chceli posadiť na horský bicykel vo farbách vášho tímu…

Určite áno. Viete, beriem to z dlhodobého hľadiska, viem, že aj keby sa Peter zázračne rozhodol a povedal, že na ďalší rok bude s nami pretekať na ceste, tak my na to nemáme. To by bol výsmech a ja musím byť nohami na zemi.

Ale horská cyklistika je predsa len dosť odlišná, stačí vám karavan, pretekár, jeden mechanik a vybavené. Tam je od štvrtka do nedele zábava. Momentálne nastala priam ideálna situácia, ktorá sa už nikdy nebude opakovať.

Juraj Sagan Čítajte viac Sagan obracia list: Neprišiel som sa sem na niekoho hrať. Keď bude treba, opravím defekt alebo dám aj masáž

V čom?

Juraj skončil a pracuje pre nás, Peter sa chystá odísť zo svetového pelotónu a nechce byť vo veľkom kolotoči obrovských miliónov. My máme zasa silných slovenských partnerov, pre ktorých má meno Sagan obrovský význam. Ak by sa teda dalo veľa hviezd do akejsi ideálnej konštelácie, potom je všetko možné. Momentálne to je však teória. Túto debatu určite otvoríme, čaká sa ešte, ako sa vyjadrí Specialized.

Vari by pritiahol do tímu aj túto slávnu značku?

Nie, to určite nie. Nemajú záujem, aby podporovali takýto kontinentálny tím. Už sme to cez Petra skúšali, ale nedalo sa, dokonca ani za nákupnú cenu. Dali nám maximálne polovičnú zľavu na helmy.

Čo vás to doteraz stálo?

Lanská sezóna dvestotisíc eur.

Z vlastného vrecka a bez sponzorov?

Tak. Na výplaty, za bicykle, na samotné preteky.

Bude to teraz ešte viac?

Celkovo áno, pre mňa však nie.

A ak by ste chceli naplniť víziu a byť až prokontinentál­nym tímom?

Tu sa rozprávame o miliónoch, možno piatich. Keď vám postačí byť v tejto lige za fackovacieho panáka, tak zhruba milión.

Ak by ste raz našli sponzorov na takéto dobrodružstvo, vedeli by ste im to vrátiť?

S menom Sagan zrejme áno. Keby sa nám podarilo pritiahnuť Petra, v tej chvíli môžem zobrať do ruky mobil a osloviť OMV, či MOL. Otvorili by sa nám veľké možnosti. Takíto veľkí hráči by ho vedeli zaplatiť, pre nich to nie sú až také veľké peniaze.

Ľudia, ktorí vlastnia tieto firmy, môžu mať všetko – helikoptéry, lode, atď. Chcú však aj zážitok – sadnúť si do auta a byť na pretekoch, sledovať stres, zhon, pokecať so Saganovcami na káve. Toto je pridaná hodnota, ktorú môžu dostať.

O platových pomeroch v profipelotóne sa všeobecne vie, ako je to vo vašom tíme?

Najlepšie je ohodnotený Marek Čanecký, má obrovské skúsenosti. Nemám problém vám povedať aj sumu, no nekonzultoval som to s ním. Ostatní chlapci sú mladí, poberajú okolo šesťsto až osemsto eur. Nie všetci sú však u nás platení, na to zatiaľ nemáme rozpočet.

Na druhej strane nemôžeme od nich chcieť profesionálne výkony, keď nemajú plat. Keď si jazdec musí pýtať doma peniaze od mamy, aby mohol vziať dievča do kina. To sa nedá.

Juraj Sagan a pretekári RRK Group - Pierre... Foto: RRK Group - Pierre Baguette
Juraj Sagan Juraj Sagan a pretekári RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol.

Ako ich teda budete motivovať?

Vedia, že budujeme niečo nové. Ich prínos je, že veria nášmu projektu a že rok, či dva, ešte vydržia. Potom peniaze budú. Ja by som každému dal najradšej niekoľkotisíc eur, pokojne, no musím mať na to rozpočet. Tí chlapci majú na to, aby jazdili vyššiu ligu.

Navyše, je tu skvelý vzor, Juraj síce zarábal oproti Petrovi málo, no stále veľmi slušne. Viete, ako mladíci naňho civeli, keď bol s nimi na sústredení na izbe?

Juraj Sagan nám povedal, že ak by si mohol z profipelotónu vybrať jedného pretekára do tohto tímu, vzal by si Macieja Bodnara. Vy by ste koho?

Mne sa páči Mathieu van der Poel. Ale nepoznám ho. Neviem, či nie je trošku blázon.

Jemu by to hádam prešlo…

Máte pravdu, jemu áno (smiech).

Ako hobby cyklista ste si vyskúšali niektorú z legendárnych etáp, ktoré sa jazdia cez rok?

Nie, sen som si splnil na Majstrovstvách Česka a Slovenska. Stačilo mi, že je uzavretá cesta (smiech). Potom som si povedal dosť, mám 45, už sa nepotrebujem naháňať v pelotóne. Cyklistiku chcem uchopiť inak.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ