Shiffrinovej chýbal kúsok. Zo zlata sa tešila ďalšia Talianka

Pravda, TASR | 08.02.2023 12:33, aktualizované: 
Marta Bassinová Foto: ,
Marta Bassinová.
Taliansko má druhú zlatú medailu z majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní. Stredajší superobrovský slalom žien na šampionáte vo Francúzsku ovládla Marta Bassinová.

Špecialistka na obrovský slalom si dala pekný darček k blížacim sa 27. narodeninám, ktoré oslávi 27. februára.

Bassinová dokázala na náročnej trati v Méribeli zdolať o jedenásť stotín sekundy striebornú Mikaelu Shiffrinovú. Američanka si napravila chuť po vypadnutí v alpskej kombinácií.

"Ani v sne som si nepredstavovala, že svoje prvé preteky v super G vyhrám na majstrovstvách sve­ta.

Mala som výborné lyže, užila som si to a veľmi ma to bavilo. Rozhodla záverečná časť, ktorá mi vyšla," vyhlásila Bassinová v prvej reakcii pre FIS.

Bronz si podelili dve pretekárky – Kajsa Vickhoffová Lieová z Nórska a Cornelia Hütterová z Rakúska. Obe stratili na víťazku 33 stotín sekundy.

Bassinová si svoj druhý majstrovský titul kariéry a prvý v klasickej disciplíne vybojovala v dolnej pasáži.

Na prvom i druhom úseku mala v priamejšom sklze pri svojej nízkej hmotnosti najpomalšie medzičasy z celého širšieho okruhu favoritiek, ale ako jediná špičkovo zvládla ťažkú kombináciu dvoch bránok po dvoch tretinách trate.

Pretekárky museli vo veľkej rýchlosti urobiť dva oblúky na spôsob obrovského slalomu a nesmeli stratiť rýchlosť do plochejšieho výjazdu.

Najkrajšie pretekárky lyžiarskej histórie Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Fanúšikovia rozhodli. Pozrite si v galérii...

Záverečných cca 15 sekúnd z poldruhaminú­tového kurzu malo už komplet „obrákovú“ fazónu, čo celkovej víťazke tejto disciplíny z predminulej sezóny samozrejme maximálne vyhovovalo.

Bassinová do stredy vyhrala okrem zlata v paralelke len 6 obrovských slalomov v SP, v superobrovskom slalome ju zdobili 4 nižšie pódiové umiestnenia.

Shiffrinovej striebro nie je neúspech fenomenálnej zjazdárky, ale v super-G už získala titul na predminulom šampionáte a na predchádzajúcom oň prišla po chybe krátko pred cieľom.

V Cortine skončila bronzová, teraz skompletizovala pódiové kovy, lenže po prvých dvoch medzičasoch opäť siahala na zlato. Išla čisto, dole až príliš „poslušne“ a navyše jej sklznice a hrany do cieľa zneistila inkriminovaná slučka.

Sport Park International Galanta 2 Čítajte viac Lyžovanie ako v Dubaji. Na Slovensku vyrastie megalomanský projekt za stovky miliónov

V technicky najťažšej kombinácii bránok sa najvýraznejšie skončili medailové nádeje obhajkyne titulu Lary Gutovej-Behramiovej. Švajčiarka mala skvelé medzičasy, po 40 sekundách takmer polsekundový náskok na Bassinovú, ale tvrdý prejazd do „obrákovej“ sekcie ju so stratou 37 stotín odsunul na 6. priečku.

Slovensko nemalo zastúpenie, Petra Vlhová neštartovala, sústredí sa na technické disciplíny – slalom a obrovský slalom.

Pre Taliansko je to druhé zlato z druhej ženskej disciplíny. V pondelok ovládla kombináciu Bassinovej tímová kolegyňa Federica Brignoneová.

V nasledujúcich dvoch dňoch čakajú pretekárky tréningy zjazdu. Ten súťažný je na programe v sobotu o 11.00.

Výsledky super-G na MS (Meribel):
1. Marta Bassinoová (Tal.) 1:28,06 min., 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,11 s, 3. Kajsa Vickhoffová Lieová (Nór.) a Cornelia Hütterová (Rak.) obe +0,33, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,36, 6. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +0,37, 7. Alice Robinsonová (N. Zéland) +0,54, 8. Federica Brignoneová (Tal.) +0,55, 9. Tessa Worleyová (Fr.) +0,58, 10. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,69.

Rekordné sezóny lyžiarskych hviezd (muži + ženy) Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Ktoré lyžiarske hviezdy zajazdili špičkové...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ